Čínské ano, tibetské nikoliv. Hrad zasáhl proti vyvěšení tibetské vlajky

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 25. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Zaměstnanci Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života v Česku, se rozhodli dát před návštěvu čínského prezidenta najevo svůj postoj vyvěšením tibetské vlajky ve svém sídle. Jenže narazili – Správa Pražského hradu je záhy vyzvala ke stažení zástavy. Prezidentův mluvčí přirovnal akci k „normalizační kampani.“

Nadace Via totiž sídlí v objektu vlastněném Správou pražského hradu. Ulice Jelení, kde má kanceláře, leží na dohled od prezidentského sídla, a existovala tak možnost, že by kolem domu mohla projet kolona s čínským prezidentem. Ten přijede na třídenní návštěvu Česka v pondělí.

„Lidem v Nadaci Via přišlo, že těch čínských vlajek je okolo až moc, a proto vyvěsili z okna vlajku tibetskou, upomínku na to, že čínský režim má i stinné stránky a podle lidskoprávních organizací potlačuje lidská práva,“ vysvětlil HlídacíPes.org zástupce nadace Zdeněk Mihalco motivaci k vyvěšení vlajky.

„Správa Pražského hradu, která objekt vlastní, nás požádala, abychom vlajku z oken stáhli, protože se to v době návštěvy nehodí. V nadaci se ještě poradíme, jestli se tím dál budeme nějak zabývat,“ dodal.

Nadace nakonec tibetskou zástavu stáhla, v oknech však ponechala papírovou verzi vlajky.

„Opravdu nepovažujeme za vhodné, aby na hradních nemovitostech takové vlajky vlály,“ vysvětlil důvody, proč Hrad vyzval k odstranění vlajky, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Ostatně, akce s touto vlajkou už začínají především kvůli adoraci v médiích, připomínat některé normalizační kampaně ze 70. let,“ doplnil Ovčáček.

Na otázku, co myslí výrazem „takové vlajky,“ reagoval mluvčí Ovčáček přirovnáním ke Španělsku. „Při návštěvě ze Španělska také nevyvěšujete vlajky baskických separatistů,“ uvedl v sms zprávě. „Jak říká K. Schwarzenberg, uznáváme jednotnou Čínu.“

Tibetské vlajky jsou po celém světě vyvěšovány převážně 10. března na podporu Čínou okupované země a jako připomínka události, kdy čínská armáda brutálně potlačila povstání Tibeťanů proti nadvládě Pekingu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)