Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
HKmPUA via Foter.com / CC BY-NC-SA,

ČSSD: Dokument o spolupráci s čínskými komunisty? Podepíšeme, ale teď ještě ne

Dneškem počínaje zahajuje český premiér Bohuslav Sobotka v doprovodu několika ministrů a početné delegace čtyřdenní návštěvu Číny. Kuloární informace před odletem naznačovaly, že součástí programu má být i jedna citlivá stranická záležitost.

Upozornil na ni ve svém „Final Word“ i novinář Erik Best: „ČSSD má příští týden v plánu podepsat memorandum o stranické spolupráci s Komunistickou stranou Číny. Dokument sice přímo neříká, že ČSSD s čínskými komunisty sdílí jejich pohrdání nezávislým soudnictvím a dělbou moci, sociální demokracie se v něm ale zavazuje respektovat čínskou vnitřní politiku.“

Redakci HlídacíPes.org zmínka zaujala a rozhodla se pravdivost této informace ověřit.

Paktovat se s nimi?

Svým dotazem na to, zda je podpis takového dokumentu na programu aktuálního jednání v Číně, bylo tiskové oddělení ČSSD poněkud zaskočeno.

„Principiálně se mi zdá krajně nepravděpodobné, že by strana, kterou se komunisti snažili dvakrát zlikvidovat, které zabili ústředního tajemníka, unesli bývalého předsedu a v 50. letech věznili na pět tisíc našich skvělých členů, se smluvně paktovala s čínskou variantou té odnože,“ odepsal mluvčí ČSSD Michal Kačírek s tím, že oficiální odpověď dodá.

Poté se mluvčí i přes urgence odmlčel. Na SMS dotazy nereagoval například ani místopředseda ČSSD pro zahraniční vztahy a mediální politiku Jan Hamáček.

Neodpověděl ani místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach (který se netají tím, že Bohumínské usnesení, jež zakazuje politickou spolupráci mimo jiné s KSČM, považuje za zbytečný přežitek).

Opatrně odepsal ministr zahraničí a místopředseda ČSSD pro programové otázky Lubomír Zaorálek. Na dotaz, zda může potvrdit, či vyvrátit informaci o chystaném podpisu memoranda na nadcházející cestě premiéra Sobotky do Číny napsal: „Nic takového vám potvrdit nemohu.“

Nejsdílnější i v dané věci nejinformovanější se nakonec ukázal být samotný premiér Bohuslav Sobotka.

V budoucnu by mohlo…

„V rámci nejbližší návštěvy Číny s podpisem zatím nepočítáme. Nicméně v budoucnu by k podpisu takového dokumentu dojít mohlo. ČSSD komunikuje a spolupracuje s Komunistickou stranou Číny již více než deset let, podobně jako řada jiných evropských sociálních demokracií,“ napsal v SMS odpovědi pro HlídacíPes.org.

Čínský program bude mít i tak premiér nabitý. „Během své návštěvy se český premiér již podruhé během sedmi měsíců setká se svým čínským protějškem, uskuteční se také jednání se dvěma čínskými vicepremiéry. Premiér Sobotka se setká s primátorem hlavního čínského města Pekingu, se zástupci několika čínských provincií, představiteli klíčových čínských finančních institucí i významnými čínskými podnikateli. V průběhu cesty bude uzavřeno několik významných dohod a memorand o spolupráci,“ popisuje Sobotkův cestovní plán Úřad vlády.

Podpis memoranda o spolupráci ČSSD s čínskou komunistickou stranou pro tentokrát v plánu není.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. petrph napsal:

  Opravdu zajímavá informace, ještě před nedávnem jsme byli masírováni informacemi že jediný kdo jezdí do Číny a paktuje se tam s komunistama je ten zkrachovanec Zeman. A ono ťuk ho, s čínskejma komunistama chce spolupracovat kde kdo..
  Tuším Lenin kdysi prohlásil „kapitalista nám prodá i provaz na kterém ho potom pověsíme“.. Kdyby se dožil dneška, určitě by měl radost z toho že to funguje i obráceně..

  • Arne napsal:

   Dobře jste proškolenej.

  • anobudelíp napsal:

   Co tím myslíte? Že KS Číny zrazuje posvátné myšlénky marxismu-leninismu-maosismu a měla by se vrátit k osvědčeným praktikám všelidového vlastnictví, tavby oceli ve vesnických píckách, hladomoru a kulturní revoluce?

 2. sony napsal:

  Pane Škromachu, bohumínské usnesení není žádný přežitek, ale nutnost ho dodržovat, dokud je v platnosti. A to zejména v době, kdy se společnost radikalizuje a chystá se vracet se svou politikou před listopad 1989 a přes všechna
  úskalí si to rozumná část populace nepřeje. Výhodné obchodování se světem lze nepochybně realizovat i jiným způsobem.

 3. Petys napsal:

  Česká politická reprezentace vždy tradičně byla loajálnější k cizím mocnostem než k vlastnímu obyvatelstvu. Beneš prodal republiku Stalinovi, Gottwald a po něm další už jen pokračovali až po Husáka, který zradil vlastní lid Brežněvovi atd. atd. Dnes tu máme Zemana či Klause velmi loajálního k Putinovi, s láskou k čínskému diktátorovi, socani se lísají k čínským komunistům a zavádí nám spěšně centralizovaný policejní stát.
  Masaryk a Havel jsou vlastně jen jediné dvě čestné výjimky, které potvrzují pravidlo, jinak se česká repre ke svému obyvatelstvu chová přes záplavu kýčovitých keců v podstatě stejně přezíravě jako ruská věrchuška k ruským mužikům. A my ji to stejně jako ti ruští mužici taky bez odporu žerem. Je pravda, že kromě 3. defenestrace jsme už vyzkoušeli snad všechno.

  • felix.julec napsal:

   Vy jste tomu dal ránu srovnávat Masaryka s Havlem!

 4. JANIKA napsal:

  TO JE ZAJÍMAVÉ ZJIŠTĚNÍ , NIKDE O TOM ANI VĚTA AŽ NYNÍ .
  TO UŽ SOCANŠTÍ SOUDRUZI NĚJAK PŘEHÁNĚJÍ . Kam nás to tahají?

 5. Němec napsal:

  Na to, že v ČSSD je velké části složena z bývalých komunistů a estébáků to není nijak překvapivá zpráva. Daleko horší je informace, že ČSSD chce zavést aby si pacienti připláceli na lékařské zákroky a pan Němeček nemusel neustále od pana Babiše poslouchat, že je špatný manažér. Místo toho aby pan Němeček vrátil do lázní horníky, tak je zaplní Číňany. Jedni Čiňani nás budou mlátit tyčemi a my jejich děti léčit.

 6. Jana Pechová napsal:

  Nejtragičtější „argumentací“ českých politiků (a pohříchu i mnohých jejich voličů) je věta, že je přece normální, že něco děláme, protože totéž dělá i někdo jiný.
  Vždycky se mi vybaví školometské kárání: „A když Pepíček vyskočí z okna, tak to uděláš taky?“

Přidávání komentářů není povoleno