Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
By Dr. Killer (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons, zdroj

Vdova po Karlu Krylovi: Nezneužívejte odkaz mého manžela

Vdova po písničkáři Karlu Krylovi, Marlen Krylová, se ohrazuje proti zneužívání jména svého manžela pro nejrůznější kampaně protestních uskupení. Karla Kryla si pro svou propagaci „vypůjčilo“ například i již rozpadlé sdružení Islám v ČR nechceme s vymyšlenou citací o tom, že „svobodní občané mají právo zavírat vrátka před čímkoliv a komukoliv“. 

Fotografii Karla Kryla se stejným domnělým citátem zveřejnily například i Parlamentní listy. Stáhly ji až poté, co je k tomu prostřednictvím svého právního zástupce vyzvala Marlen Krylová.

Na jiných plakátech a pozvánkách na protestní akce se tvář Karla Kryla opakovaně objevuje například ve společnosti skupiny Ortel v pozvánce na jednu z chytaných demonstrací s textem „za odkazem Karla Kryla a zpěvem skupiny Ortel.“

Smyšlený pozdrav od paní Krylové

„Paní Kryl nechce, aby jméno Karla Kryla bylo využíváno k jakékoli politizaci. Jde o to, aby nebyl spojován s ničím, s čím by třeba nesouhlasil, když nikdo nemůže vědět, jak by o tom sám smýšlel,“ vysvětluje Tomáš Bejček z advokátní kanceláře Artpatent, který Marlen Krylovou v této věci právně zastupuje.

Krylova píseň Demokracie z roku 1993 zase posloužila tvůrcům videoklipu sdružení FreedomForEurope.eu k pozvánce na demonstraci „Demokracie rozkvétá“ na 17. listopad 2016.

Terčem zneužití trvající popularity Karla Kryla se přitom stala sama Marlen Krylová. To když moderátor demonstrace ze 17. listopadu 2015 na pražském Albertově prohlásil, že „dostal pokyn všechny zúčastněné pozdravovat od
manželky Karla Kryla, paní Marlen.“

„Tento vzkaz byl však smyšlený,“ říká advokát Bejček. Organizátoři po jeho výzvě nakonec přehrání videa se záznamem z demonstrace zablokovali.

Posíláme druhou várku

Omluvami zatím reaguje většina oslovených uskupení.

omluva Kryl

„Omlouváme se za neoprávněné využití osobnosti, jména, podoby a autorských děl Karla Kryla při propagaci veřejného shromáždění 17.11 2016,“ napsal FreedomForEurope.eu na své stránky a propagační video s Krylovou písní stáhl.

„Poprvé jsme se ohradili proti zneužití jména Karla Kryla sdružením Islám v ČR nechceme zhruba před půl rokem. Nyní rozesíláme druhou várku výzev,“ upřesňuje Tomáš Bejček.

Mezi adresáty jsou sdružení Národní demokracie, Aliance národních sil nebo Za naši kulturu a bezpečnou zem.

„Dopouštějí se porušování osobnostních práv. Zatím posíláme výzvy ke stažení a omluvě. Pokud by k tomu nepřistoupili, je tu možnost soudní cesty. Jde o účelovou snahu politicky profitovat z popularity osobnosti Karla Kryla,“ říká právní zástupce Marlen Krylové.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. zdenek napsal:

  Žumpa jménem Hlídací pes je schopná všeho. Na věčné časy se SSSR a nikdy jinak. To jsou slova novinářů před pár lety.

 2. Karel napsal:

  Písničky Karla Kryla jsem si před r.1989 mohl svobodně zazpívat. Dnes má z OSA obavu i bratr Jan .Přál bych si někde přečíst prohlášení paní Marlen Krylové že u táboráku a podobně lze Karlovy písničky hrát.
  Pokud máme mlčet a mlčky klečet na kolenou budeme si o jeho odkazu myslet své .

  • Stefan napsal:

   Pokud vím, práva spravuje OSA bez ohledu na prohlášení kohokoliv k čemukoliv.

 3. Bohumíra napsal:

  A ted-nevím,jestli můžu rýt držkou zemi,ted fakt nevím.Ale i tak se omlouvám za svou smělost.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko