Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Z výstavy Global Control and Censorship,

Ztráta soukromí na vlastní kůži. Umělecká instalace jako Velký bratr – zjistí o vás, co ani netušíte

Monitor hned proti vchodu do Galerie NTK v pražské Národní technické knihovně vypadá docela obyčejně. Ve skutečnosti jde o multimediální instalaci, která legálně proskenuje mobilní telefon každého nově příchozího a identifikační údaje v podobě metadat okamžitě zobrazuje právě na této obrazovce.

„Jde o takzvanou MAC adresu, kterou má každý přístroj a lze jej podle něj jednoznačně identifikovat. Zobrazila se mi tu kvůli připojení na wifi třeba adresa hotelu v Koreji, kde jsem byl před třemi lety,“ říká o dílu švýcarského umělce Alexe Wengera iniciátor výstavy, německý kurátor expozice Global Control and Censorship Bernhard Serexhe.

Podle něj se tato data shromažďující i v reálném životě a třeba v kombinaci s informacemi z platební karty při placení v obchodě dokonalou zásobárnou informací, které technologické firmy dokáží velmi dobře zpeněžit.

Kurátor Bernhard Serexhe představuje instalaci, která vám při příchodu na výstavu legálně proskenuje váš mobilní telefon.

Serexhe dal dohromady výstavu zhruba 40 děl různých umělců, kteří se zaměřili na téma cenzury, omezování svobod, sledování, kontroly a ztráty soukromí. Výstava v pražské Galerii NTK potrvá do 26. července, pak putuje do dalších evropských měst.

O politický názor nejde

„Je to výstava, která se týká techniky a vědy, ale zároveň je to i výstava angažovaná – o tom, jak se mění podoby svobody, jak se mění dozor nad společností,“ říká Milan Mikuláštík, kurátor Galerie NTK, která spolu s Goethe Institutem výstavu v Praze pořádá.

„S projektem jsme začali v roce 2013, kdy Edward Snowden odhalil to, jak jsme všichni každou vteřinu až totalitně sledování přes počítače a mobilní telefony,“ vysvětluje Serexhe, který se netají tím, že jsou mu nejrůznější sledovací metody proti mysli a mluví o „takzvané demokracii“ a „smart-totalitní společnosti“.

I když s jeho pohledem na svět, a pravděpodobně ani s jeho politickým přesvědčením nebude každý souhlasit, říká, že na výstavě neprezentuje sebe, ale vybrané umělce.

„Oni zde vyjadřují svůj názor na současnou formu demokracie. Nejde ale o politický názor, jde o díla samotná, v nichž se ukazuje, že je mnoho umělců znepokojeno otázkami sledování, ztráty soukromí, a prezentují to tak ve svých dílech,“ říká Serexhe.

Poukazuje například na dílo jiného švýcarského umělce Marca Lee – interaktivní instalaci, v níž se v reálném čase na plátně zjevují fotografie, kteří nahrávají uživatelé na sociální síť Instagram a každá čerstvě přidaná fotografie se na plátně okamžitě lokalizuje na konkrétní místo na zeměkouli, odkud byla pořízena.

Kombinace Instagramu, Google Maps a chytrého programu rovná se instalace švýcarského umělce Marca Lee.

„Každá taková fotka obsahuje geografická data, s přesností na několik metrů je tak možné zjistit aktuální místo pobytu uživatelů a uživatelek v okamžiku pořízení snímku,“ popisuje Bernhard Serexhe dílo s názvem Me.

„Snadno lze z fotografií vyčíst i způsob chování, styl života, i tato data se dále prodávají komerčním firmám,“ dodává německý kurátor.

Čína i waterboarding

Jeho kolegyně, kurátorka Lívia Nolasco-Rózsás, připouští, že ne každé sbírání dat musí být vždy špatné: „Chceme ale upozornit na nebezpečí a na to, že zacházení s daty by mělo být transparentní.“

Návštěvníkům představuje jiné dílo – černý monolit, který má připomínat známý výjev z filmu Vesmírná odysea 2001 Stanleyho Kubricka (viz foto). „Uvnitř je tiskárna, která chrlí dlouhý seznam serverů, které jsou v Číně zablokovány či zakázány. Čínský autor je přesvědčen, že cenzura je koncem civilizace,“ popisuje objekt uprostřed místnosti.

I další exponáty si všímají nesvobodného přístupu k informacím v Číně, stranou ale nezůstávají různé metody sledování prostřednictvím kamer, ochota, s jakou o sobě informace sdělujeme, cenzura nebo získávání informací za pomoci mučení jako je waterboarding, výslechová metoda, k jejímuž používání se přiznala americká CIA.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Problém je v tom, že nebýváme předem upozorňováni, že svobodný přístup, nás jedinců, k informacím, znamená také volný přístup kohosi k informacím o nás a že ten kdosi, se na tom v lepším případě obohacuje, v horším pak nám přímo škodí. Zatím co my získáme jenom pocit, že jsme in-formováni.

  • petph napsal:

   To sice máte pravdu – jenže jste zapomněl jednu podstatnou věc, tady totiž nejde o svobodu, ale o to, že většina informací je pro uživatele na internetu zadarmo. Ale provozovatelé s tím nějaké náklady mají, ať čistě technické, nebo vložení vlastní práce a invence na psaní těch článků. A „bohužel“ (dá-li se to tak říct“ ) jedna z mála cest jak ty náklady zaplatit – je reklama. Jak tedy ta přímá, kdy na těch stránkách viditelné reklamy zobrazují (až se to někdy stává obtěžující), ale bohužel i ta nepřímá – že si technicky ukládají (některé) informace o uživatelích – a ty pak různým způsobem zpeněžují skrze třetí firmy v reklamě.. Těžko říct co s tím dělat – zakázat to, s tím že potom by lidé platili za přístup a čtení všech článků a a webů na internetu? Jinak bych to spíše věděl tak, že lidé to vědí a jsou s tímto handlem „srozuměni“….

 2. petph napsal:

  Mimochodem, musím si klást otázku, zda je v tomto případě takové umění ještě originální, nebo už reflektuje víceméně komunální stav současné informační společnosti , o kterém všichni lidé vědí, přijímají ho a štve je leda pokusy států o jeho byrokratické řízení? Už řadu let platí nařízení EU o přijímání souhlasu s cookies. Tudíž – každý občan musí – z nařízení úřadů do zblbnutí na každém webu opakovaně potvrzovat – „ano, souhlasím s tím, že ukládáte „jakesi “ údaje“
  (stejně neví jakéí). Pochybuju, že by tedy o tom někdo, kdo přístupuje na internet (i z mobilu) nevěděl, a museli mu to ještě jednou umělecky oznamovat pání umělci.
  Od nedávna platí zákon o GDPR, čili z jeho nařízení byl a je dosud občan neustále na internetu, v mobilu i v reálu obtěžován žádostmi kohokoliv – prosím „potvrďte nám že souhlasíte s tím že evidujeme Vaše údaje, posíláme Vám nějaký newsleter a podobně“.. Samo o sobě je jistě správné a nutné – že občan musí dát k takové věci souhlas – Jenže ouha, ten přece dal už dávno když se u toho kterého subjektu zaregistroval…Ale nyní EU rozhodla, že toto vlastně nestačí a že všem musí dát ty souhlasy znovu a přesně dle úředního foršriftu…Zase pochybuju, že by byl někdo, kdo by o tomto nevěděl, a museli ho na to upozorňovat umělci.
  Jenže – proti této státním (unijním) restrikcím přece ti umělci nebojují, dokonce nebojují ani vůči evidencím které si ukládají o občanech státy a úřady. Totiž jen málo z těch umělců by se jen ze svého umění neuživili, sami jsou závislí na veřejných dotacích a příjmech, které tečou , přes kulturní aparáty z  centrálních institucí..

 3. bolek.vala napsal:

  Tak za tohle kapitalistické svinstvo už komunisti opravdu nemůžou !!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ále,nejspíš můžou, nikoho jinýho nemáme (kdo by za všechno mohl).

Přidávání komentářů není povoleno