Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Český rozhlas
Český rozhlas,

Zdeněk Šarapatka: Český rozhlas má svého Kojzara. Xavera Veselého

KOMENTÁŘ. Přátelské vazby veřejnoprávního moderátora Luboše Xavera Veselého na politickou moc, která má v rukou osud mediálních rad a tím i existenci ředitelů veřejnoprávní televize a rozhlasu, jsou pro šéfa ČRo Reného Zavorala zjevně důležité, píše ve svém komentáři člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka.

Komentář je reakcí na Veselého atak vůči novinářům pořadu České televize Newsroom, kteří ho chtěli konfrontovat s fakty zveřejněnými v článku HlídacíPes.org.

Ten rozebíral rozhovor moderátora s premiérem Andrejem Babišem na ČRo Region z pohledu Kodexu ČRo.

Přítel prezidenta a Babišův oblíbenec

Generální ředitel Českého rozhlasu je vstřícný muž. Rozhodnutí angažovat ve veřejnoprávním rádiu Luboše Veselého, pro kterého někdejší šéfka Frekvence 1 Barbora Tachecí vymyslela Xavera, nebylo jen ranou z čistého nebe. Přítel prezidenta republiky a Babišův oblíbenec byl po létech moderace vesměs servilních rozhovorů s politiky odsunut do nočního vysílání Frekvence 1 a záhy osloven veřejnoprávní rozhlasovou stanicí.

Tam byl Veselému ušit na míru hned celý pořad, který se nemá zabývat politikou, nýbrž lifestylovými tématy. Přátelské vazby veřejnoprávního moderátora na politickou moc, která má v rukou osud mediálních rad a odtud existenci ředitelů veřejnoprávní televize a rozhlasu, jsou pro šéfa ČRo Reného Zavorala zjevně důležité. Zda přitom použil svůj legendární politický čich nebo došlo rovnou na přání Hradu a Úřadu vlády, se nikdy nedozvíme.

Bohatě by ale Zavoralovi mohly stačily už věty, které o Veselém vyřkl Miloš Zeman a Andrej Babiš: „Považuji Vás za skvělého člověka a novináře…Patříte k těm reportérům nebo novinářům, o kterých neříkám, že jsou sebevědomí analfabeti. Važte si toho, Xavere“, prohlásil před časem prezident.

Jako rajská hudba pak řediteli ČRo musela znít pochvala Andreje Babiše: „Luboš Xaver Veselý měl jako vždycky dost dobré otázky,“ napsal totiž premiér na sociálních sítích záhy po hostování u Veselého v XTV v polovině letošního července.

Kádrový plus

Co má být pro moderátora veřejnoprávního média zaručeným polibkem smrti, je teď v rozhlase nejspíš kádrový bonus. Babišovo nadšení lze ale pochopit; i tentokráte vysílací čas, určený pro slibované lifestylové otázky a odpovědi, totiž nerušeně převálcoval obvyklými monology o svých politických úspěších a kauzách a na lifestyl došlo jen okrajově.

Veselého moderátorský majstrštyk v tak neotřelých otázkách, jako zda Babiš umí vařit nebo jestli věří v Boží mlýny, premiér zahlušil politikou, aniž by na ni byl tázán, natož pak přerušen. Rozhlasová selanka, kterou přitom ČRo anoncuje jako „Rozhovory, které mají šťávu“, tak nestála Babiše a jeho PR dělníky ani pětník. Zaplatili ji koncesionáři veřejnoprávního rozhlasu.

Veselého pořad s Babišem zaujal také Ústav nezávislé žurnalistiky. Kritický text k průběhu rozhovoru, který ústav zveřejnil na svém serveru HlídacíPes.org, neušel pozornosti pořadu Newsroom ČT 24. Ten se zabývá přehledem hlavního dění v českých a světových médiích a vybočení Českého rozhlasu z veřejné služby včetně způsobu vedení rozhovoru s premiérem, v jiných pořadech ČRo nemyslitelným, jej inspirovalo k natočení reportáže přímo s moderátorem Veselým.

Namísto věcné reakce na konkrétní otázku, jaký má moderátor názor na skutečnost, že premiér v jeho nepolitickém pořadu dostal prostor mluvit o svých kauzách a zda nedošlo ke kolizi s etickým kodexem rozhlasu, ale mladá reportérka ČT čelila Veselého agresivní, místy vulgární a ukřičené reakci. Coby taktice, jak nedopustit řeč o nadbíhání moci. „Pořad Newsroom je ten nejodpornější bulvár, kterej existuje…Stoka…Vy na mě koukáte, jako kdybyste odněkud spadla“ arogantně mlžil Veselý.

Kodex ČRo má přitom zcela jasno. „Český rozhlas je povinen pečlivě posuzovat, zda pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně, nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů,“ popisuje černé na bílém. Co jiného je Babišova politická samomluva ve veřejnoprávní stanici, než prosazování jeho zájmu?

Vedení ČRo ale o zjevném přešlapu moderátora nechce ani slyšet. Že Veselého nemine ani kontroverzní Krameriova cena, v jejíž porotě v minulosti seděl právě Zavoral a dodnes sedí třeba šéfredaktor Plesl z Babišovy MF Dnes, si lze vsadit skoro na jistotu.

Vděčnost Václava Klause jr.

Videozáznam rozhovoru České televize s Xaverem Veselým teď sklízí ovace především od místní proruské scény, přes parlamentní i mimoparlamentní populisty a nácky, až po zaryté komunisty a aktivisty ANO v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Blahem se zalyká i Ovčáček a barrandovský samožer. Vesměs jde přitom o společnost, která Českou televizi jako vlivnou součást domácího a evropského, resp. západního veřejného prostoru z duše nenávidí, usiluje o její zestátnění a podřízení aktuální politické moci včetně postupného vymývání mozků občanů à la Parlamentní listy.

Ještě pikantnější je ovšem čerstvá podpora, které se Veselému dostává od Václava Klause ml. a jeho Trikolóry. Porušení Kodexu ČRo politikovi zjevně nevadí a aroganci veřejnoprávního novináře má nejspíš za Veselého heroickou zásluhu a ostruhy pro další kariéru. Trikolóra chce totiž Veselého poslat (sic!) do Rady ČT.

Ausgerechnet té samé televize, ve které Xaver Veselý jako moderátor s vlastní talk show, ne nepodobnou té dnešní v ČRo, pro nezájem diváků a nízkou sledovanost před léty neuspěl a veřejnoprávní televize musela propadák zrušit. Nenávist k ČT až za hrob, kterou v sobě zhrzený moderátor od té chvíle nosí, se teď projevuje takřka v jeho každé moderaci na internetové televizi XTV.

Klaus mladší má k plánům s Veselým pochopitelný důvod. Letos v červnu mu totiž Xaver Veselý slíbil hlas pro jeho politické hnutí:

„Na závěr mám pro vás jednu dobrou zprávu, pane Klausi. Až budou volby, máte jistý jeden hlas,“ prohlásil při interview s Klausem v XTV, které bylo na internetu publikováno 13. června, tedy v době, kdy už byl Xaver Veselý zaměstnancem Českého rozhlasu.

„Ó, děkuji!“ zářil vděkem poslanec. Kodex Českého rozhlasu je přitom nekompromisní: „Není přijatelné, aby se zaměstnanci vystupující v pořadech Českého rozhlasu prezentovali v jiných médiích způsobem, který by byl v Českém rozhlasu nepřípustný“. Preference politika nebo jeho strany k takovým prezentacím bezesporu patří. Ke strojům, pane Zavorale!


Zdeněk Šarapatka, publicista a člen Rady České televize

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

43 komentářů

 1. oudes22 napsal:

  Šarapatku neznám,p.Veselý má mé sympatie.

  • Betty von Bahnhof napsal:

   Moje max. sympatie patří odvážnému Xaverovi. Příspěvek, divím se, že i váš, jistě nebude otištěn. Můj také nebyl.

  • Ivan napsal:

   P. Šarapatka totiž jediný ví, co je pro nás, obyčejný lid, dobré, správné a hlavně co si máme myslet.

  • LWO napsal:

   Sorry jako, ale to není o sympatiích! Tady je ve hře etika žurnalistiky…! 🙁

   • ivan napsal:

    Milý/á LWO. Etika žurnalistiky je pro zdejší „proxaverovské“ diskutující, cizí pojem. Pro ně je nejdůležitější, že onen milý moderátor v tom „zemanobabišovském“ sajrajtu plave hezky po proudu a při tom hezky nahlas volá, jak je to fajn.

  • Miloš napsal:

   V letech 69-70 byl v rozhlase každé ráno cca minutový až směšně propagandistický pořad: „Hovoří k Vám Xaver“. Ve skutečnosti agent STB a normalizační ideolog Miroslav Mráz.
   Že by vzor p. Veselého, že si přidal jméno Xaver?

  • ČT zase má svého užitečného idiota. Pana Šarapatku.

 2. Admirál napsal:

  Xaver znásilnil správný pohled na věc. Ježibabiš má být zticha, nanejvýš odpovídat požadovaným způsobem, jeli tedy tázán.
  A to jeho nevhodné chování ke slečně reportérce. Místo aby se studem spláchnul do záchodu, naprosto nevhodně odpovídá na otázky, ze kterých je přece naprosto jasné, jak má správná odpověď vypadat.

  • Pavel napsal:

   Naopak ,protože redaktorka ČT byla trapná a ukázala trapnost ČT.

   • Petr napsal:

    „Redaktorka“ pouze plnila pokyny svého šéfa. Dostala pár otázek, na které se ji nedostalo odpovědí a nedokázala absolutně na nečekanou reakci reagovat. Byla by z ní dobrá čtecí hlava, tam myšlení také není potřebné. Stačí příjemný vzhled, ten má.

  • skeptik napsal:

   Ježibabiš má odpovídat především na to, na co je tázán. Toho není schopen.

   • Betty von Bahnhof napsal:

    odpovědi pana premiéra jsou především pro lidi, co mají rozum a přemýšlejí. Jinak hrozí, že nic nepochopí. Máme nejlepšího premiéra v historii a prezident aktivní, jako byl TGM.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Rozmaha se nam tady takovy nesvar – nejvetsi podporu verejnosti maji nejvetsi sprostaci/hulvati/ignoranti, kteri to, misto aby argumentovali, oponentovi „nandaji“. 2) Vyzyvat Zavorala k naprave je marne. Patri k nim. 3) Obavam se, ze do pristich voleb Babis stihne obmenit (rozumej dosadit loajalni nohsledy) vsechny mozne medialni rady, vedeni verejnopravnich medii a tim zmenit obsah jejich vysilani. Nejspis zavistive kouka do Madarska a Polska, kde uz dokonano jest.

  • skeptik napsal:

   Babiš nejspíše skutečně závistivě kouká do Maďarska a do Polska, ale pokud skutečně dosáhne pobabišovění veřejnoprávní České televize, dosáhne nejspíše také toho, čeho dosáhl Kaczyński v případě veřejnoprávní televize polské: mizerné sledovanosti. Snad pak Svobodná Evropa nezačne opět vysílat pouze do Maďarska, ale i do České republiky.

  • Rony napsal:

   Ohromný průšvih byl pozvat si do ČRo premiéra republiky. Vaše-jejich ČT to bude muset dát do pořádku a nějak toho opovážlivce Xavera z jinak spřáteleného média demokraticky vyštvat. První kroky již začala podnikat a ochránci „pravdy a lásky“ v čele s Šarapatkou vždy rádi pomohou.

 4. Petr Vacek napsal:

  Od pana Šarapatky tento komentář opravdu sedí.Jako člen rady ČT jde určitě vzorem ve vymáhání dodržování kodexu jím dozorovaného veřejného média.Mohu se popukat smíchy.Jen tak dál pane Šarapatko,ani netušíte, jakou svým plácáním děláte záslužnou práci.

 5. Karel Vomáčka napsal:

  V drtivé míře převažují pozitivní ohlasy na reakci Xavera vůči redaktorce ČT. Stejně tak je v řadě měsíců slyšet kritické reakce na naprosto nevyvážené zpravodajství, odlišné chování redaktorů k politikům a diskutujícím. Povzbudivé až burcující a soucítící rozmluvy s opozicí, která je uplakaná, ale naprosto chromá vymyslet něco jiného než kritiku prezidenta a premiéra. A naopak neustálé a pouze kritické reakce a skákání do řeči zástupcům či stoupencům vladni strany. Takže vyjádření p. Šarapatky je plně v duchu ČT.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   A copak by tak asi ta opsice měla vymyslet? Zkuste něco aspoň naznačit.

 6. Jan Plešák napsal:

  Každý má někoho. Český Rozhlas svého Kojzara, Hlídací Pes svého Šarapatku.

 7. CzechJoker napsal:

  Pokusím se zareagovat podruhé, můj první komentář neprošel cenzurou.
  Mezi panem Veselým a Šarapatkou evidentně zuří bitva, Xaver už v minulosti naložil pod kotel (viz video: https://www.youtube.com/watch?v=-J2WOn54nM8) a snad proběhl i nějaký soud, který Šarapatka prohrál. Ostatně, o tom se zmiňuje buďto v tom druhém díle s redaktorkou ČT, nebo to zmínil na svém streamu.
  Pokud jsou mezi pány podobné animozity, možná by bylo pro dobro věci lepší, kdyby se jim žurnalistika ve veřejném zájmu vyhnula širokým obloukem, protože by se mohla namočit do něčeho nehezkého.

 8. Petr Adámek napsal:

  S výrazem „zalyká se blahem“ jsem se nesetkal od doby, co přestalo vycházet Rudé právo, Vůbec mi ten slovník pna Šarapatky ony časy silně připomíná.

 9. Rene Skalský napsal:

  Šarapatka by měl plnit své povinnosti člena Rady České televize a dbát o to, aby zejména její zpravodajství a publicistika splňovala zákonné náležitosti, což očividně a prokazatelně nedělá. Šarapatka se ale raději veřejně naváží tu do prezidenta republiky, tu do předsedy vlády, jindy zase do lidí, kteří si dovolí vyjádřit znechucení z faktu, že za koncesionářské poplatky si někteří pracovníci veřejnoprávní televize hrají vlastní politické hry, organizují různé kampaně a přihrávají kšefty kamarádíčkům. Šarapatka by měl tedy místo toho poštěkávání zpytovat svědomí, pokud nějaké má…

 10. RudolfL napsal:

  No přikláním se názoru Xavera…. Kdo to vlastně je, ten hlídací pes? Opět nějaká rádoby liberální organizace? Která šíří mezi České občany pravdu?
  Jsem rád že někdo dokáže té ultra levicové ČT říct opravdu….

 11. Č. Polák napsal:

  Myslím, že za ředitele Zavorala se z ČRo pomalu stává z veřejnoprávního média médium státní. Projevuje se to velice výrazně v poslední době. Však také není kritizován od Babiše, ani z Hradu, natož od Okamury. Některé pořady jim velice okatě populisticky nahrávají.
  Jak se může bulvární a pokleslý moderátor Xaver vesele roztahovat v rozhlase, když ani nedodržuje jeho status. Jeho agresívní rozhovor s Newsroomem byl ukázkou jak neodpovídat na otázky tím, že nepustí moderátorku vůbec k otázce a nenechá ji svými výpady doříci ani jednu větu.

 12. Myslící hlava napsal:

  Fakt tomu kodexu asi nějak nerozumím.
  To tedy znamená, že při rozhovoru s politikem o politice musí moderátor vyváženě nesouhlasit? A při rozhovoru s kuchařem se pohádat o vaření guláše? Nebo při rozhovoru se zemědělcem ho poučit jak správně zasít a sklidit?
  Při osobním rozhovoru s kýmkoliv, a to nejen s politikem, jde přece o to, aby zpovídanou osobu lidé poznali i z její neprofesionální stránky, tedy co dělá v soukromí, co rodina, zájmy atd.
  Inkriminovaný rozhovor s premiérem jednu vadu měl – premiér byl nečekaně otevřený a upřímný, ukázal se jako sympaťák. A to je dnes v době všeobecné korektnosti špatně, měl zůstat totiž sterilně neutrální suchar.

 13. Josef Kovář napsal:

  „Videozáznam rozhovoru České televize s Xaverem Veselým teď sklízí ovace především od místní proruské scény, přes parlamentní i mimoparlamentní populisty a nácky, až po zaryté komunisty a aktivisty ANO v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.“
  No to ze si mě děláte p… ne?? Jak si tohle můžete dovolit napsat??

 14. Admirál napsal:

  Ale hle – dnes dopoledne jsem si pustil záznam včerejší Všechnopárty Karla Šípa (na ČT 1 !) a kdo si tam „dělá PR“ – politik jménem Hřib, jinak pirát a pražský primátor.
  Takže – politik v ČRo – špatně
  – politik na ČT 1 – dobře.
  Trochu protimluv, Paroubek, vzdělanec, by řekl oximorón.
  ČT by hlavně potřebovala posílit uklízecí službu a zamést si před vlastním prahem.

  Pane Šarapatko, najděte rozdíly.

 15. Johny napsal:

  Viděl Hlídací pes rozhovor s panem Kalouskem? Vše OK jo?? Tam nebylo „monology o svých politických úspěších a kauzách a na lifestyl došlo jen okrajově“ ?? AHA

 16. Ludvík D. napsal:

  Článek je slátanina toho nejhoršího druhu. Je na ni vidět, že Šarapatka nenavidí Veselého a Zavorala. Ostatně to není poprvé, co se takto projevuje.
  Asi mu vadí, když někdo na rovinu řekne svůj názor. Možná by měl přemýšlet, jestli ten šarapatkův, je ten správný. No prostě nepřekvapil.

 17. Radek Horáček napsal:

  Vy toho Xavera opravdu nemáte rádi. Článek je opět neobjektivní, je zde pouze kritika a vytahuje se zde pouze údajná špína. Jen si prosím nehrajte na nezávislé novináře, to rozhodně nejste a rozumný člověk to pozná.

 18. Miloš napsal:

  Luboš Xaver Veselý pro internetovou televizi XTV k 50tému výročí okupace natočil rozhovor s Jakešem, kde ho nechal plácat lži a nesmysly, jako že se nejednalo o žádnou okupaci, jak jsme si vládli sami – přece se pravidelně konaly volby atd.
  Nástup LXV do veřejnoprávního rozhlasu považuji za další krok v plíživě probíhající normalizaci II. 🙁

  • Zuzana napsal:

   Myslim, ze jste to naprosto presne pojmenoval. To, ze je „moderator“ servilni s kazdym neznamena, ze je jen pratelsky, znamena to, ze je potreba pozorne se podivat na hosty, ktere si zve.

   • Pavel Liška napsal:

    Souhlasím ! A je třeba se podívat na hosty, které si zve třeba slečna Tvarůžková na ČT anebo moderátoři do vysílání ČT24. Třeba takový pan Daniel Kroupa tam má už vysezený důlek…
    Koneckonců i ten Moravec už uvádí takové Studio Kamarád(i) …

  • Admirál napsal:

   Bylo smyslem rozhovoru z Jakešem dozvědět se, jaký má náhled na věc, jak jako tehdejší aktér, dnes prastarý důchodec věc vykládá nebo s ním udělat rozhovor a při tom rozhovoru ho nepustit ke slovu?

   Je úkolem redaktora hájit nějaký jedině správný názor, hájit jednu stranu nějakého sporu?

   Pokud by chtělo sdělovadlo Jakešovi názory podrobit kritice, at si pozve ještě jednoho aktéra a nechá je pohádat se.

  • Miloš napsal:

   Souhlas

 19. J. Sana napsal:

  Pana Xavera také rad poslouchám. Šarapatku neznám ale evidentně malinko závidí Xaveroj jeho úspěch. Protože nikdy vás nebudou mít rádi všichni a všem se člověk nezavděčí.

 20. vala napsal:

  Z komentářů na PL :To je goebblsovština jak hrom, šmejdi z kafírny si založí Útočného psa a , marai, 30. 9. 2019 11:24:38
  seriozně znějící obskurnost Ústav nezávislé žurnalistiky, a tito bastardi si navzájem jakoby dodávají zdání nějaké důvěryhodnosti, ale tohle si může založit kdokoliv, i recidivista si může založit Ústav boje proti kriminalitě. Blběna na Xaverovy otázky nereagovala, protože nic nezná a nic nechápe, zmohla se jen na omílání toho, co jí řekli její soudruzi vedoucí. Na otázku, co je Hlídací pes, odpověděla, že web, měla říct, že to jsou ti a ti lidé a proč je jejich názor pro goebblsovku důvěryhodný, ale ona samozřejmě vůbec neví, kdo pro Hlídacího psa pracuje a co mají jeho nádeníci za sebou. Děvenka dělá co se jí řekne, o ničem nepřemýšlí, nepodívala se, kdo to je Hlídací pes, neseznámila se s kodexem ČRo, přestože přišla s výtkou, že Xaver ten kodex porušil, to je přece strašná idiotka, která se vůbec nepřipraví, proto nebyla schopná reagovat na Xaverovy otázky. Z ČT by měla vyletět většina politruků multikultu a nabrat místo nich myslící lidi, Rosí je sám o sobě čistokrevný magor, který potřebuje především péči psychiatra.

 21. Jakub Paskuj napsal:

  „Na závěr mám pro vás jednu dobrou zprávu, pane Klausi. Až budou volby, máte jistý jeden hlas,“ prohlásil při interview s Klausem v XTV, které bylo na internetu publikováno 13. června, tedy v době, kdy už byl Xaver Veselý zaměstnancem Českého rozhlasu. ….. Xaver mluvil o mem hlase, Hlidaci pes zde spekuluje hure nez Sputnik

 22. Karel Modrava napsal:

  Já jen doufám že tyhle rádoby „neoliberárně-bolševická média hlásající jedinou zaručenou pravdu“ brzy již nikdo nebude brát vůbec vážně a osazenstvo cov nich pracuje proti zájmům lidí této země ve prospěch cizí moci za pár drobných budou bez práce a budou mít čas přemýšlet nad vším co za lži a překroucené polopravdy v zájmu bůhvíkoho hlásali,to by byl podle mě ten nejlepší trest = odsouzení k absolutní bezvýznamnosti. je zajímavé že to nejhorší pochází vždy od novinářů a umělců a lidi nevytvářející žádné hodnoty,jen prázdně hlásající nesmysly a destrukci buď aby se odpoutala pozornost od podstaty věci a nebo snaha přesvědčit masy o nesmyslech dnešní velmi podivné doby .

 23. Vudvík Laculík napsal:

  Bohužel prohřešky proti mediálnímu kodexu a profesní integritě vůbec vyjmenované výše v komentáři u LXV shledávám rovněž. Přeji mediálním radám, aby se jim v blízkých letech podobné patologické zjevy vyhnuly.

Přidávání komentářů není povoleno