Zemanova cesta do Moskvy vyjde na 300 tisíc, setkání s Putinem v ceně

Napsal/a Robert Břešťan 5. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Nikdo už neví, odkud se vzala původně navrhovaná suma 660 tisíc, účet za Zemanovu cestu do Moskvy má být nyní 300 tisíc plus náklady na let a ochranku.

Cesta prezidenta Miloše Zemana, která českou veřejnost vzrušuje už déle než měsíc, se přiblížila. Prezident s doprovodem odlétá do Ruska v pátek 8. května odpoledne, vrací se 9. května večer.

Vojenské prohlídky na Rudém náměstí se nezúčastní, místo toho pohovoří se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Na sobotní podvečer má ale naplánované setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka by schůzka měla trvat zhruba hodinu, prezident se prý chystá mluvit hlavně o ekonomických tématech, případně o situaci na Ukrajině.

Kolik to bude stát

„Od počátku se počítalo s částkou zhruba 300 tisíc korun,“ napsal na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Jiří Ovčáček. Detailní přehled toho, na co přesně budou peníze utraceny, ale Hrad neposkytl.

Další blíže nevyčíslené náklady představuje let armádním speciálem, který platí ministerstvo obrany, a peníze vyčleněné pro prezidentskou ochranku, jež jdou z rozpočtu ministerstva vnitra.

V prezidentské delegaci bude vedle vybraných zaměstnanců hradní kanceláře mimo jiné i desítka českých válečných veteránů.

Původní rozpočet, s nímž operovalo Ministerstvo zahraničí i Úřad vlády, činil 660 tisíc. K „autorství“ sumy se ale nikdo nehlásí.

„MZV vychází při přípravě návrhů do vlády ČR z podkladů poskytnutých Kanceláří prezidenta republiky. Odhad nákladů se stanoví mimo jiné s přihlédnutím k velikosti delegace a délce cesty,“ sdělil už dříve tiskový odbor Ministerstva zahraničí.

Pokoje striktně nekuřácké

Vysvětlení, proč se původní částka takto výrazně snížila nabídl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek: „Cesta bude o den kratší, prezident se vrátí už 9. května. Takže se sníží i její náklady na zhruba 330 tisíc korun,“ řekl Zaorálek.

Původní výši sumy tím potvrdil, jakkoli se jí v podivoval jak mluvčí Ovčáček, tak ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

„I mně to přijde jako zcela přemrštěná částka. Mluvil jsem o tom s ředitelem protokolu, který mne ujišťoval, že je to částka zcela nesmyslná,“ řekl Kmoníček.

Sám prezident si prý ale prosadil úspornější variantu cesty do Moskvy. „Prezident se rozhodl, že minimalistická česká delegace bude právě z důvodu úspor nákladů bydlet v Českém domě. Takže to nebude při moskevských cenách hotel Sheraton, ale naše vlastní zařízení, což je velká úspora. Rozpočet není nafukovací, pana prezidenta letos čeká ještě dost zahraničních cest, a co ušetříme na jedné cestě , o to více můžeme jezdit příště,“ dodal pro HlídacíPes.org Kmoníček.

Oficiální ceny Českého domu v Moskvě začínají na 122 eurech za jednolůžkový pokoj, nejdražší je apartmá pro dvě osoby za 248 eur na noc. Včetně snídaně. Všechny pokoje jsou striktně nekuřácké.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)