Ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala. Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Zruší vláda přímou volbu prezidenta? Jen další předvolební hoax

Napsal/a Jan Žabka 28. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

MANIPULACE: Řetězovými e-maily se před nadcházejícími prezidentskými volbami šíří tvrzení, že se česká vláda v čele s ODS chystá zrušit přímou volbu prezidenta. „Pan Petr Fiala, předseda ODS, přišel s myšlenkou, že je nutné zrušit přímou volbu,“ píše autor zprávy s tím, že při 108 hlasech v parlamentu to vláda dělá se záměrem vládnout neomezeně. E-mail zachytil monitoring řetězových zpráv iniciativy Čeští elfové.

OVĚŘENÍ: Ve skutečnosti vládní diskuze o zrušení přímé volby nejsou vůbec aktuální a nikdy se ani neprojednávaly uvnitř současné koalice. Fiala s tímto nápadem přišel už v roce 2019, kdy jeho strana byla v opozici a nemohlo tak jít o zmiňovanou snahu „vládnout neomezeně“. Tehdy deklarovaným důvodem úvah o zrušení přímé volby bylo, že prezident Miloš Zeman v té době odmítal odvolat z funkce tehdejšího ministra kultury Antonína Staňka, přestože mu to navrhl i tehdejší premiér Andrej Babiš.

Předseda ODS tehdy ve svém příspěvku pro web Forum24 napsal, že „přímá volba prezidenta vedla pouze k tomu, že prezident má pocit, že porušování Ústavy je dovoleno, neboť získal přes polovinu hlasů voličů“ a je tedy potřeba „tohoto nebezpečného protiparlamentního džina svévole vrátit zpět do láhve a vymyslet taková pravidla, aby každý musel dodržovat Ústavu a aby za její nedodržování mohl být přiměřeně sankcionován“. Následně dodal, že řešením může být „návrat k dobré ústavní tradici, totiž volbě prezidenta Parlamentem České republiky“.

Od té doby však ve věci nedošlo k žádnému významnému vývoji. Zrušení přímé volby ve skutečnosti nenavrhla žádná strana a návrh naopak nemá podle informací Deníku N z letošního ledna podporu ani uvnitř ODS. Tato neaktuální informace je tak manipulativně šířená v novém kontextu.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)