
Zlo po konci války. „Partyzáni poslední vteřiny“ kradli, vraždili a zametali stopy
I po osmdesáti letech vzbuzuje tragický osud Johanna Husche hněv i hrůzu. A nepřekvapí, že dodnes tato dávná historie vraždy v režii revolučních gardistů a údajných místních partyzánů má svůj dopad na obyvatele východočeské obce Hroubovice u Chrudimi.
Johann Husch se narodil německé rodině v Maďarsku, po první světové válce se dostal do Československa, kde se oženil s Hedvikou Lamplovou z židovské rodiny z Hroubovic.
Po vzniku protektorátu začaly rodině kvůli židovskému původu manželky problémy, ale Johann se odmítl rozvést a svou manželku i děti tím chránil.
Nakonec se ale deportaci nevyhnula ani Hedvika, ani Johann. Ten v létě 1944 skončil v táboře nucených prací v Bystřici u Benešova, válku zde přečkal a hned poté se vydal zpět domů.
Jak v Příbězích 20.století popsal publicista Adam Drda, několik lidí z okolí ho prý již cestou varovalo, aby se nevracel, že je tam divoká garda s partyzány všeho druhu.
Johanna to od snahy vrátit se k dětem nijak neodradilo; zpět do Hroubovic přišel 9. května 1945. Ještě v noci k němu vtrhli příslušníci revolučního národního výboru a odvedli ho do improvizovaného vězení.
Vadilo, že je původem Němec a údajně i udavač. Jedním ze samozvaných „národních mstitelů“ byl Jaroslav Dolejší, první předseda Místního národního výboru v Hroubovicích a od roku 1945 člen KSČ.
„Až by tento kazimír zmizel, pak by byl pokoj, pak bychom byli pravým národem holubičích Slovanů, potom teprve bychom se mohli nerušeně oddávat činorodému humanismu.“
V noci z 10. na 11. května Husche odvlekli do sálu místní hospody U Křivků, kde mohutně popíjeli místní partyzáni a gardisté. „Tam otce mučili. Zapálili mu vlasy a pak ho týrali. A pak tatínka odtáhli před hospodu a tam ho zastřelili. No, zastřelili… Zatáhli ho do takzvaného protileteckého krytu, tam přišel k sobě, a tak ho místní občané dotloukali a pak ho zahrabali,“ líčil po letech syn zavražděného Richard Husch.
Hedvika Huschová se konce války dočkala v ghettu v Terezíně. Když po návratu zjistila, co se stalo, žádala spravedlnost, vyšetření případu, nalezení mrtvoly svého muže i vrácení majetku. Což se novým mocným nehodilo i proto, že se v jejich původním domě usídlil Místní národní výbor; a dodnes je zde obecní úřad.
V roce 1947 bylo na Hedviku dokonce podáno oznámení, že za okupace udávala. Proběhl soud, kde ale byla zproštěna všech obvinění. Po komunistickém převratu byla i s dětmi vystěhována do dvou železničních vagonů, kde pak neúplná rodina žila bez elektřiny a bez vody.
Hedvika Huschová stále psala stížnosti a žádosti; v roce 1951 bylo zahájeno vyšetřování a provedena exhumace. Nenašly se doklady, že by Johann Husch někoho udal, v Hroubovicích také po celou dobu okupace nebyl nikdo zatčen (s výjimkou deportovaných Židů), a to ani v období heydrichiády.
Adam Drda cituje z archivní zprávy z vyšetřování Krajského velitelství Národní bezpečnosti z ledna 1952: „Vznikl důvodný dojem, že tento postup (tj. vražda, pozn. red.) byl inspirován úmyslně lidmi, kteří byli sami zkompromitováni a tímto způsobem se chtěli zbavit nepohodlných svědků. Stykem s Němci zkompromitovaní lidé byli jak v partyzánské skupině, kterou vedl (Emil) Tomek, tak i v revolučním národním výboru. Velitel partyzánské skupiny v roce 1941 nabízel své služby gestapu a jen pro svoje mládí nebyl přijat. Přesto se však za člena gestapa vydával a provedl několik nezákonných prohlídek. Při jedné byl přistižen a odsouzen na dva roky do vězení.“
Svědectví z periferie republiky
O poválečných událostech, zločinech i vraždách zejména v okrajových regionech bezprostředně po konci války začal důsledně psát novinář týdeníku Dnešek (pokračovateli někdejší Přítomnosti) Michal Mareš.
Zkušenost měl v tomto směru i velmi osobní: jeho otce při rabování v Praze zabili členové Revolučních gard.
Když se pak v dubnu 1947 vydal na Slovensko popsat mimo jiné popravu někdejšího prezidenta Slovenského státu Jozefa Tisa, věnoval část svého textu právě i těm, co na konci války rychle převlékli kabáty:
„Mnoho exponovaných gardistů HG (Hlinkovy gardy, pozn. red.) zachovalo se na způsob vlasovců. Když Němci byli již poraženi, couvli k Čechům a tam leckde dobře bojovali na barikádách. Tak ušli nejen vyúčtování, ale dostalo se jim namnoze i pochvalných uznáni. Mezi takto uniklými a nakonec přece jen lapenými, byl například velitel pohotovostních oddílů Hlinkových gard Fabry, který si nyní odpykává 8 let těžkého žaláře. Jiný, který se chtěl krýti maskou revolucionáře a dokonce se účastnil jako skupinový velitel v bojích na pražských barikádách, byl plukovník Šmiglovský, jehož stihl již osud Tisův. Ale kolika jiným se takto podařilo uniknouti a zapojiti se do osidlovacího procesu v Čechách?“
Marešovi se za jeho důsledné popisování poválečného násilí ze strany Čechů, snahy kolaborantů tvářit se jako „partyzáni poslední vteřiny“, vyřizování si soukromých účtů či neochoty vracet dříve arizovaný majetek, dostávalo množství urážek, výhrůžek i obvinění, že je snad sám Němec.
Už před únorem 1948 komunisté pracovali na diskreditaci mnoha skutečných odbojářů. Často za aktivní účasti těch, kteří z doby války sami nemohli mít čisté svědomí.
„Až by tento kazimír zmizel, pak by byl pokoj, pak bychom byli pravým národem holubičích Slovanů, potom teprve bychom se mohli nerušeně oddávat ,činorodému humanismu‘,“ psal na jeho obhajobu novinář Ferdinand Peroutka s dodatkem, jak se takový činorodý humanismus projevuje:
„Mlčet, když se děje něco nehumánního. Nebo dokonce brát bijícího v ochranu proti bitému. Poněvadž ze světa zvolna mizí stud, zovou se i takoví lidé humanisty.“
Reportážní texty Michala Mareše z let 1946–1948 později vyšly i knižně pod názvem Přicházím z periferie republiky. Detailně popisoval poválečné rabování, gestapácké metody novodobých národních správců i chování komunistů v československém pohraničí. Nepřekvapí, že už koncem roku 1948 byl komunisty ve vykonstruovaném procesu odsouzen na sedm let do vězení.
I zmíněný Ferdinand Peroutka psal o „výplodech sadismu a krutosti halených do pláště národní očisty“, udavačích, kteří „soukromé pohnutky vydávali za hněv národa“, týrání lidí zatčených v květnu 1945 na soukromá udání a pak byli jako nevinní propuštěni.
Dne 5. června 1947 pak v časopise Dnešek pod titulkem Proč? vysvětloval čtenářům, proč Dnešek „vyhrabává staré události, proč píše o tom, co se dělo r. 1945 v internačním táboře v Kolíně nebo r. 1946 v České Kamenici“ s tím, zda by „nebylo lépe nechat tyto smutné věci spát?“
A odpovídá: „Protože nechceme, abychom vypadali před světem jak lháři; protože nechceme, aby boj českého národa proti nacismu vypadal jako komedie, jak by jistě vyhlížel, kdybychom po porážce nacismu si osvojovali jeho kruté a hnusné metody“.
Kdo je tady kolaborant
Kruté a hnusné metody si rychle osvojili komunisté a posléze vyšetřovatelé StB. Už před únorem 1948 pracovali na diskreditaci mnoha skutečných odbojářů. Často za aktivní účasti těch, kteří z doby války sami nemohli mít čisté svědomí.
Komunisté se mimo jiné snažili očerňovat představitele Národní socialistické strany, kterou vnímali jako hlavní konkurenci pro volby v roce 1946. Za cíl si vybrali i generálního tajemníka národních socialistů Vladimíra Krajinu.
„Tak se stalo, že řada bývalých konfidentů zůstala buď málo nebo vůbec nepotrestána za svou udavačskou činnost v okupaci.“
I když šlo prokazatelně o předního českého nekomunistického odbojáře, komunisté se jej pokusili i prostřednictvím zfalšovaného svědectví K. H. Franka vykreslit jako zrádce a kolaboranta – avšak před rokem 1948 ještě neúspěšně. Po únoru 1948 se Krajinovi podařilo uprchnout; komunisté jej v nepřítomnosti odsoudili k 25 letům vězení.
Příkladem je i propagandistické tažení proti Pravomilu Raichlovi. Ten po příchodu nacistů utekl přes Slovensko do Ruska, kde byl nejprve vězněn v gulagu a pak na východní frontě prošel celou anabázi Svobodovy armády až zpět do Československa.
Na základě drsných zkušeností se Sovětským svazem i politruky a komunisty v armádě, včetně později neblaze proslulého Bedřicha Reicina, si zformoval jasný odpor ke komunismu i hrozící sovětizaci poválečného Československa.
Přestože byl nezpochybnitelný válečný hrdina, v komunistickém tisku byl vykreslován jako vlastizrádce, který se spojuje s německými revanšisty (po únoru 1948 byl Raichl odsouzen na doživotí, ale z věznice Leopoldov se mu podařilo uprchnout a přejít přes hranice – tentokrát již na západ).
Obvinění z kolaborace se v době třetí republiky účelově používala i v případech podniků, na něž byla po válce uvalena národní správa a které komunisty ovládané odbory a závodní rady odmítaly vydat původním majitelům.
Jak popsal ve sborníku Archivu bezpečnostních složek historik Dalibor Státník, skuteční kolaboranti z řad Čechů se po válce „snažili dosáhnout výhod, především předčasného propuštění, a proto, jak záhy konstatovaly samy kontrolní orgány ministerstva vnitra, vypovídali podle přání vyšetřovatelů“.
Ve službách komunistické StB, rozvědky i kontrarozvědky, se po roce 1948 ocitli i někteří agenti nacistických bezpečnostních složek Gestapa a Sicherheitsdienstu.
„Skutečných partyzánů, kteří nasazovali vlastní krk, bylo tak 30 %, ti ostatní jen drancovali, loupili, znásilňovali ženy a dívky a opíjeli se.“
Řada bývalých konfidentů i příslušníků bývalých nacistických zpravodajských služeb byla po válce odsouzena k nízkým trestům. A jak cituje historik Státník ze zápisu mjr. Jana Kadlece ze 4. odboru II. správy MV, i osoby s vysokými i absolutními tresty byly propuštěny na svobodu jen proto, že „přijali nabízenou spolupráci s orgány MV“.
Kadlec psal i to, že se až na malé výjimky tito lidé v agenturní práci neosvědčili: „Tak se stalo, že řada bývalých konfidentů zůstala buď málo nebo vůbec nepotrestána za svou udavačskou činnost v okupaci. U řady bývalých konfidentů jsme dokonce zjišťovali při vyšetřování nové skutečnosti z jejich okupační činnosti, o kterých nikdy nevypovídali nebo se na ně záměrně tehdy nikdo neptal.“
Tam, kde tě nikdo nezná
Příběhy kolaborantů, udavačů či jiných přisluhovačů z dob protektorátu, kteří se na poslední chvíli snažili přebarvit na revolucionáře a zbavit se těch, kdo na ně „něco věděli“, se staly i předmětem mnoha beletristických či filmových děl.
Příkladem je třeba tato pasáž z proslulé, v mnohém velmi realistické, knihy Josefa Škvoreckého Zbabělci:
„Na zemi leželo několik nahých těl. Do jednoho, které se vůbec nehýbalo, bil zuřivě pan Tuček, obrkontrolór z Metálu, holí s turistickými známkami a nadával. To tělo leželo na břiše a mělo záda plné krve. Pan Tuček řval svině německá, tu máš a tak, činil se. Věděl jsem, že má proč, a mrazilo mě. Vedle drželi dva chlapi jiného nahého chlapa za ruce. Měl hlavu položenou na špalku na sekání dříví a třetí chlap mu zatloukal tesařský hřebík do čela.“
Z nedávné doby příběh udavače, který se honosil svou partyzánskou minulostí v Beskydech a stal se z něj významný komunistický funkcionář, zpracovala Scarlett Wilková v oceňované knize Když přišli psi.
Historik Ján Mlynárik zase citoval osobní vzpomínku (pořízenou v roce 1991) partyzána oddílu „Za vlast“ operujícího na severozápadním Slovensku a v oblasti Frýdku-Místku, Pavola Hrivíka: „Skutečných partyzánů, kteří nasazovali vlastní krk, bylo tak 30 %, ti ostatní jen drancovali, loupili, znásilňovali ženy a dívky a opíjeli se.“
Nikoli ojedinělá byla jistě i situace ve filmu scénáristy Jiřího Křižana Tichá bolest, kde děda Kadavý (ztvárněný Rudolfem Hrušinským) jde navštívit soudruha tajemníka:
„Kdysi jsem ti řekl, Čabaju, že si tě jedenkrát najdu, tož su tady. (…) Já nejsu mstivý člověk, ale jestli se budeš ty mstít i na mojom vnukovi (…) dozví sa celý svět, co jsi za sviňu. Neměl jsi se sem vracet, měl jsi zůstat tam, kde ses prohlásil komunistou a partyzánem. Tam, kde tě nikdo nezná.“

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Petr Pithart: Benešova smlouva s národem aneb Česká záliba v mučednictví

Američané se k nám chovali slušně. Pak přišli Češi a začalo být zle…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Válka rozdělila svět na podporovatele nacistického Německa a na jeho odpůrce. Jsem rád, že tento článek potvrdil, že násilí vůči odsunovanym Němcům se dopouštěli hlavně soukmenovci Němců (čeští a slovenští fašisté, kolaboranti, konfidenti gestapa, udavači..), aby se na poslední chvíli ukázali jako nemilosrdní nepřátelé Němců a vyhnuli se potrestání za kolaboraci. Např. masakr na Švédských šancích zorganizoval fašista Pazúr, masakru karpatských Němců velel fašista Surovčik. Takže omluvu za tyto zločiny ať Němci požadují po svých českých soukmenovcích, ne po české vládě vytvořené z protinacistického odboje, která navíc zločiny při odsunu stíhala a trestala.
Podle otce který prožil válku tak se lidé báli partyzánů. Bylo to hrozné potkat partyzány.
To, co tvrdíte, vůbec není pravda! Poválečné československé orgány (vy to nazýváte „vláda“) přistupovaly vůči zločinům rychlokvašených „revolucionářů“ velmi tolerantně. A naopak v čele s Benešem prováděly úplně stejné svinstvo, ovšem na vyšší úrovni – viz Benešovo umanuté usilování o „vylikvidování“ německého problému, Lex Schwarzenberg a nakonec poklonkování Stalinovi a umetání cestičky k uchopení moci českým bolševickým kolaborantům.
Škoda, že jste svou odpověď zkazil tím posledním souvětím, protože naopak vláda ani prezident zločiny při odsunu nestíhala a netrestala (viz třeba právě zmínění Surovčík a Pazúr).
Ve skutečnosti byli obžalováni a probíhal soudní proces, který zastavil až „Vítězný únor“. Takže i kvasidemokratická republika (1945 – 1948) se je snažila vyšetřit a potrestat.
Chabá obhajoba zbabělého čecháčkovství. Snaha schovat zbabělost někoho, kdo s odbojem neměl nic společného . Česká vláda vytvořená z odboje ? Typický komunistický blábol, který se tu učim, zatímco ti skuteční odbojáři byli vězněni a perzekuováni.
Němcům se v reálu snažilo škodit obrovské množství lidí. Většinou to nebyly nějaké teatrální akce, hodné pera spisovatele hrdinných ság, ale např. udržení něčeho, co Němci neměli vědět, v tajnosti. „Výkrm“ partyzánů a dalších odbojářů znamenal utrhnout si a své rodině od úst skrovné a stále se snižující příděly, a přesto to dělala spousta lidí (i s vědomím, že riskují životy své i svých blízkých).
I v superhlídaných zbrojovkách se podařilo tu a tam (častěji to nešlo) vyrobit bombu nebo dělostřelecký granát s pískem místo výbušniny.
Skoro každý dělal, co mohl a co se dalo.
Pane Misto to nemyslíte vážně. Tyhle zločiny proti lidskosti byly podněcovány z nejvyšších politických míst. Tak, aby to vypadalo jako spravedlivý hněv tzv. revolučních gard. Vrcholem bylo vražedné běsnění v Postoloprtech. Organizované a prováděné Československou armádou. Rozkazy byly předávány z nejvyšších míst. O plnění se staralo Obranné zpravodajství, které také podávalo hlášení svému veliteli Rajcinovi. Ten podléhal přímo ministrovi obrany Ludvíku Svobodovi. Ústní rozkazy vydával přímo velitelům vražedných jednotek náčelník prezidenské kanceláře generál Španiel. Písemné rozkazy podepisoval (dle historiků) generál Klapálek. Prezident Beneš byl jistě informován. Vždyť on svými projevy vraždy inicioval. V Postoloprtech bylo v roce 1947 exhumováno 763 těl zavražděných jednotkami obranného zpravodajství. Kolik dalších v masových hrobech v Postoloprtech a okolí leží se můžeme jen dohadovat. Ale čísla odhadů jsou ohromující – zavražděných 1500-3500 osob. Největší poválečný masakr civilního obyvatelstva na etnickém základě. Jen Srebrenica dokázala Postoloprty překonat.
Čím byli placeni ti „odhadci“? Markami nebo eury?
I tak počet povražděných vězňů a zajatců v místních táborech byl daleko vyšší. A v Bibli je holt psáno „oko za oko …“ a po víc než tisíci letech křesťanského vymývání mozků místní populaci to mají „zadrátováno“ v hlavách i ateisté a další nekřesťané.
Poslední dobou z většiny článků vyplývá, že jediní spravedliví za II.sv.války byli Němci a Američané. Ostatní pouze vraždili, kradli a znásilňovali.
ano nechutne revolucni gardy a jejich velitel Kutlvasr, kteremu byl odhalen pomnik.. pribeh strasny.. a tohle se muze opakovat, nedavno se zfanatizovane ceske obyvatelstvo skoro tak chovalo..
Jo, komunisté, to bylo vždy to největší svinstvo.
Já bych se rád dozvěděl, jaký závěr a poučení z toho plyne obecně. Spravedlivý náhled v tom nenalézám ani náhodou. Protože v tom článku není ani špitka snahy o zmírnění polarizace společnosti. Je to jenom o poukazování na „mou vlastní újmu“, když nyní můžu. Nikde není zmínka o tom, že tento typ bestií se rodí po celém světě. Že se v životě orientuje vždy stejně. A po „revoluci“ diverzifikuje vítěznou stranu. A vždy najdou uplatnění. Protože každá strana je z nějakého záhadného důvodu potřebuje. Žádná záhada to ale není. Ty strany byly infikovány již při svém zrodu. Motivem změny je idea, reflektující lidské trápení. Příčinou zklamání jsou právě ti „diverzanti“. Protože jejich ideálem je život parazita prostřednictvím politiky. A toto všechno stojí za vznikem rčení: „Revoluce požírá své děti.“ Kdo, kromě mne, to takhle vidí?
Je to stále stejné. Z kolaborantů s totalitním režimem nám povstali ti největší „demokrati“. Řada komunistů a svazáků otočila kabát a přijít Číňané, poženou se do fronty na zešikmení očí.
Nikdo neprojde močálem aby se sám neušpinil.Tak to bylo i s tou válečnou generací.Mnozí se kompromitovali.ale pak když viděli,kdo je nahoře se napravili a činy byť opožděnými zařadili se po bok osvoboditelů.
Pan Johann Hush, zmíněný na začátku příběhu, byl udavač. Celá jeho parta, ho jen zneužívala, protože byl hloupý, na konci války byl pro ně nebezpečný a tak musel zemřít.
Dopisy psané gestapu, vnichž udával různé lidi z Hroubovic, jsou uzloženy v archivu bezpečnostních složek v Hradci Králové. Ve St. archivu v Chrudimi, je k dohledání děkovný dopis velitele gestapa v Pardubicích. Zdá se, že různí „historici“ a „badatelé“, ani neví, že archivy existují a melou a opisují. Tristní
Kdyby Němci nevraždili až do samého konce války (a ještě po kapitulaci všude tam, kam ještě nedorazili sověti nebo Američané), nedocházelo by patrně k autorem popisovaným scénám, případně by jich bylo výrazně méně.
A víte, že Češi vraždili německé civilisty ještě před koncem války? A tušíte vůbec jak vypadal začátek Pražského povstání?
Ano, „vraždili“ např. gestapáky, kteří chodili v civilu. „Vražděni“ byli i udavači a konfidenti gestapa. A ještě víc jich bylo po válce popraveno – ještě na náš ročník na medicíně, kolem poloviny 70. let, zbyly nějaké konfidentky s rýhou po oprátce na krku, pochopitelně, naložené od popravy do konzervačního roztoku.
Já jsem Pražák rodilý, Z 45. si ještě nic nepamatuji, bylo mi 1,5. Bydleli jsme kousek od St. nám. Nicméně rodiče mi v pokročilejším věku vyprávěli jak to bylo. O upalování Němců u kandelábrů a pod. Moc se ale raději nešířili a to podotýkám , že Němce opravdu rádi neměli a matka b\la na němčinu alergická.
K tomu upalování skutečně tu a tam docházelo, na Kampě byl patrně upálen známý mystik čaroděj a spisovatel Jára da Cámara (nicméně ho asi, podle Wikipedie a podobných zdrojů, upálili čeští konfidenti gestapa, na které ledacos věděl. Byl to snad poslední u nás upálený čaroděj.
Nicméně Němci, a ve velkém, vraždili české obyvatelstvo, většinou ty, co seděli doma a neúčastnili se povstání. Na povstalce si moc netroufali.
A německé ostřelovače likvidovali rudoarmějci spolu s povstalci ještě po devátém květnu. Kdysi mi tatínek ukazoval dům se střešními hodinami na Starém Městě, u nichž rozstřílel ciferník, protože za ním seděl německý ostřelovač.
A položte si otázku co bylo dřív. Povstání a hon na Něm. civilisty a nebo SS od Benešova v Praze. Němcům šlo o to utéci na západ a ani omylem nechtěli budovat něco jako festung Prag.
Jiří, nemáte pravdu,
Je doložen rozkaz německého velení Prahy, že všechny mosty přes Vltavu mají být odstřeleny a průjezdy skrze Prahu zavaleny sutí z domů po jejich stranách. Praha měla být zneprůjezdněna jak ze západu na východ, tak i ze severu na jih. Bez ohledu na obyvatele i historické památky.
Ostatně, v Drážďanech Němci vyhodili do vzduchu most, který byl původně starší než Karlův v Praze (byť už nebyl zcela originální, protože poprvé ho zničili za napoleonských válek).
Pražské povstání realizaci tohoto plánu zabránilo.
Ano, slyšel jsem a nevěřím tomu. Postrádá to jakoukoli logiku a důvod. Němci potřebovali nutně ústupovou cestu a navíc nebezpečí hrozilo ze západu a ze severu. A navíc něco podobného zabere hodně času a to Němci ani omylem neměli. Navíc, po válce se nenašly žádné náznaky
příprav na takovou destrukci. Podobné rozkazy byly i o Paříži a tam ho vydal Hitler osobně a ono nic.
Jenže v Praze i v Paříži vypuklo povstání, které tyto plány neumožnilo realizovat. Jinak by ta města dopadla jako Varšava.
Povstání vypuklo 5. a žádné přípravy na destrukci nebyly a SS na základně u Benešova. Američani mohli být v Praze 7. Rusové 9. Němci neměli čas cokoli připravit ani realizovat. V Praze jsem bydlel a žádné otvory pro nálože nebyly ani na mostech ani budovách. Jediné místo které jsem viděl připravené k destrukci byly štoly v lomu u Berouna kde byly uloženy archivy Škodovky,