Zavolejte si v půl osmé ráno, řekneme vám, jestli pojede autobus. Jak nízké platy řidičů ničí český venkov

Napsal/a Robert Malecký 3. září 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

„Doufám za vás, že autobus je jen zpožděný,“ říká milý hlas paní na informační lince litoměřického dopravce. Ale naděje trvá jen chvilku. „Tak ten má dnes bohužel výpadek. Zase z personálních důvodů, že není na lince řidič.“ Situace, kterou lidé v určitých oblastech na Litoměřicku zažívají prakticky denně. Čekají na autobus, ten nepřijede. Dál už je dostat se do práce nebo třeba na nákup jen na jejich vlastních silách. Na veřejnou dopravu tady posledních několik měsíců spoléhat nelze.

Stojím na návsi v Kalovicích, malé vsi na okraji litoměřického okresu.

Bývalý bramborářský kraj na pomezí Litoměřicka, Mělnicka a Českolipska to s veřejnou dopravou neměl nikdy jednoduché. Byly doby – to bylo v 70. a 80. letech minulého století – kdy se sem třeba z Prahy bylo možné dostat vlastně jen dálkovými autobusy na lince Praha – Děčín, které zapomenutým krajem zvaný Český Texas projížděly.

Jenže pak dopravci utlumili spoje, které jezdily souběžně po obsluhovaných železničních tratích. A trasa Praha – Děčín patří na železnici k těm vytíženým. Čili na kraj kolem Úštěka, hojně navštěvovaný třeba trampy mířícími do pískovcových skal Roverských hor a části Kokořínska, se zase zapomnělo.

Náprava přišla před pár lety, kdy se Ústecký kraj dohodl se společností Busline (dnes TD BUS). Obslužnost se významně zlepšila – z jednoho spoje bylo několik denně. Lidem, kteří z Úštěcka míří za prací třeba do Prahy, se najednou naskytla možnost dostat se na koridorovou trať z Ústí nad Labem do Prahy ve Hněvicích – a mnozí to začali využívat.

Když přišli filmaři…

Náměstí v Úštěku. Foto: Robert Malecký

Kdysi neznámé a zapomenuté Úštěcko se mezitím stalo lokálním turistickým hitem. Pomohly k tomu detaily: malebné městečko Úštěk, kde se natáčely třeba scény filmového Kolji. Opravená Kalvárie nad Ostrou, houbařský ráj, oblíbené cyklostezky pískovcovými masivy v Roverských skalách.

Jenže to se týká hlavně známých turistických tras. Pár kilometrů od nich je vše při starém, a zejména starší lidé jsou zde dál odkázáni na autobusy. Podnikatelských příležitostí je tu málo, zbývá chudý život na vsích, které se často pomalu mění v malá ghetta.

V poslední době spoje začaly nepochopitelně vypadávat. Nejčastěji proto, že na linku nenastoupil řidič. Důvodů je víc: tlak na pracovním trhu i spory mezi společností TD BUS a krajem o ceny, vysoutěžené před čtyřmi lety, kdy panovala úplně jiná situace ve mzdách.


Poslechněte si, jak dopravce vysvětluje odříkání spojů


Dispečeři na litoměřické infolince doporučují lidem, aby si každé ráno preventivně zavolali, zda jejich spoj v konkétní den pojede, nebo zda nedorazí.

„Měli jsme větší počet řidičů na nemocenské a dovolených. K personální krizi, mohu li to takto nazvat, přispívá také nejistota řidičů, která pramení s vývojem v dopravní obslužnosti kraje. V současné době bohužel již dovolenou neuděluje zaměstnavatel. Řidič hodí klíče od autobusu dispečerovi na stůl, a pokud nedostane dovolenou, jde marodit. Dalším fenoménem doby je: zítra nepřijdu, mám lepší práci,“ říká výkonný ředitel společnosti TD BUS Milan Toms.

Vyjedou? Nevyjedou?

Společnost zároveň tvrdí, že od roku 2014, kdy byly ceny za dopravu vysoutěženy, došlo ke dvěma významným zásahům do rovnováhy smluvního vztahu. Ty způsobily mimořádná nařízení vlády, která zvýšila minimální zaručenou mzdu řidičů a minimální mzdu obecně.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


„Výše uvedené skutečnosti zapříčinily značnou nerovnováhu ve vztahu mezi objednatelem, Ústeckým krajem, a poskytovatelem dopravní obslužnosti, společností TD BUS a.s. Smlouva se takto stala hrubě nevýhodnou. Mzdové náklady raketově vzrostly, takový vývoj nemohl být ze strany uchazeče o zakázku předpokládán,“ tvrdí dopravce.

Spory dokonce došly tak daleko, že ještě před pár dny hrozilo, že autobusy se začátkem školního roku nevyjedou vůbec.

„Kraj se společností TD Bus vydírat nenechá a nebude společnosti TD Bus platit více, než k čemu se
zavázal v platných smlouvách. Ceny, které kraj společnosti TD Bus hradí, ostatně nabídla Ústeckému
kraji sama společnost TD Bus ve výběrových řízeních. Ústecký kraj se obrátí na Policii ČR, aby
prošetřila, zda postup společnosti TD Bus nenaplňuje znaky trestného činu vydírání,“ říká mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Podle ní se dopravce do této situace dostal sám svým nesystémovým hospodařením a ceny, které v roce 2014 nabídl a se kterými vyhrál výběrové řízení, byly čistě na jeho uvážení a výpočtech. „Dnes se ukazuje, že zcela špatných,“ říká Dosedělová.

Argument o zásahu vlády kraj neuznává.

Až skončí obchodní válka…

Až se válka kraje a soukromého dopravce přežene, kraj kolem Úštěku opět možná zůstane bez pořádného autobusového spojení. Součástí návrhu, který dopravce kraji dává, je totiž i snaha, aby autobusy přestaly jezdit na linkách, kde je málo cestujících.

„Dle mého názoru je řešením redukce spojení, zejména těch kde nikdo nejezdí. To nabízíme kraji již konce minulého roku,“ říká Milan Toms.

Regiony, které před pár lety „vydělaly“ na plošném zlepšení dopravní obslužnosti v celém kraji, nejspíš zase o spojení s městy přijdou.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)