Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Čínské ano, tibetské nikoliv. Hrad zasáhl proti vyvěšení tibetské vlajky

Zaměstnanci Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života v Česku, se rozhodli dát před návštěvu čínského prezidenta najevo svůj postoj vyvěšením tibetské vlajky ve svém sídle. Jenže narazili – Správa Pražského hradu je záhy vyzvala ke stažení zástavy. Prezidentův mluvčí přirovnal akci k „normalizační kampani.“

Nadace Via totiž sídlí v objektu vlastněném Správou pražského hradu. Ulice Jelení, kde má kanceláře, leží na dohled od prezidentského sídla, a existovala tak možnost, že by kolem domu mohla projet kolona s čínským prezidentem. Ten přijede na třídenní návštěvu Česka v pondělí.

„Lidem v Nadaci Via přišlo, že těch čínských vlajek je okolo až moc, a proto vyvěsili z okna vlajku tibetskou, upomínku na to, že čínský režim má i stinné stránky a podle lidskoprávních organizací potlačuje lidská práva,“ vysvětlil HlídacíPes.org zástupce nadace Zdeněk Mihalco motivaci k vyvěšení vlajky.

„Správa Pražského hradu, která objekt vlastní, nás požádala, abychom vlajku z oken stáhli, protože se to v době návštěvy nehodí. V nadaci se ještě poradíme, jestli se tím dál budeme nějak zabývat,“ dodal.

Nadace nakonec tibetskou zástavu stáhla, v oknech však ponechala papírovou verzi vlajky.

„Opravdu nepovažujeme za vhodné, aby na hradních nemovitostech takové vlajky vlály,“ vysvětlil důvody, proč Hrad vyzval k odstranění vlajky, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Ostatně, akce s touto vlajkou už začínají především kvůli adoraci v médiích, připomínat některé normalizační kampaně ze 70. let,“ doplnil Ovčáček.

Na otázku, co myslí výrazem „takové vlajky,“ reagoval mluvčí Ovčáček přirovnáním ke Španělsku. „Při návštěvě ze Španělska také nevyvěšujete vlajky baskických separatistů,“ uvedl v sms zprávě. „Jak říká K. Schwarzenberg, uznáváme jednotnou Čínu.“

Tibetské vlajky jsou po celém světě vyvěšovány převážně 10. března na podporu Čínou okupované země a jako připomínka události, kdy čínská armáda brutálně potlačila povstání Tibeťanů proti nadvládě Pekingu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Karel Novák napsal:

  Zdroj? Nadace Via na svych strankach, fb ani twitteru nic takoveho nema.

  A ovcackovo prohlaseni take moc nevidim.

  Neni to zase fake, jako s tim textem na billboardech?

  • Robert Břešťan napsal:

   Fake? Zase? To jste asi na špatném webu. Článek o billboardu je v pořádku, článek ad Via též. Je řádně zdrojován. Pokud máte pocit, že každá zpráva je pravdivá až poté, co ji najdete na Facebooku, je to opravdu jen pocit. Mylný.

 2. yanoya napsal:

  Hmm, tak pokud Správa Hradu budovu vlastní, tak asi na něco takového právo mají. Jaký postoj k tomu zaujme nájemce je další věc. Už jsem se obávala, že jde o soukromý objekt, to by bylo od Hradu naprosto přes čáru.

  • Petr napsal:

   Pokud to mají ve smlouvě. Jinak nikoliv a jedná se o cenzuru a ta je porušením zákona.

 3. Josef Šoltes napsal:

  WTF. Já asi špatně vidím. Opravdu Ovčáček přirovnal Tibet k baskickým separatistům? Tak to je ještě větší debil, než jsme doufali.

  • David napsal:

   Naprosto přesně a výstižně napsané!

  • Petys napsal:

   Zato Ovčáčkovo přirovnání k normalizaci celkem sedí. On to sice řekl o těch co vyvěsili vlajku Tibetu, ale je to jen přesně opačně. Potlačování jiných názorů jak to dělá Zemanův Hrad je přesně v duchu normalizace.

 4. J: Nemec napsal:

  Podle hradní morálky a našeho prezidenta se vlajky budou vyvěšovat podle ekonomického růstu příslušného státu bez zřetele jací dacani tam vládnou. Ale kdo se dívá na vlajku Číny si nemusí představovat dacany střílející do studentů ale i chudého rolníka na poli.

 5. český maloměšťák napsal:

  Každý má právo vyvěsit si na svém domě jakoukoliv vlajku – krom nacistické, bolševické, papežské, vlajky Britského imperia, čínské, americké(ale možná i vietnamské, irácké, libyjské, grenadské., chilské , iránské, guatemalské , konžské atd., turecké, izraelské)a několika dalších vlajek států, jejichž občané či vlády prováděli v historii nepěknosti (např. vyvraždili původní obyvatelstvo, přistěhovalé obyvatelstvo, svoje obyvatelstvo, vyhnané obyvatelstvo apod. obyvatelstva).
  Když tak nad tím přemýšlím….tak mi zbývá fakticky opravdu jen ta vlajka tibetská a možná tak trochu i vlajka eskymácká. I když….ten zvyk mívat jednu společnou manželku …já nevím zda by se to některým vyvěšovatelkám líbilo, kdyby musila na lože nejen s chotěm, ale i s jeho bratry. Ale většině ženských asi jo. Změna to sice není moc velká, ale přece jen. A změna je život, že ?
  Eskymáci prej ale týrají ženské nuceným celibátem.

  A co teda tak bílá vlajka ?
  Ta by snad neměla vadit nikomu, ne ? Ani EU, ani USA, ani Německu, ani Rusku, ani Polsku (natož Slovensku !)….a Tibetu určitě ne.

  • Petys napsal:

   Budhisté z Tibetu jsou ti nejmírumilovnější tvorové na světě. Ani brouka nezašlápnou a hezky ho překročí. Tihle lidé mohou vadit jen vyloženým šmejdům momentálně na českém Hradě, doufejme že už ne dlouho.

 6. Ben Hur napsal:

  Budme radi, ze nam Hrad nenaridil vyvesit cinske vlajky do oken a ze to nechodi kontrolovat domovni duvernice. Blbost a primitivita hradniho cinomaniaka a toho jeho komunistickeho usmrkaneho saska je uz pres caru.

 7. Lubek napsal:

  Tibetské vlajky – může být.
  Ale spíš by měla být alternativou demokracie v Číně resp. v Čínské republice, vypuzené komunisty na Tchajwan. A tedy vyvěšujme její vlajky.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost