Češi své bludy milují. Jak jde o očkování nebo všeléky z desinfekce, rozum jde stranou

Napsal/a Robert Malecký 12. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Tam, kde jsou nejrůznější paranormální metody Foxem Mulderem současné vědy, je světové skeptické hnutí jejich Danou Scullyovou. V Česku ho reprezentuje spolek Sisyfos, mezi jehož přední členy patří třeba astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar nebo spisovatelka a publicistka Věra Nosková. V čele spolku stojí novinář Leoš Kyša (mj. Právo nebo Týden, dnes redaktor Mediahub.cz). „Velký boj za zdobrovolnění očkování není nic jiného než skrytý odboj proti němu,“ říká Kyša v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

 • Jak v Sisyfosu vybíráte témata, kterým se bude věnovat?

Vlastně se zabýváme, čím sami chceme. Z té obrovské záplavy iracionality, která se na různých úrovních mezi lidmi objevuje, vybíráme to, co nám připadá nejzávažnější. A pak samozřejmě věci, které jsou nám blízké.

 • Jaký je takový typický blud, který je aktuálně závažnější než jiné a je třeba se mu věnovat přednostně?

Třeba v lékařské oblasti se hodně zaměřujeme na problematiku očkování. Je zde velké hnutí za tzv. dobrovolnost, což není nic jiného než skrytý odboj proti očkování. Ve společenské oblasti se snažím hodně řešit problematiku konspiračních teorií, které se v české společnosti dostávají hodně do popředí.

kysa-sysifos

 • Říkáte skrytý odboj. Je spontánní, nebo je za ním nějaké myšlenkové nebo mocenské centrum? 

Iracionální strach z očkování je v lidech odnepaměti. První poválečný pogrom na území Československa se odehrál v Topolčanech právě kvůli očkování. Když se židovští lékaři vrátili z koncentračních táborů, dostali vakcíny a úkol očkovat slovenské děti. Ovšem mezi Slováky vznikl pocit, že vakcíny jsou pro děti nebezpečné a mohou jim ublížit. A to tou dobou ještě ani neexistovaly dnešní teorie, že očkování způsobuje autismus. Skupinka rodičů tehdy vrazila do školy, kde židovský lékař zrovna očkoval, ze školy ho vyhnali a zle zmlátili. Přerostlo to v pogrom, kdy Slováci v ulicích napadali židovské lékaře, kteří se právě vrátili z pekla koncentráků, i ostatní židy. Ti z Topolčan utekli a dnes tam žádnou židovskou komunitu nenajdeme. Očkování prostě vždy doprovázela iracionalita, v různých dobách měla různou podobu a projevy. A ve vlnách se stále vrací.


Spolek Sisyfos a očkování

Komitét pro udělování Bludných balvanů při Českém klubu skeptiků Sisyfos udělil jednu z anticen „za udatné tažení proti očkování“ už před dvěma lety. Zlatý bludný balvan si tehdy odnesla lékařka a homeopatka Ludmila Eleková mimo jiné za následující výrok.

„Očkovat není nutné žádné děti. Byla bych ráda, kdyby lidé konečně pochopili, že je irelevantní bavit se o závažnosti nemoci jako o kritériu vhodnosti očkování. I u závažných nemocí platí, že očkování proti nim oslabí imunitu proti všem infekcím, včetně té, proti které se očkuje.“

Podívejte se na rozhovor s MUDr. Elekovou, kde obhajuje své názory na očkování.

„O nutnosti očkovat nejsou v podstatě žádné pochybnosti,“ říká ve své přednášce na půdě Sysifosu prof. Vladimír Bencko z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN Praha. Na záznam přednášky se podívejte zde:


 • V čem je tento menšinový, možná až okrajový přístup k neočkování tak nebezpečný?

Když studujeme data z celého světa, zjišťujeme, že nemoci, které už mohly být vymýceny, zabíjejí tam, kde se očkovat nemůže – v místech válečných konfliktů, na územích ovládaných Al-Káidou, Tálibánem a podobně. A potom v americké Kalifornii a také hned v několika zemích vyspělé Evropy, kde je sice velmi dobrý systém zdravotnictví, ale také vysoká koncentrace všech možných eko-matek a bio-matek, které chtějí žít ten čistý život, tak některé z nich neočkují děti. Já jsem taky eko a bio, nemám třeba auto a podporuji lokální potraviny, ale když se to smíchá s tímhle druhem iracionality, je to průšvih.

 • Přijde mi zvláštní, že Sisyfos jako zájmové sdružení supluje práci, kterou by kolem očkování měly provádět odborné lékařské společnosti? Jim se do toho nechce?

Lékařské společnosti mají problém v tom, že neumějí nebo nechtějí komunikovat s veřejností. Nechce se jim do osvěty, do nějaké širší diskuse. Ale my na to nenahlížíme čistě jen tou lékařskou optikou – co se stane, když se nebude očkovat. Zajímají nás i kořeny toho strachu, proč se lidé očkování tak iracionálně bojí.

 • Velkou radost asi svou činností odpůrcům očkování a dalším pavědátorům neděláte. Navíc kritika spojená s udílením anticen Bludný balvan bývá často zdrcující. Brání se objekty vašeho zájmu?

Nejčastěji přicházejí výhrůžky trestními oznámeními nebo soudy. Bývá to spojeno i s různými žádostmi o odškodnění. My věc vždycky předáme našim spřízněným právníkům, ale obecně naše odpověď zní: Sejdeme se u soudu.

 • A už jste se s někým u soudu sešli?

Ne, tak daleko jsme se ještě nikdy nedostali a je mi to vlastně i líto. Ale to je dané i tím, že když už do tématu jdeme a něco veřejně rozporujeme, jsme si v tom jistí. Naše výstupy vycházejí z několikakolové diskuse mezi odborníky a teprve potom věc prezentujeme. Existujeme přes dvacet let, Balvany udělujeme osmnáct let, to vynásobme šesti kategoriemi každý rok – a ještě se nestalo, že bychom se museli omlouvat. Můžeme někdy udělat nějakou drobnou chybu, to se jistě stane, ale v podstatě věci jsme se dosud ještě nikdy nemýlili.

 • Jak se kolektivní bludy šíří? Předpokládám, že existují i univerzální, které v mnoha podobách prosvištěly několikrát dokola světem, ale jejich čas se může kdykoli vrátit.

Jistě. Stane se, že se objevují nějaké iracionální hnutí nebo jiná bláznivina, která je ale potenciálně nebezpečná. A objeví se dejme tomu v Anglii. Je pak otázka třeba půl roku, než se objeví i tady. A my díky tomu, že jsme s Angličany v kontaktu, jsme připraveni na to, co se objeví i u nás. Hodně zázračných přístrojů chodí z východu, téměř všechny jsou dnes z Ruska. A zase, funguje dobrá spolupráce s Maďary a my od nich předem víme, co se u nás dřív nebo později objeví.

 • Jak máte rozdělené úlohy? Nejste přece všichni vědci. Vy osobně se věnujete čemu?

Já jsem se vždycky zajímal o společenské fenomény, vědec nejsem. Zajímají mě konspirační teorie, zajímá mě historie senzibilů a jasnovidectví. S tím souvisí tzv. Paranormální výzva – což je náš společný projekt s organizací Falešní hráči. To je skupina mentalistů, kteří spolu s námi vyzvali k prokázání existence paranormálních schopností, a to experimentálně, za kontrolovaných podmínek. Máme na to připraveno 3 miliony 333 tisíc korun, a ta částka může být ještě daleko vyšší, pokud se připojí další donátoři. Čili mojí specializací je i případné testování lidí, kteří by tvrdili, že jsou paranormálně nadaní a chtěli to prokázat. (Informace o Paranormální výzvě najdete zde.)

 • To má hlubokou tradici v Rusku – to je skutečná velmoc lidí s paranormálními schopnostmi, že?

Oni na to mají i televizní soutěž. Ale co se testování týče, dělá se odnepaměti. Existují velké skupiny lidí, kteří na to věří, a pak jedinci, kteří této jejich víře vycházejí vstříc, za což umějí zinkasovat docela slušné peníze. Na druhé straně jsou vědci, kteří tvrdí, že je to nesmysl a podvrh. My se s Paranormální výzvou snažíme stát někde uprostřed a dát těm lidem šanci prokázat, že takové schopnosti mají.

 • To sice zní diplomaticky, ale nebudete mi tvrdit, že jste ochoten tomu uvěřit…

Já jsem přesvědčen, že to tak není. Ale mí kolegové z klubu Falešných hráčů doufají v opak: rádi by existenci paranormálních jevů prokázali. Síly jsou vyvážené a nabízíme testování. A v něm nám jde o tu velkou skupinu lidí, kteří třeba něčemu dlouhá léta věřili a teprve nyní se dozvídají, jak takovou věc vůbec testovat. Nemluvě o tom, že tak mají možnost zjistit, že to, čemu věřili, během pokusu vůbec nemusí fungovat.

 • Kolik takových pokusů už v Česku proběhlo?

Šest nebo sedm. Byly o tom zpracovány zprávy, pořízena videa, lidé je najdou na internetu. (Na Youtube například zde.)  

 • Na mě udělalo vysloveně hluboký dojem, že jsou lidé ochotni pít v podstatě neředěné Savo coby všelék a tvářit se, že je všechno v pořádku. To už je extrém, ne?

Ve skutečnosti je základem těchhle koktejlů bazénová desinfekce. V roce 2014 jsme udělili Bludný balvan a propagaci oxidu chloričitého jakožto všeléku na všemožné neduhy, včetně rakoviny. Ale zase – není to nic nového. Takovéto všeléky, respektive poptávka po nich, se objevuje vždy ve vlnách a známe to již ze starověku. Přijde někdo s amuletem, zaříkávadlem, kočičí prackou, ostatky svatých, slzami cikánky, je to jedno. Rozdíl je v tom, že slzy cikánky už moc nefungují. Je třeba tomu dát nějaký vědecký kabát, udělat z toho pseudovědu.


Všelék na bázi bazénové desinfekce

Na internetu koluje celá řada více či méně zakrytých návodů, jak z chemických preparátů vhodných spíše pro zahradu než pro lidské vnitřní ústrojí vyrobit všelék o správné koncentraci. Ať již jde o MMS, CDS, CDS2 apod., princip zůstává tentýž. Je to prostě desinfekce.

 • Je nějaká oblast, která vás nechává v klidu. Mám na mysli třeba bylinky a bylinkáře?

Nám bylinky samy o sobě nijak nevadí. Je to ale jako se vším, je třeba k nim přistupovat racionálně. Třeba o čínských bylinkách si lidé myslí, že jim nemohou uškodit. Ale pak se ukáže, že spousta Číňanů nebo Tchajwanců má problémy se selháním ledvin, protože do sebe cpou takové dávky bylin, které jim ledviny spolehlivě odpálí. Důvod je ale i ten, že Číňané na výrobní postupy moc nehledí, takže v sériově vyráběných bylinkách je pak třeba olovo. Takže bych byl opatrný s takovou tou radostí, jak se uzdravuji, když mi léčitel předepsal kilo čínských bylin. Je to společné všem oblastem, kterým se věnujeme: Bojujeme proti iracionalitě, ať se týká čehokoli.
Obecně se ale zaměřujeme i třeba na téma sekularizace. Kolikrát si lidé neuvědomují, že vyspělé školství, vědu i medicínu a velmi svobodnou společnost máme právě díky sekularizaci, která dovoluje svobodné bádání ve všech oblastech. Poslední dobou mám pocit, že je sekularizace hlavně na školách a ve veřejném životě vystavena poměrně silným tlakům. A obávám se, že boj za její udržení nás teprve čeká.


Co je spolek Sisyfos?

Český klub skeptiků Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v r. 1976 v USA jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vůdčí osobností je humanistický filozof Paul Kurtz a oficiálně si spolek říkal Výbor pro vědecké zkoumání paranormálních názorů. Původním programem byla vědecká analýza pseudovědeckých názorů a údajně nadpřirozených jevů, ale postupně se rozšiřoval zájem skeptiků i na další oblasti, ve kterých začaly převládat nevědecké a sporné názory.

Česká odnož funguje od roku 1995 a za její největší úspěchy je možné považovat vyloučení Společnosti homeopatické z řad Československé lékařské společnosti. Z obchodů byl po kritice nevědeckých postupů rovněž stažen podvodný přístroj Depolar pro odrušování „zemního“ a elektromagnetického záření. Předsedou českého Sisyfosu je novinář Leoš Kyša.

Zdroj: sisyfos.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)