Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Aleš Rozehnal: Co nám ukázala vytetovaná kobliha. Infantilita politické komunikace je předzvěstí totality

Ačkoli Česká republika již přežila různé premiéry, takový hodokvas infantility, který v kauze „nový iPhone za vytetovanou koblihu“ předvedl předseda vlády a šéf nejsilnějšího politického uskupení v ČR, je přeci jen nebývalý. Nabízí se otázka, zda se jedná pouze o marketingovou hru, nebo má taková prezentace hlubší podtext.

Pro připomenutí: předseda vlády Andrej Babiš přes aplikaci „Pojď do mě“ uzavřel sázku s občanem vystupujícím pod jménem Tomis. Sázka spočívala v tom, že si Tomis nechá na rameno vytetovat koblihu, za což mu předseda vlády daruje mobilní telefon iPhone X.

Babiš mu sice následně vyčetl, že to, co si nechal vytetovat, není pravá česká kobliha, nýbrž americký donut (což premiér okomentoval slovy „ty brďo“), nakonec ale Tomise pozval do sídla vlády, kde mu telefon předal.

Infantilitu Češi znají až moc dobře

I taková akce jako byla „telefon za koblihu“ má kupodivu své historické paralely. Také na komunistické politické propagandě 50. let minulého století v Československu nebyla zarážející ani tak ideologická exaltovanost, jako právě spíš její infantilita.

Infantilita ovšem neznamená „dětskost“, což by mohlo být třeba i sympatické, ale znamená vzorce chování, které jsou v rozporu s věkem těch, kteří tyto vzorce následují, nebo chtěných či nechtěných příjemcích tohoto chování.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Kromě trapnosti je infantilita i odpudivá. Vyznačuje se nereflektovaností, krutostí, pomstychtivostí, destruktivitou, myšlenkovou krátkodechostí, nedostatkem ohleduplnosti a zodpovědnosti.

V 60. letech se tato infantilita rozšířila na celou společnost, a to zejména na autentický politický diskurs.

Občané Československa si tak dlouho prozpěvovali „Hej, pane zajíci“, až byla celá Praha obsazena sovětskými tanky, na což fakticky nejvyšší představitel státu „dospěle a státnicky” reagoval slovy: „Jak jste to mohli udělat právě mně?”

Jaké časy se vrací s koblihou?

Politická propaganda 70. a 80. let infantilní nebyla. Byla byrokraticky unifikovaná a vyznačovala se hlavně tím, že jejímu poselství nevěřili ani ti, kteří jej šířili, ale ani ti, kterým bylo určeno.

Lidé však od šedivé reality utíkali k infantilní zábavě, jejíž krystalickou podobou byl normalizační hit „Holky z naší školky“.

Zdálo se, že nástup kapitalismu v Československu v 90. letech minulého století navždy politickou infantilitu společnosti zahubil. Příběh s vytetovanou koblihou však ukazuje, že je tu zpět.

Infantilní konzumní svět spočívá ve vytváření potřeb lidí, které ve skutečnosti nejsou potřebami. Není nic špatného na tom, hromadit užitečné nebo krásné věci.

Patologické ale je, pokud se z dospělých lidí stanou infantilní sběrači hloupostí a šuntů. Ekonomické přežití se zdánlivě stává závislým na akumulaci nepotřebných hloupostí místo na odpovědnosti.

Ze sokolovny do fašizujícího státu

Infantilita upřednostňuje jednoduchá řešení před komplexitou a zábavu před skutečnými zážitky. Nízká kvalita vztahů a prožitků je nahrazena jejich kvantitou. Lidé mají stovky „přátel“ na Facebooku, ale s žádným z nich nemají hluboký vztah a jsou ve skutečnosti osamělí.

Když už se odehraje nějaká reálná sociální interakce, má podobu setkání skvělých „lidiček“ a „človíčků“, kteří si poté posílají smajlíky a komentují „naprosto luxusní“ událost.

Takové společenské prostředí je živnou půdou pro politické šíbry vsázející právě na infantilitu společnosti.

Ta jim totiž umožní přenést občany ze své sokolovny do fašizujícího státu, kde bude parlament jakožto žvanírna marginalizován, politické hnutí nahrazeno vůlí údajně nepolitického vůdce, média buď koupena, nebo finančními úřady zničena, protivníci označeni za korupčníky a společensky deklasováni a nezávislá justice uondána selektivní aktivitou represivních složek.

Karel Marx pravil, že dějiny se obvykle opakují dvakrát: nejdříve jako drama a později jako komedie. Pokud bychom měli jeho citát vztáhnout na fluktuaci infantility v nedávných českých dějinách, bylo by na místě říct, že se dějiny skutečně opakuji dvakrát. Nejdříve jako drama a později jako komedie, která je trapná, ale i tragická.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Rekl bych, ze to souvisi s nastupem socialnich siti. Diky nim jsme se dozvedeli o potrebach a nazorech luzy. Predtim by takovy sliz v novinach nikdo nepublikoval. Luza vedela, ze jeji nazory jsou „mimo misu“ a drzela se zpatky, protoze vedela, ze elity je nekam povedou. Dnes Babis miri prave na takove lidi – jejich nazory se stavaji jeho politickym programem. Neni divu, ze mu to tam za koblihu pri volbach „hodi“. Co na to tradicni politicke strany? Nic, maji sve politicke programy, ktere luze nedokazou vysvetlit.

  • Zdeněk napsal:

   Lůzo Kaminský. Nejdříve se naučte gramatiku. Mám v rodině 2 kteří vystudovali vysokou školu. 3 kteří mají maturitu. Nejbližší příbuzný má červený diplom a hovoří 6 jazyky. Už mají dost zlodějů z ODS a ČSSD. Lůzo jste mimo mísu a určitě máte námořnické tričko soudruha Drahoše. Jen hovado napíše o druhém co je on sám.

   • Valdemar Duka napsal:

    Nejsou všichni Kaminští stejní! Byl i velký ruský vlastenec téhož jména, zakladatel ruské skutečně národní Lokoťské republiky, kterej tak tak unikl stalinským represím (ježovovská likvidační „trojka“ proti němu nenašla dost „důkazů“. a tak ho pustili). Později založil organizaci ozbrojeného odporu proti bolševismu RONA a v jeím rámci vytvořil i divizi SS Dirlewanger a všechno jim to vrátil i s ourokama! A to i všivejm Polákům v Varšavě …

   • Rossolini napsal:

    3612596

   • Vilda napsal:

    Zdeněčku, je zajímavé, že máte v rodině tolik intelektuálů, ale sám se vyjadřujete jako totální trouba, jímž zřejmě doopravdy jste. Nejdříve jsi zjistěte, co je gramatika a co diakritika, až pak mustrujte ostatní. A naučte se pravidla kladení čárky ve větě jednoduché a v souvětí, když už si hrajete na grammar naziho, protože jinak se ztrapníte vícekrát. A poslední rada – polemizujte s příspěvkem, ne s jeho pisatelem.
    Oproti Babišovi jsou všichni z ČSSD a ODS se svými aférkami diletanti – to vám asi nedošlo. Mimochodem víte, že právě za vlády ČSSD Babiš vytvořil své impérium? Takže patří k těm, kteří tento stát rozkrádali – což je jasné těm lidem, kteří nemají v hlavě koblihu. Ale to není váš případ.

   • Optimizer napsal:

    Pokud vaši příbuzní volí Babiše, tak nemají dost rozumu a jsou pomýlení. Nejste-li schopní zdravého úsudku, vzdělání vám nepomůže.

   • sqr napsal:

    …ANO pokud má čtenář VŠ vzdělání, jistě si o pisateli komentáře odvodí podle jeho slouníku a stylu vyjadřování, jaké je zhruba jeho IQ 🙂
    btw: podle standardní „zpravodajské“ analýzy lze zjistit, že holedbání se příbuznými s  vysokoškolským a středoškolskm vzděláním (…na internetu, čili zaručeně zcela na 110% pravdivé!) nikterak nevylučuje, že sám chlubílek nedodělal oni druhý stupeň základní školy – a navíc se může holedbat i tím, že nelže! 🙂

   • jirka napsal:

    Souhlas,,,,,,

 2. Jaguaros napsal:

  Nevidím zas tak velký problém v originalitě reklamy když porovnám úroven té se kterou jsme denně konfrontováni. Češi prostě nepochopili princip kapitalismu, nikdo jim to nedokázal vysvětlit. Dokonce ani Jaromír Soukup jako správný populista vodí lidi, převážně nižší sociální skupiny, za nos bez toho aby jim to jednoduchým způsobem objasnil. Češi příliš poslouchali Radio Svobodná Evropa a dnes se diví jak dopadli. Žádná velká aféra se neobjasní, je to minulost. V base končí jenom ti hlupáci. Skutečný oligarcha, miliardář nebo nadnárodní koncern se obávat nemusí. Babiš je skutečně geniální at se to líbí nebo ne. V systému na západě jsem vyrůstal a vím o čem mluvím, také umím pojmenovat to co čechům chybí. Nemají přehled a zkušenosti, proto je reklama, propaganda, fake news, Soukup, Moravec, Pečínka, Kalda a spol. válcují.

  • Radek napsal:

   Babiš má ke genialitě daleko. Stačí aby občas něco řekl bez svých loutkovodičů a najednou je poznat, že je to jen primitiv. Viděl bych za tím nějaké tajné služby. CIA a MOSAD ne, spíš KGB, respektive nějaká její partyzánská odnož. Ti švýcarští spolužáci kteří mu dali na Agrofert zjevně švýcarští nebyli. Podle mě se seznámil v Monaku se soudruhy ze SSSR a navázal s nimi spolupráci.

   • petrph napsal:

    Ani ne, spíš že jeho politicko – manažerský řídící systém nepočítá s osobní přímou konfrontací. Na to má přece každý top manažer svoje lidí, nižší manažery, obchodní ředitele , tiskové mluvčí a právníky. Nebo jste snad někde viděl třeba generálního ředitele třeba ČEZu aby osobně někomu vysvětloval proč zdražuje elektřinu? :))
    Tudíž – tam kde k tomu i dojde (a halt kamery jsou všude), je Babišův osobní výkon neporovnatelně slabší, než když to za něj oddřou profící a pak to předají občanům až v nalajnované prezentaci …

   • Miroslav K. napsal:

    Trefné! Naprosto souhlasím.

   • Alois napsal:

    zdravím, já se obávám burešovejch koblich. to že koupí celej stát už je jasný, to jsem řekl s jeho nástupem, /tím padá jeho odpovědnost za čapák/ , že začíná tu lůzu čipovat koblihami je velice nebezpečné, horší jako komanči, divím se jenom mladejm ajtákům , že toto nevidí-budou šklubat slepice za pár babek—- siola

    • petrph napsal:

     O tohle se nebojte, český občan je v tom chytrý a podplatit se koblihama nedá. Klidně si vezme koblihy u předvolebního stánku ANO, oranžové pomeranče u ČSSD, a u ODS aspoň propisku, když na něj zbyde. A potom k volbám, třeba ani nepříjde. Halt ta propaganda funguje jinak, a Babiš v tom umí chodit.
     Já to pořád vidím tak, že dokud u nás budou fungovat svobodné volby, tak i Babiš do času..
     Jinak bych řekl že zrovna ajťaci si stěžovat nemusí, těm Babiš vydělat nechá, ve funkci digitálních drábů..:)))

 3. petrph napsal:

  Inu, jak se říká, jaký si to uděláš, takový to máš. Principiálně by to vadit nemělo. Na jedné straně je nějaká zábava – kterou si občan užívá po práci (a za vydělané peníze) – což tedy dnes poskytuje poměrně široký zábavní průmysl. A dokonce i politik je občan – i ten si může zahrát třeba golf (někdo by řekl infantilní zábava), nebo uzavřít nějakou sázku.
  Na straně druhé existuje nějaký Ústavou stanovený systém řízení státu, vláda, prezident, parlament (plus senát) , soudy, plus řada státních institucí, policie, státní zastupitelství NKÚ, a další. A tady je jasné – že na žádnou infantilnost není místo. ty by měly všechny „šlapať“ nejen kvalitně – ale i nezávisle na sobě a s potřebnou autoritou proti sobě. Potom žádné nebezpečí fašismu, ani ničehož jiného nehrozí. Ale zdůrazňuji, nutně všechny, jinak to nefunguje..
  Ale jestli se v tomto systému po skoro 30 let vytvářel systém, kdy si může poměrně úzká koaliční vláda na všechno dohlédnout a zařídit dle svého. A i tam kde ne, se může spolehnout, naopak že ty „nezávislé “ instituce jsou nezávislé natolik, že svou činnost vykonávají liknavě až špatně, bez patřičného důrazu a zájmu o práva občanů.. ???
  V článku se píše cosi o infantilních písničkách, Connie Francis nazpívala kdysi přímo hit
  Everybody’s Somebody’s Fool, která začíná slovy “
  The tears I cried for you could fill an ocean,
  But you don’t care how many tears I cry
  A asi to neplatí jen v lásce ale i v tomto státě..

  • scallop napsal:

   Nu, a volici politiky, kteri stali ve stredu budovani Vami posaneho systemu,opakovane voli, a pritom popisuji, jak jimi voleni politici budovali nefunkcni nezavisle instituce.

   To vse delate rozsafne, s nadhledem tchore, ktery filozofuje nad negativnim vlivem tchoriho smradu. Vrcholnost infantility je timto dosazena, ovar jste si vytetoval zcela zadarmo a v dobre nalade.

   • petrph napsal:

    Žel bohu práci těch nezávislých institucí nemůžete ovlivnit tím koho si právě zvolíte, ani v tom dobrém, ani v tom špatném…

 4. Tomáš napsal:

  Komunální volby to je taková předvolba,něco málo naznačí.Volby třetiny senátorů je pantomima, která zajišťuje výdělek na čtyř i roky,proto uspějí.Dvoudenni volby to je fakt síla, která má snad obdobu jen v několika rozvojových zemích.e

 5. Nemec napsal:

  Píše se rok 2018 a v České republice znovu probíhá okupace. Tentokrát panem Babišem . Jen tanky nahradily peníze. Je jedno zda se uplácí lukrativním zaměstnáním , drahým mobilem nebo koblihama. Kdyby police pracovala tak jak za vlády ODS , tak by pan Babiš nemohl rozdávat mobily nebo stavět Čapí hnízda. Proto se musel ostudně přepadnout vládní úřad a odstranit ODS. Česká společnost dětinsky neustrnula. Ale vyvíjí se mafiánským způsobem.

  • Alois napsal:

   p, Němec, naprostý souhlas . odstranění Nečase bylo naprosto plánované. Stačí se podívat, kde skončili aktéři puče,…………….. siola

  • petrph napsal:

   Koukám že nazíráte na Babiše jako na zločinného padoucha (něco jako thriller Případ Pelikán) :))) Prý „Kdyby police pracovala tak jak za vlády ODS , tak by pan Babiš nemohl rozdávat mobily nebo stavět Čapí hnízda. „? Že by kvůli 50 mega svrhnul vládu? 🙂
   Zkuste trochu počítat.. Do roku 2013, kdy tady měla působit ta „supr policie za ODS“ ještě kauza Čapí hnízdo nebyla nezákonná, neb ještě nebyl proveden zpětný převod na Agrofert. Teprve když se tak stalo, mohla začít policie „konat“… Jenomže dobře víte, že v roce 2014 měly být pravidelné volby, a Nečasova supr vláda by šla stejně od válu.
   Ve skutečnosti, až v roce 2015 dostalo státní zastupitelství udání na nezákonnost dotace na Čapí hnízdo. A policie na tom začala pracovat. Jen tedy připomínám, že to už byl Babiš členem vlády – a stejně tomu nezabránil. Nezabránil ani tomu že policie si sehnala potřebné důkazy, ani tomu že ho začala stíhat, dokonce nezabránil ani tomu že ho parlament 2x hlasováním vydal ke stíhání.. Nezabránil ničemu. Mnohem lepší práci odvedli a odvádějí jeho právníci, kteří dokážou – ale zcela legálními postupy (vše dle zákona) to stíhání zpomalovat až k nule. Leč to může mít každý, kdo na ty advokáty má peníze, kvůli tomu nemusí shazovat vládu…
   Ve skutečnosti, pokud jste dobře poslouchal rozhovory s nejvyššími zástupci našeho soudnictví zde na HP, tak může bejt Babišovi celá policie ukradená, když se spolehne na onu diskutovanou nezávislost naších soudů, má tak 75 procent šanci že ho neodsoudí…

 6. Valdemar Duka napsal:

  Nejsou všichni Kaminští stejní! Byl i velký ruský vlastenec téhož jména, zakladatel ruské skutečně národní Lokoťské republiky, kterej tak tak unikl stalinským represím (ježovovská likvidační „trojka“ proti němu nenašla dost „důkazů“. a tak ho pustili). Později založil organizaci ozbrojeného odporu proti bolševismu RONA a v jeím rámci vytvořil i divizi SS Dirlewanger a všechno jim to vrátil i s ourokama! A to i všivům ve Varšavě …

 7. Montisan napsal:

  Nejsou všichni Kaminští stejní! Byl i velký ruský vlastenec téhož jména, zakladatel ruské skutečně národní Lokoťské republiky, kterej tak tak unikl stalinským represím (ježovovská likvidační „trojka“ proti němu nenašla dost „důkazů“. a tak ho pustili). Později založil organizaci ozbrojeného odporu proti bolševismu RONA a v jeím rámci vytvořil i divizi SS Dirlewanger a všechno jim to vrátil i s ourokama!

 8. Lucie napsal:

  Lépe to snad napsat nelze…..přesné. Nazývat někoho, koho neznám, „hovadem“, a k tomu se chlubit „vzdělanými příbuznými“, to se za břicho popadám. Když nejsou argumenty, aspoň se nám Zdeněček vyzvracel…..Jak řekl Hřebejk “ Blbci se přestali stydět za svoji blbost“, toto je vzorová ukázka.

Přidávání komentářů není povoleno