Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Bohuslava Sobotky,

Úspěšná Sobotkova vláda jako marketingový kýč. Z lidí dělá konfidenty berní správy

GLOSA. Sociální demokracie oznámila, že Bohuslav Sobotka předá pravomoci šéfa strany Milanu Chovancovi, tváří kampaně se místo něj stane Lubomír Zaorálek. Sobotka ale dokončí volební období jako premiér; své premiérství považuje za úspěšné a chce ho dotáhnout do konce. Úspěšnost Sobotkovy vlády je ale taky zároveň největší mýtus. Proč?

Vláda byla z pohledu ČSSD úspěšná, neboť se podařilo prosadit 80 procent jejího volebního programu. To je častá věta, kterou teď od špiček sociální demokracie slýcháme.

Skoro se chce říct: zaplaťpámbu za těch dvacet procent, které neprosadili. Už tak se za poslední tři roky Česko změnilo v zemi, kde se nežije dobře. Tedy aspoň lidem, kterým leží na srdci svoboda víc než regulace a kteří vnímají stát jako službu, ne jako buzeraci.

Hlavně plnit kasu

Země jako ohrádka poslušných ovcí. A potenciálních zlodějů, které je třeba hlídat.

A hlavně hodně vybírat daně. Plnit státní kasu. Mantra, která doprovází Sobotkovo vládnutí, ačkoli je přisuzována hlavně dnes už bývalému šéfovi státní kasy Andreji Babišovi.

Ono je to se vztahem Sobotka–Babiš vůbec všelijaké. Existuje marketingový kýč Sobotky jako bytostného demokrata, který se postavil neúnosnému působení zlého oligarchy v politice. Kýč, na který tak rády naskakují sociální sítě i část médií, kýč, jehož vrcholem byly spontánně svolané demonstrace na Sobotkovu podporu.

Čili si to shrneme: Byl to Bohuslav Sobotka, kdo Andreje Babiše, jehož lustrační osvědčení nikdo nikdy neviděl, nezákonně vzal do vlády. Dokonce kvůli tomu nechal prohlasovat změnu lustračního zákona, které se už v roce 2014 říkalo lex Babiš.

Sobotka chtěl k moci, proto porušil zákon. Celý balík problémů kolem Andreje Babiše, proti němuž se před pár týdny směšně vymezil, je jeho odpovědnost. Není možné, aby si připisoval zásluhy za (podle něho) úspěšné vládnutí a druhou rukou splachoval odpovědnost za průšvihy na Babišovu hlavu. Je to stejný princip jako tunelování firmy – aktiva vyvedeme, pasiva pošleme v prázdné skořápce do konkursu.

Zákony proti lidem

Co zbude po Sobotkovu kabinetu? Balík zákonů, na které lze hledět dvojí optikou.

Možná přinesou víc peněz pro stát (který je utopí v schodkových rozpočtech). Ale taky zasejí nedůvěru, podezřívání, nenávist mezi lidi. Nejlíp je to vidět na živnostnících.

EET zatím očekávání v přínosu pro státní kasu nenaplnila. Ale udávání a kontrolování je kolem něho až hanba. Hlavně na vesnicích skončila spousta živností, lidem se ztenčily možnosti nákupu.

Zákaz nakupovat ve svátcích. Zdánlivá drobnost, dokonce prý posun k civilizaci. K civilizaci, kde si lidé v krámku otevřeném přes zákaz nakoupí – a pak ho udají.

Tzv. protikuřácký zákon v nejpřísnější možné variantě vyhnal kuřáky z hospod v lepším případě na ulici, v horším domů. Vypadá to na tvrdý dopad znovu na nejmenší provozovny. Zato se nám po ulicích potulují jakési občanské gardy vybavené uniformami, ale bez pravomocí. Lidé proti lidem.

A to je hodně stranou pozornosti vlajková loď programu ČSSD (a ANO) – zákon o prokazování původu majetku. Zákon, který otáčí důkazní břemeno a nechává finanční správě prostor na základě jakéhosi předběžného šetření hrabat se komukoli v majetku. Opravdová nehoráznost, která zatím naštěstí nenabrala na obrátkách – nejspíš ale jen proto, že financové mají kvůli ostatním buzeracím jiné práce dost.

Občan jako konfident

Co nám za to všechno Sobotkova vláda dala výměnou?

Vybudovala informační dálnici, po níž občan pohodlně surfuje se svým úřadem? Odstranila administrativní parkur, aby sprostý podezřelý občan od státu dostal nějaký ten komfort? Ubylo státu, úřadů, úředníků, nebo na něj narážíme víc a častěji, i tam, kde dosud nebyl?

Odpověď na všechny tři otázky zní: Ne.

Ilustrace až anekdotická: financové číhají před hospodami na lidi, kteří vycházejí z oběda, a loudí z nich účtenky. Nic, žádný zákon přitom lidem nenařizuje ji u sebe mít, ale co kdyby? Státní drábové nutí lid, jediný zdroj moci v zemi, aby dobrovolně udával ty, kdo mu poskytují služby. Aby se stali šedým morem, agenty berní správy, jejími konfidenty. To už je přímo hnusné, tak daleko nebyla ani Státní bezpečnost v době normalizace.

Takový je odkaz Sobotkovy vlády: vše ve prospěch státu, nic pro lidi. Naplníme kasu, aby bylo na přerozdělování. Vy za to ale nic moc nečekejte.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Jan Caha napsal:

  Politický nebožtík (oficiálně „zesnulý“ 14.6.2017)Sobotka a jeho tzv.úspěšná vláda jsou zřejmě vášnivými čtenáři George Orwella – a nejen čtenáři, oni tu FICTION krok za krokem úspěšně převádějí do každodenní PRAXE. Nerad bych se dožil situace, kdy před hospodou – vedle antikonfliktních svalovců bez pravomocí – bude postávat uniformovaná hlídka MP (případně PČR) a dávat každému odcházejícímu „dýchnout“. Chodec je přece účastník silničního provozu, sem tam musí přejít přes vozovku…Prozatím se úspěšně rozvíjí demoverze: po setmění je třeba k chůzi po pozemní komunikaci mimo obec nosit rozsvícenou baterku nebo svítící oblečení, aby řidič s „cihlou na plynu“ dobře viděl,koho trefí ! Ještě neřekli poslední slovo ti přátelé (dříve soudruzi) z ulice Hybernské, a proto jim přejme šťastnou cestu do pětiprocentního pekla !

 2. petrph napsal:

  Gratuluji, poměrně přesně popsáno. I když pro účely přesnosti, majitele krámku lidé kvůli otevření neudají, protože se ho zákaz prodeje o svátcich netýká, ten je pouze pro velké markety. Sice by ho mohl udat pro nevydání EET účtenky – jenže jak jsem viděl prakticky u všech prodejců – je to ten prodejce (resp. pokladní) kdo má potíž předat tu účtenku zákazníkovi.I když jí eviduje a tiskne, tak si jí 99,99 procent zákazníků nevezme, takže mu zůstává hromady zbytečně vytištěného bordelu. Tudíž- kdo o tu účtenku zájem má, musí minimálně natáhnout ruku – což se obvykle prodávající dovtípí…
  Tudíž pokud bych viděl příčiny nějakého udávání neviděl bych je v jednotlivých konkrétního zákonech, ale v celkovém marastu této byrokratické a partajními bossy řízené pseudodemokracie, kde lidé mají jen pramalou možnost odporu nebo i diskuze (natož nezcizitelných práv)
  Možná bych to přirovnal k případu zrádce Karla Čurdy který se nestal udavačem proto že chtěl někoho udat- ten se stál udavačem proto že za
  a)zjistil že mu v celém Protektorátu nikdo nepomůže lidé se báli odplaty německých úřadů
  b) Zjistil že hrdinský atentát nic nevyřešil, a naopak situace lidí se ještě mnohem zhoršila
  A když to srovnáme s dneškem a zjistíme že lidé mohli za okupace doufat že ta válka za pár let skončí a někdo nás osvobodí,
  zatímco tuto formu demokracie tu budeme mít jak se zdá napořád (a lepší úž to nebude,není to jen „zasluha Sobotky)?????

 3. Nemec napsal:

  ČSSD se spojilo s dacanem a teď si zoufá, že je svým hulvátstvím připravil o politické body. Dalšímu hulvátství čelil pan Sobotka ze strany prezidenta Zemana a zase doplatil na svou slušnost. Kapitola sama pro sebe jsou vysloužilí komunisti a estébáci v ČSSD, kteří podporují Zemana. Je naprosto jasné, že ČSSD jako levice rapidně snížila životní úroveň důchodcům a katastroficky znejistila budoucnost mladým lidem. Takže o úspěšné vládě může mluvit ten, kdo byl uplacen ale rozhodně ne důchodci a mladí lidé.

 4. teufel3424 napsal:

  A to jste ještě, pane Malecký, zůstal jen u peněz. Brutální utažení pravidel ve školství (povinná školka, zákaz povolování alternativních soukr. škol) a vysypání miliard ze zdravotnictví (zrušení poplatků) jste zatím vynechal. A co potřeba najímat další tisíce cajtů (máme jich o polovinu víc než Rakušané), to bude taky stát peníze a osobní svobody. Protože cajti jsou prostě proto, aby prudili a otravovali.

 5. Weber napsal:

  Pro mne je článek legrační tím. že mi připadá, že jej psal skalní funkcionář ODS a honorář mu za něj platil Babiš. Takže zajímavá zakázka. Nebudu počítat bonzáky, či udavače v naší zemi, traduje se, že jich tu bylo vždy dost, ale netvrdil bych, že poptávka se rovná nabídce a co se této nepěkné vlastnosti lidí dotýká autor v článku mi přijde jako politická propaganda.

Přidávání komentářů není povoleno