Zruší vláda přímou volbu prezidenta? Jen další předvolební hoax

Napsal/a Jan Žabka 28. listopadu 2022

MANIPULACE: Řetězovými e-maily se před nadcházejícími prezidentskými volbami šíří tvrzení, že se česká vláda v čele s ODS chystá zrušit přímou volbu prezidenta. „Pan Petr Fiala, předseda ODS, přišel s myšlenkou, že je nutné zrušit přímou volbu,“ píše autor zprávy s tím, že při 108 hlasech v parlamentu to vláda dělá se záměrem vládnout neomezeně. E-mail zachytil monitoring řetězových zpráv iniciativy Čeští elfové.

OVĚŘENÍ: Ve skutečnosti vládní diskuze o zrušení přímé volby nejsou vůbec aktuální a nikdy se ani neprojednávaly uvnitř současné koalice. Fiala s tímto nápadem přišel už v roce 2019, kdy jeho strana byla v opozici a nemohlo tak jít o zmiňovanou snahu „vládnout neomezeně“. Tehdy deklarovaným důvodem úvah o zrušení přímé volby bylo, že prezident Miloš Zeman v té době odmítal odvolat z funkce tehdejšího ministra kultury Antonína Staňka, přestože mu to navrhl i tehdejší premiér Andrej Babiš.

Předseda ODS tehdy ve svém příspěvku pro web Forum24 napsal, že „přímá volba prezidenta vedla pouze k tomu, že prezident má pocit, že porušování Ústavy je dovoleno, neboť získal přes polovinu hlasů voličů“ a je tedy potřeba „tohoto nebezpečného protiparlamentního džina svévole vrátit zpět do láhve a vymyslet taková pravidla, aby každý musel dodržovat Ústavu a aby za její nedodržování mohl být přiměřeně sankcionován“. Následně dodal, že řešením může být „návrat k dobré ústavní tradici, totiž volbě prezidenta Parlamentem České republiky“.

Od té doby však ve věci nedošlo k žádnému významnému vývoji. Zrušení přímé volby ve skutečnosti nenavrhla žádná strana a návrh naopak nemá podle informací Deníku N z letošního ledna podporu ani uvnitř ODS. Tato neaktuální informace je tak manipulativně šířená v novém kontextu.


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

300znaku.czVše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org