Zeman „otevírá Hrad lidem“. Sám jim ho přitom zavřel

Prezident Zeman vyzval otevřeným dopisem ministra vnitra Víta Rakušana, aby zajistil „důslednou revizi opatření Policie České republiky na hranicích areálu Pražského hradu a rychlý návrh jejich zrušení nebo zásadní úpravy“. Bezpečnostní kontroly komplikují vstup do Hradu návštěvníkům už od roku 2016 a Hrad jejich nutnost obhajoval vždy právě stanoviskem policie.

„Jako prezident republiky jsem dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval. Doufal jsem, že budou časem zmírněny nebo zrušeny,“ píše Rakušanovi Zeman s tím, že „již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy“.

Je pozoruhodné, že Zemanovi došla trpělivost až krátce před koncem mandátu a po mnoha letech, kdy mu omezování návštěvníků na Hrad nijak viditelně nevadilo. Stačí připomenout uzávěru části Jeleního příkopu nebo několikaměsíční uzavření celého hradního areálu během covidové pandemie. Celkově Hrad během Zemanova prezidenství ztratil svou roli přirozené spojnice pro pěší uvnitř pražského centra.

Náhlý obrat prezidentské kanceláře směrem k „otevřenému Hradu“ přichází shodou okolností krátce poté, co před pár dny vyhlásil Zeman vstup do některých hradních objektů pro seniory dočasně zdarma. „Pražský hrad je místem, kde jsou vždy vítáni, kde se setkají s důstojným a vlídným přijetím,“ komentoval to prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org