Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Jiřího Ovčáčka,

Já na bráchu, brácha na mě. Jak kontroverzní Český svaz bojovníků za svobodu rozdával medaile

UVNITŘ GRAFIKA. Český svaz bojovníků za svobodu, jehož čestným členem je i prezident Miloš Zeman, má problém. Ministr financí Andrej Babiš společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým avizovali, že prošetří hospodaření svazu a přehodnotí jeho další podporu.

Šéf svazu Jaroslav Vodička čelí delší dobu velké kritice kvůli nedemokratickým praktikám, xenofobním výrokům a podezřelému hospodaření.

Ze svazu odešla v poslední době řada osobností, kteří přežili koncentrační tábory, či váleční veteráni.

HllídacíPes.org se v souvislosti s těmito událostmi zaměřil na to, koho naopak svaz ocenil. Zjištění je překvapivé: v tomto roce získali vyznamenání především lidé z okolí prezidenta Miloše Zemana, kterého Vodička podpořil v prezidentské kampani.

Samotného Zemana dekoroval Vodička medailí hned dvakrát.

Medaile za podporu?

Provázanost mezi Hradem a Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS) je očividná. Navzájem se dekorují medailemi a řády, a letošní rok byl v tomto směru zdaleka nejštědřejší.

Zda jde o ocenění z vděčnosti, si lze jen domýšlet. Nicméně fakta jsou jasná. Šéf svazu Jaroslav Vodička otevřeně a výrazně podpořil Miloše Zemana v jeho prezidentské kampani. V roce Zemanova zvolení to byl právě Vodička, komu prezident mezi prvními udělil státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Letos se role obrátily. Tentokrát Vodička vyznamenal prezidenta Zemana, a to hned dvakrát. Medaile svazu získal také hradní protokolář Jindřich Forejt, šéf hradního odboru vnitrostátních cest a bývalý přítel Zemanovy dcery Vladimír Kruliš. Ocenění dostali ještě další tři členové Zemanem založené Strany práv občanů.

Udělení medaile hradní suitě vyvolalo negativní reakce mezi skutečnými bojovníky za svobodu. V reakci na ocenění Miloše Zemana vrátil svazu medaili například věhlasný německý historik Werner Imhof.

Ovčáček místo pamětnic

Značné kontroverze budí i samotná postava šéfa svazu Vodičky. Především kvůli tomu, že se prezentuje jako bojovník za svobodu, ačkoliv sám vstoupil dvakrát do KSČ; podruhé v době normalizace v 80.letech.

Server Echo24 také upozornil, že Vodička byl tajným spolupracovníkem komunistické Veřejné bezpečnosti.

Kritiku si nedávno vyslechl také kvůli xenofobním výrokům vůči uprchlíkům na letošní terezínské pietě, či za účast na srazu pohraničníků a sympatizantů SNB.

Pobouření vyvolal také vstup bývalé členky orgánů SSM a neúspěšné prezidentské kandidátky Jany Bobošíkové do čela místní organizace ČSBS v Lidicích. Na protest proti tomu opustily svaz poslední tři žijící pamětnice lidického masakru.

Členem se naopak stal kardinál Dominik Duka, který má k prezidentu Zemanovi velmi blízko. Na počátku letošního roku organizaci doplnil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. V dubnu získává Medaili II. stupně bývalý přítel Zemanovy dcery a šéf prezidentova odboru vnitrostátních cest, místopředseda SPO Vladimír Kruliš Medaili. V květnu je pak dekorován prezident Zeman.

Od Vodičky přebral Medaili za zásluhy a v červnu dostal i nejvyšší vyznamenání Řád ČSBS “Věrni zůstaneme!” Se Zemanem byl oceněn i jeho protokolář Jindřich Forejt, jemuž Vodička připnul Kříž za zásluhy.

Měsíc poté si Medaili za zásluhy odnášejí další tři Zemanovi příznivci, členové SPO Luděk Galuška, Lubomír Nečas a Jan Popelka.

Kardinál Dominik Duka sice od Vodičkova svazu ještě vyznamenání nedostal, zato si letos odnesl Řád bílého lva přímo od prezidenta Zemana. A kruh se uzavřel.

Prošetříme to

Vodička byl ale odcházejícími členy kritizován i za špatné hospodaření svazu. Ti poukazovali například na používání vozu Škoda Superb s řidičem k soukromým účelům či na podezřelý prodej části domu v Praze pod cenou.

Svaz je přitom významně financován z veřejných peněz. V loňském roce získal od státu přes devět milionů korun; přesto skončil v téměř dvoumilionové ztrátě.

To je také jedním z důvodů, proč se nyní ministr financí Andrej Babiš a ministr obrany Martin Stropnický, jehož resort svazu poskytuje také část peněz, rozhodli prošetřit podezření z plýtvání státními penězi.


medaile-xx-final

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Marie napsal:

  Na mě to působí tak,že si Zeman připravuje nějakou skupinu, která při další volbě zaútočí a nahradí zkrachované SPOZáky.Nebo v případě nějakého jeho konfliktu ho bude zaštiťovat. Něco jako motorkáři Nováka.Název má tato partička úctyhodný, ale obsah je pěkná špína. Mimo jiné vyznamenali i paní Zemanovou a ta od té doby pózuje se samopalem a nosí pistoli. Strašné.

  • bětka.báthory napsal:

   Taky byste si koupila pistili, kdyby jste měla doma Zemana a on ne a ne umřít…

  • zdenek napsal:

   Není Vám podezřelé že neziskovka PES kritizuje prezidenta za vše co udělá. Jsou to novinářští šmejdi kteří založily neziskovku protože je nikdo nekupuje jako Reflex. Byl jsem svědkem toho že Reflex nabízeli zadarmo a nikdo ho nechtěl. To samé PES nikdo ho moc nečte tak jsou jako neziskovka.

 2. oliva napsal:

  Doufám,že se národ probudí a vyžene ten nebezpečný spolek !

  Děkuji Oliva

  • zdenek napsal:

   Národ se měl probudit když KSČ po druhé zvolila Havla prezidentem. Poslaneckou sněmovnu ovládá KSČ atak není náhoda že komunisté 3X zvolily Havla za prezidenta. To jsou fakta.

   • Meloun napsal:

    Jo a kdyby Zemana po osmašedesátým nevylili z KSČ, tak se ani nekonala žádná perestrojka.

   • Petr napsal:

    U komunistů byli žadonit na kolenou před volbou i Zeman s Klausem a Klause nakonec bolševici zvolili dvakrát. Dodnes nevíme, co jim tenkrát na klubu slíbil.

 3. nováček napsal:

  Jde skutečně o tohoto pána, o kterém lze najít jen toto (linked in):
  Werner Imhof
  Freiberuflicher Übersetzer
  Okres Děčín, Česká republika
  Řízení ve vzdělávání

  Aktuální
  selbständig, Nakladatelství Werner Imhof s.r.o.

  Předchozí
  Brücke/Most-Stiftun

  Vzdělání
  Universität Marburg/L.

 4. Němec napsal:

  Ten pán má snad víc metálů než maršál Malinovský. Ale to sako by více slušelo paní Bobošíkové. Zeman se dal na lvici protože tenkrát pravici už obsadil Klaus a on jako prognostik věděl, že už nemá šanci. Jaký je pan Zeman bojovník za svobodu, dokládá, když si chtěl z kůže odeesáka Klaouse potáhnout svou stranickou knížku jako nějaký Apač. Sice k tomu nedošlo ale u buranů tím vítězil vice něž Sobotka almužnou pro důchodce.

 5. Bartalmission napsal:

  Paní autorko, asi ve velkém hněvu píšete, viditelně Vás zahlcuje adrenalin. Svědčí o tom četné překlepy, které sice nejsou pravopisnými chybami, někdy Vaše věty nedávají smysl. Editor s korektorem zaspali?

Přidávání komentářů není povoleno