Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebook Jiřího Ovčáčka,

Zeman šíří na setkáních s občany dezinformace o České televizi. Nehodláme na tom nic měnit, říká Ovčáček

Miloš Zeman v dubnu odlétá na pozvání Donalda Trumpa na oficiální návštěvu USA a amerického prezidenta si bere za vzor i ve vztahu k médiím.

„Donald Trump mluví o takzvaných fake news, to jsou pomluvy, lži nebo deformované informace. Nevěřím objektivitě médií. Chcete-li mí objektivní informace, srovnávejte více informačních zdrojů a nevažte se jenom na jeden,“ řekl Zeman počátkem března na setkání s pracovníky slévárny Heunisch v obci Krásná.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček pak opakuje výroky o „nečestných médiích“. „Platí zásadní teze, že pokud bude pan prezident kandidovat, hlavním protikandidátem budou nečestná média podporovaná částí politické scény,“ píše v různých variantách ve svých facebookových postech.

HlídacíPes.org jej požádal o informaci, jaká média má na mysli a na základě čeho určuje jejich čestnost či nečestnost.

„Pokud jde o fake news, žádným seznamem nedisponujeme a nehodláme ho ani vytvářet,“ reagoval Jiří Ovčáček.

„Čím disponuji osobně, je znalost politicko-ekonomicko-personálních vazeb českých médií. Je to velmi důležité know-how a je mnohem cennější než přihlouplé seznamy, které vytvářejí právě nečestná mainstreamová média a s nimi spřízněné politické neziskovky,“ dodal.

Nevyvážené a neobjektivní 

Prezident Zeman dostává na svých cestách po regionech opakující se dotazy, právě i na stav českých médií či na Českou televizi. Ta je pravidelným terčem Hradu.

Jako důkaz „neobjektivity a nevyváženosti“ veřejnoprávní televize Zeman na setkáních s veřejností v poslední době uvádí nález Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o pořadu Americká volební noc z listopadové volby amerického prezidenta.

„Česká televize se vyznačuje tím, že je objektivní, vyvážená a nezávislá, což naposledy dokázala v pořadu, který se jmenoval Americká volební noc, kde objektivně, vyváženě a nezávisle diskutovali přívrženci Hillary Clintonové a Donalda Trumpa v poměru čtyři k nule. Načež vyhrál Donald Trump,“ řekl například v únorové debatě s občany obce Rudník.

RRTV v lednu skutečně konstatovala, že v pořadu Americká volební noc, který se vysílal na ČT24 9. listopadu, byl porušen zákon o vysílání a že zpravodajství bylo redaktory vedeno ve prospěch Hillary Clintonové.

Pro rozhodnutí, že šlo o „nevyvážené a neobjektivní zpravodajství, během něhož docházelo k nadržování jedné straně, zejména soustavnou a zcela jednostrannou kritikou jen jednoho z kandidátů na amerického prezidenta“ hlasovalo všech 11 přítomných členů rady.

Jenže rozbor celého večera nabízí dosti odlišný obrázek. Zatímco analýza RRTV hodnotila jen část vysílání (od 3.00 do 8.00), celý pořad trval od 0:30 do 12:00.

„Problém je, že hosté nebyli v celém pořadu pouze čtyři, jak se RRTV snaží naznačit. Tady by bylo možné obhajobu ČT ukončit a podivit se, jak a proč vznikl výběr těchto čtyř. Tak aby byl vytvořen snadný klacek na ubití ČT? Nevím, to by měla Rada vysvětlit,“ napsal mediální server Mediahub.

V pořadu vystoupilo živě celkem 25 hostů. Z toho nezávislých expertů bylo 17, přiznaných příznivců Clintonové pět, příznivci Trumpa byli tři. A třeba vstupy z dění v republikánském táboře trvaly 27 minut a 48 sekund, vstupy z demokratického štábu 17 minut a 43 sekund.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


„Údaje, kterými operujete, mají absolutně nulovou vypovídací hodnotu. V ČT pravidelně hovoří ,nezávislí experti‘, kteří jsou ale reálně napojeni na konkrétní politické strany nebo politické směry,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Jiří Ovčáček.

ČT je jednoznačně zaměřena…

Za uzavřenou věc považuje i samotná RRTV. „Bylo tam jen upozornění, proti tomu se nedá ani odvolat. Že to ČT rozporuje, je normální, každý provozovatel má právo hájit se, jak uzná za vhodné,“ říká předseda rady Ivan Krejčí.

Česká televize však věc za uzavřenou nepovažuje. Jak již informoval HlídacíPes.org, chystá se požádat RRTV o přezkoumání původního upozornění. „Ani Etický panel ČT, ani nezávislá agentura, ani interní šetření České televize neshledaly na vysílání Americké volební noci žádná závažná pochybení,“ konstatuje mluvčí veřejnoprávní televize Alžběta Plívová.

PSALI JSME: Nevyvážená Česká televize? ČT žádá RRTV o přezkum usnesení k vysílání z „Americké volební noci“

Jiří Ovčáček se přímé odpovědi na dotaz HlídacíPes.org, zda se sám prezident nepodílí na „deformování informací“ či šíření nepravdivých informací, vyhnul.

„Mohu ubezpečit, že nehodláme na vyjádřeních vůbec nic měnit. Už ve světle konstatování RRTV. Česká televize je jednoznačně zaměřena proti Donaldu Trumpovi,“ dodal.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře