Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Koláž: Z produkce HlídacíPes.org na základě příspěvků ze sociální sítě Twitter
,

Zítra řeknu pravdu. Česko jako země, kde premiér pustí větry a vznikne z toho zpráva

KOMENTÁŘ. Marketingový tým Andreje Babiše hodil na sociální sítě návnadu a novináři mu na ni opět skočili. Zvolání, že premiér „zítra řekne pravdu“ přitom není důvodem k tvoření zpravodajského obsahu. Každá taková „zpráva“ je jen clickbait a po odhalení, že Babiš vydává novou předvolební knihu, se stává jen bezplatným reklamním sdělením.

Foto: printscreen vyhledávání Google

Postup je vždy stejný: premiér Andrej Babiš udělá něco, čeho se lze snadno chytnout. Věc se začne sdílet a komentovat a výsledkem je pozornost médií a titulky ve stylu: Podívejte se jak lidé glosují Babišův výrok. Nebo „internet se baví“.

Bylo to tak u „sorry jako“, „motýle“ nebo u Trumpovské čepice „silné Česko“ či u jeho papírového kalendáře. A stalo se to i teď, když premiérův marketingový tým na sociální sítě napsal, že „zítra řekne pravdu“.

Lidé na sociálních sítích udělali přesně to, s čím se předem počítalo: komentovali, predikovali, vysmívali se, glosovali, ale hlavně sdíleli.

Nakonec z toho i řada redakcí udělala zprávu. Tak vznikla slušná reklamní kampaň na Babišovu „pravdu” a, jak se následně i ukázalo, na jeho novou předvolební knihu s absurdním názvem Sdílejte, než to zakážou.

Nekonečná honba za „klikanci“

Problém není v tom, že novináři na sociálních sítích glosují příspěvky politiků. Především Twitter je ale často zaplněn podobně laděnými a často opakovanými vtipy bez špetky kreativity, které jen loví laciné „lajky“.

Problematické už je, když na jednom nic neříkajícím příspěvku postaví seriózní médium celou zprávu, jako to udělal web iHned, Echo24 nebo Novinky.

To, že premiér prohlásí, že někdy v budoucnu „řekne pravdu“ má bez většího kontextu mizivou informační hodnotu, a přesto to novináři považují za téma zpravodajského textu.

Výsledkem jsou spekulace a pěkný clickbaitový titulek k článku, z jehož obsahu se čtenář ve skutečnosti vůbec nic nedozví.

To lze čekat u některých bulvárně či aktivističtěji profilovaných médií, u těch seriózních je to ale zklamání. Tam by kvalita zprávy měla mít přednost před honbou za „klikanci“ a primitivní facebookovou žurnalistikou.

Kniha není mimořádná zpráva

Nelze samozřejmě ignorovat premiéra republiky. Je však na místě zpozornět, zda bizarnost prohlášení není úmysl a zda se jejím šířením, obzvlášť po předchozích zkušenostech, z novináře nestane akorát loutka v předem připraveném PR divadýlku.

Podobně tomu bylo například když prezident Miloš Zeman ohlásil mimořádnou tiskovou konferenci, kde nakonec jen spálil rudé trenky a novináři mu byli pro smích. Podobně úspěšnou akci teď slaví Babišův marketingový tým.

Mimochodem kniha sama o sobě není žádnou novinkou, i když se to tak teď může zdát. Redakce HlídacíPes.org o tom, že Marek Prchal chystá jménem Andreje Babiše další předvolební knihu informovala již před dvěma měsíci. V textu, kde ji jeho autor zasadil do kontextu nesplněných Babišových slibů z předchozí knihy O čem sním, když náhodou spím.

Tehdy to ale pro ostatní média asi nebylo tak atraktivní, jako premiérův bezobsažný výkřik na sociálních sítích.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře