Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Marek Prchal alias Andrej Babiš chystá pro předvolební kampaň novou knihu slibů

Přípravy na ostrou fázi kampaně před podzimními volbami už běží, zatím se ale odehrávají hlavně v zákulisí. Například komunikační „guru“ Andreje Babiše a hnutí ANO Marek Prchal chystá jako stínový autor novou knihu, v níž Babiš představí voličům své nové vize.

Informaci o chystané publikaci má HlídacíPes.org z důvěryhodných zdrojů. Hnutí ANO pro publikaci oslovilo několik expertů z různých oborů, z jejichž analýz, esejů a postřehů má Prchal a jeho tým sestavit čtivě sepsané vize například pro zdravotnictví, školství či ekonomiku.

Má jít de facto o nový předvolební program, soupis plánu, vizí a nových slibů. Podepsán bude Andrej Babiš, podobně jako před volbami v roce 2017, kdy v rámci kampaně hnutí ANO rozdával svou knihu O čem sním, když náhodou spím.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


HlídacíPes.org se na detaily k nové připravované publikaci zeptal přímo Marka Prchala, ovšem bez reakce.

Dá se však očekávat, že významnou pasáží bude zdravotnictví; zejména boj proti rakovině, respektive prevence nádorových onemocnění má být stěžejní částí volební kampaně ANO.

Protože se nám dobře žije…

V předchozí knize se Babiš věnoval vizi České republiky do roku 2035. Z textu a kapitol nazvaných například Sen o zemi, která funguje, Sen o solidaritě či Sen o fair play je zjevné, že si někdo dal práci s důkladnou rešerší, s daty, zdroji informací a příklady a celek sepsal dobře a čtivě.

A že také psal to, co si lidé přejí slyšet – že všechno bude super, krása, štěstí, spokojenost a leccos z toho zadarmo, stát bude štíhlý, funkční, digitální, doprava rychlá a bezpečná, školy skvělé a lidé zdraví.

„Tak řekněte, proč je Česká republika nejlepší země na světě? Přemýšlím o roce 2035 a vím docela přesně, jak bych chtěl za 18 let odpovědět. Protože říct Česko, to má zvuk! Protože jiné země se neobejdou bez originálních nápadů českých firem a vědců. A rády za ně dobře zaplatí. (…) Protože české dluhy jsou minimální, platy a důchody na úrovni a nezaměstnanost mizivá. Protože se nám dobře žije s efektivním zdravotnictvím a sociálním zázemím. Protože si Češi umějí sami vládnout jako málokdo. Protože víme, co přesně chceme,“ čteme například v závěru původní publikace z roku 2017.

Dá se očekávat, že v podobném duchu bude i nová kniha podepsaná Andrejem Babišem. Ten je u moci, nejprve jako ministr financí, později jako premiér, už osm let. Sny a sliby však v konfrontaci s realitou příliš neobstojí.

Sliby splněné a zapomenuté

Nejprve však k tomu, co vláda splnila: slib nárůstu důchodů a také platů u vybraných profesí – u pedagogů a pracovníků v sociálních službách. Splnila to, že „zavede nejpozději do konce roku 2018 slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory nad 65 let, žáky a studenty do dovršení věku 26 let“, zvýšila rodičovský příspěvek na 300 tisíc korun, snížila DPH na točené pivo, nabízí kotlíkové dotace a příspěvky na jímky na dešťovou vodu.

Prošel i paušál pro ty živnostníky, regulace hazardu, vláda rozšířila možnosti oddlužení pro lidi v dluhové pasti, zvýšila nezabavitelné minimum při exekucích, přijala zákon o branných spolcích k zapojení občanů do případné obrany země. Přiměla Českou poštu, aby nezavírala své pobočky v menších obcích.

Obnovila také náhradu mzdy v prvních třech dnech pracovní neschopnosti (čímž násobně vzrostla absence zaměstnanců) a dala vzniknout novému úřadu pro rozdělování peněz sportovcům – Národní sportovní agentuře, která zatím bojuje hlavně sama se sebou.

 

 

V součtu se však vláda soustředila spíše na populární a populistická opatření, jimiž oslovuje perspektivní voličské skupiny jako jsou senioři, studenti, rodiny s malými dětmi a státní zaměstnanci.

Naopak dlouhodobé reformy (zdravotnictví, školství, penzijního systému) neexistují, přičemž potřebu změn jen podtrhla covidová pandemie.

Úředníků přibylo, efektivita státní správy se nezlepšila, digitalizace nepokročila. Klíčovým slibem vlády byl vyrovnaný státní rozpočet. V důsledku covidu se deficit propadl až k půl bilionu, problém však je, že nepromyšlená změna daní zapsala stamiliardové schodky i pro každý příští rozpočet – dokud se opět daňový systém nezmění.

Rychlostní železnice se prakticky nestaví, dálniční síť se rozrůstá také pomalu. Kupříkladu kompletní D1 měla být dle původních plánů zrekonstruována do roku 2018.

Z dílny hnutí ANO

Za pozornost stojí i to, jak se podařilo naplnit sliby, které voličům dalo samo hnutí ANO (i když s vládním programem je v nich silný překryv). Tím, že je v programovém prohlášení vlády drtivá část programu jeho hnutí, se ostatně v roce 2017 chlubil sám Babiš.

Ze slibů z roku 2013, k nimž se ANO stále nedostalo:

 • zajistíme snížení provozních výdajů ministerských resortů o 20 %
 • zavedení tzv. minimálního starobního důchodu
 • zamezení zneužívání sociálních dávek
 • vytvoříme nebo posílíme specializované útvary státního zastupitelství pro boj se závažnou hospodářskou a finanční kriminalitou
 • podpoříme výuku technických oborů na středních a vysokých školách
 • centrální monitoring veřejných investic
 • cestovní ruch do resortu ministerstva kultury
 • odpolitizování ředitelů kulturních institucí
 • potravinová soběstačnost
 • vytvoření 40 tisíc pracovních míst v zemědělství

Z nesplněných slibů z volebního programu ANO z roku 2017 vybíráme:

 • jednodušší daně
 • zeštíhlení byrokracie
 • elektronická státní správa
 • klouzavý mandát
 • nižší sociální pojištění
 • zrušení náhrad poslancům
 • jednokolové senátní volby
 • snížení nákladů ministerstev
 • nezávislost státních zástupců
 • zjednodušení administrativy
 • stabilizace státního dluhu
 • elektronická komunikace se státem
 • všechny legislativní změny k 1. lednu
 • podpora rodinných firem
 • podpora podnikání na venkově
 • řidičák na zkoušku
 • výstavba parkovišť podél dálnic
 • institut hromadné žaloby

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Mára napsal:

  „V součtu se však vláda soustředila spíše na populární a populistická opatření, jimiž oslovuje perspektivní voličské skupiny jako jsou senioři, studenti, rodiny s malými dětmi a státní zaměstnanci“.
  Chápu Váše výtky, opomněli jsme novináře všech druhů, od bulváru až po investigativce (což je také bulvár, ovšem politický).

  S pozdravem Mára

 2. Tondach napsal:

  V této zemi je dost hlupáků, včetně prezidenta, kteří ho v premiérské funkci podrží!

  • Václav napsal:

   Skalním voličům ANO to zní jako rajská hudba.

 3. Frenky napsal:

  Knihu může psát třeba i zlatým písmem, ale tím peníze pro Agrofert nezajistí. AB stojí na životní křižovatce. Buď pustí business, nebo půjde z politiky. Jiná cesta není. Osobně si myslím, že zvolí to druhé. Pořád by měl šanci mluvit do politiky jako kmotr, loutkovodič. Nehledě na to, že dát do pořádku finance, po té ANO hostině, nebude lehké pro nikoho. I to může být důvod se na to dívat z povzdálí ….

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Proč nepodáte trestní ozámení, když víte, že ANO si uspořádalo hostinu na úkor státních financí, jak naznačujete?

 4. petrph napsal:

  Jak se tak dívám na ten program, samá pozitiva. Asi by ho měl pan Prchal prodávat přes kopírák i ostatním lídrům politických stran, ať maj lidi na výběr a nemusí volit jenom Babiše 🙂
  Ono totiž i s (ne)plněním to bude i nich podobný, ne-li horší.

  • Pavel napsal:

   Burešovy fantasmagorie byly a jsou natolik daleko od reality jeho činů jako dosud u žádné politické strany po roce 1989.

 5. Václav napsal:

  Z té kupy slibů které nikdy nebudou splněny jsem vybral jenom jeden.Zešťíhlení byrokracie.Tak tady je jasný důkaz naprosté lži.Opak je pravdou,právě za této vlády nám byrokracie narostla o cca 60 tisíc státních zaměstnanců a nadále se jejich počet každným dnem zvyšuje.Jak to zatěžuje státní rozpočet,tak to je Babišovi jedno.

 6. Marek Loucký napsal:

  Hlavně je to z dílny ANO naprosto nestrukturovaný mix banalit a jednotlivostí (řidičák na zkoušku, klouzavý mandát, apod.) a velkých reforem (elektronizace, stabilizace dluhu apod), ke kterým je třeba přistupovat jinak, než jako k položce v to-do listu.
  Na každý pád se vládě podařil prosadit pouze zlomek toho co slíbila voličům, což vlastně můžeme považovat za dobrý výsledek 🙂 Vzhledem k tomu, že se zásadními změnami přešlapujeme na místě a ty do kterých se vláda z donucení pustila buď vykastrovala, nebo totálně zmrvila je naprosto nezbytné, aby zde na podzim vznikla vláda, která se konečně pustí do práce a trochu tu naši spící zemi nakopne směrem do budoucnosti. V barvách ANO a ČSSD vypadá velice potemněle 🙁

 7. martin napsal:

  navrhuju par hesel na prevolebni bilbordy ANO
  – nikdo vam nesplni to, co my vam slibime
  – jsme schopny narod, ale ridi nas babis
  – cest vitezum, pest porazenym

 8. MUDr Vladimír Kolář napsal:

  Je možné , že tomuhle někdo ještě věří? Doufám, že ani skalní koblihy ne. Taková drzost tyhle věci slibovat, když sám ví, že to nesplní. Ale jemu je to fuk, hlavně když ho koblihy budou volit…..

Přidávání komentářů není povoleno