ČSSD: Dokument o spolupráci s čínskými komunisty? Podepíšeme, ale teď ještě ne

Napsal/a Robert Břešťan 16. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Dneškem počínaje zahajuje český premiér Bohuslav Sobotka v doprovodu několika ministrů a početné delegace čtyřdenní návštěvu Číny. Kuloární informace před odletem naznačovaly, že součástí programu má být i jedna citlivá stranická záležitost.

Upozornil na ni ve svém „Final Word“ i novinář Erik Best: „ČSSD má příští týden v plánu podepsat memorandum o stranické spolupráci s Komunistickou stranou Číny. Dokument sice přímo neříká, že ČSSD s čínskými komunisty sdílí jejich pohrdání nezávislým soudnictvím a dělbou moci, sociální demokracie se v něm ale zavazuje respektovat čínskou vnitřní politiku.“

Redakci HlídacíPes.org zmínka zaujala a rozhodla se pravdivost této informace ověřit.

Paktovat se s nimi?

Svým dotazem na to, zda je podpis takového dokumentu na programu aktuálního jednání v Číně, bylo tiskové oddělení ČSSD poněkud zaskočeno.

„Principiálně se mi zdá krajně nepravděpodobné, že by strana, kterou se komunisti snažili dvakrát zlikvidovat, které zabili ústředního tajemníka, unesli bývalého předsedu a v 50. letech věznili na pět tisíc našich skvělých členů, se smluvně paktovala s čínskou variantou té odnože,“ odepsal mluvčí ČSSD Michal Kačírek s tím, že oficiální odpověď dodá.

Poté se mluvčí i přes urgence odmlčel. Na SMS dotazy nereagoval například ani místopředseda ČSSD pro zahraniční vztahy a mediální politiku Jan Hamáček.

Neodpověděl ani místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach (který se netají tím, že Bohumínské usnesení, jež zakazuje politickou spolupráci mimo jiné s KSČM, považuje za zbytečný přežitek).

Opatrně odepsal ministr zahraničí a místopředseda ČSSD pro programové otázky Lubomír Zaorálek. Na dotaz, zda může potvrdit, či vyvrátit informaci o chystaném podpisu memoranda na nadcházející cestě premiéra Sobotky do Číny napsal: „Nic takového vám potvrdit nemohu.“

Nejsdílnější i v dané věci nejinformovanější se nakonec ukázal být samotný premiér Bohuslav Sobotka.

V budoucnu by mohlo…

„V rámci nejbližší návštěvy Číny s podpisem zatím nepočítáme. Nicméně v budoucnu by k podpisu takového dokumentu dojít mohlo. ČSSD komunikuje a spolupracuje s Komunistickou stranou Číny již více než deset let, podobně jako řada jiných evropských sociálních demokracií,“ napsal v SMS odpovědi pro HlídacíPes.org.

Čínský program bude mít i tak premiér nabitý. „Během své návštěvy se český premiér již podruhé během sedmi měsíců setká se svým čínským protějškem, uskuteční se také jednání se dvěma čínskými vicepremiéry. Premiér Sobotka se setká s primátorem hlavního čínského města Pekingu, se zástupci několika čínských provincií, představiteli klíčových čínských finančních institucí i významnými čínskými podnikateli. V průběhu cesty bude uzavřeno několik významných dohod a memorand o spolupráci,“ popisuje Sobotkův cestovní plán Úřad vlády.

Podpis memoranda o spolupráci ČSSD s čínskou komunistickou stranou pro tentokrát v plánu není.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)