George Soros. Foto: Profimedia

Zase ten Soros. Za co všechno může podle Babiše a Okamury a co také zdědí jeho syn

Napsal/a Robert Břešťan 21. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Jen za posledních pět let se v českém mediálním archivu jméno Soros objevilo téměř desettisíckrát. Nemalou měrou k tomu přispěli politici jako je Tomio Okamura, Andrej Babiš, či představitelé komunistů a dalších extremistických stran. Soros je pro ně dlouhodobě snadným terčem, na nějž se dá leccos shodit.

Andrej Babiš bude muset udělat to, co dělá jen tuze nerad – omluvit se. Konkrétně novinářce Pavle Holcové za svá tvrzení šířená na sociálních sítích s tím, že „došlo Whatsappem“.

Babiš v dubnu 2022 zveřejnil koláž s fotografií Holcové a textem: „Pokud by se Babiš opovážil kandidovat na prezidenta, tak už je dávno s panem Sorosem domluvené, že na něho týden před volbami zase našijeme nějakou nepravdivou špínu. Posledně to zabralo. Pan Soros byl velmi spokojený!“

Bylo to poté, co na serveru Investigace.cz vyšly informace o jeho nákupu lukrativní nemovitosti ve Francii přes řetězec offshorových firem. Tento majetek Babiš také neuvedl v majetkovém přiznání, které je pro politiky povinné.

Byl to mimochodem stejný Babiš, kdo se v červnu 2011 se Sorosem osobně setkal v pražském hotelu Four Seasons a kdo později chtěl, aby Sorosova Středoevropská univerzita vyhnaná Orbánem z Maďarska našla své nové působiště v Česku.

Před pár dny si Sorose opět vypůjčil slovenský expremiér Robert Fico, který amerického finančníka a filantropa vidí téměř za vším špatným, co se mu přihodí. Naposledy za zadržením stranického kolegy Tibora Gašpara. „Stopu Soros“ musel osobně vyvracet slovenský policejní prezident Štefan Hamran:

„Je podsouvané veřejnosti, že americký miliardář George Soros zde řídí nějaké procesy včetně trestněprávních,“ řekl v reakci na výroky z tiskových konferencí strany Směr s tím, že „každý normálně smýšlející člověk této republiky musí tyto nesmysly odmítnout“.

Za účelem světového spiknutí

Jménem Soros se to v českých médiích, respektive v pofidérních internetových projektech blízkých dezinformační scéně a konspiračním teoretikům, jen hemží.

Dokazuje to níže uvedený graf Newton Media za období posledních pěti let, i když tento součet zahrnuje i seriózní informace týkající se byznysu či filantropie (například série zpráv z letošního června, o tom, že „miliardář a finančník George Soros předal kontrolu nad svým rozsáhlým impériem sedmatřicetiletému synovi Alexandrovi“).

ZDROJ: se svolením Newton Media

Podle konspiračních představ měl Soros platit lidem za účast na protestu Milion chvilek na Letné v roce 2019 proti Babišovi a jeho vládě. Celkově není nijak překvapující, na jakých internetových stránkách byl výčet jména Soros v posledních pěti letech nejčastější:

ZDROJ: se svolením Newton Media

S ohledem na nejobvyklejší zdroje výskytu slova Soros je zjevné, že je dáván často do souvislosti s nejrůznějšími konspiračními teoriemi a „skrytým ovládáním světa“.

Vykreslování Sorose coby zosobnění univerzálního zla pravidelně přiživují i čeští politici z extrémního a populistického spektra.

Podle Tomia Okamury má „miliardář a globalista George Soros dlouhé pazoury a vliv uplatňuje i v České republice“. Má podle něj vazby „hlavně na sluníčkářské politiky a sluníčkářská média a činnost zde vyvíjí jeho nadace Open Society. Vazbu lze vystopovat u médií Zdeňka Bakaly či u Pirátů a TOP 09“.

Okamura mimo jiné tvrdil i to, že „Sorosův Open Society Fund například financuje projekt Hlídací pes“ (za devět let existence HlídacíPes.org získal na jeden ze svých projektů grant OSF ve výši 100 tisíc Kč, pozn. red.)

Někteří další politici SPD rozvíjeli veřejně třeba teorie o tom, že Soros ovlivňuje obsah České televize.

Pozadu nezůstávali ani komunisté (jakkoli jim to k setrvání v parlamentní politice nepomohlo). Komunista Leo Luzar se nechal slyšet, že „Soros je chorobně nemocný touhou po moci a ovlivňování bez zodpovědnosti“, jeho soudruh Josef Skála veřejně prohlašoval, že „spoustu všelijakých spolků a neziskových, ‚nezávislých‘ organizací živí nějaký Soros“ a ty pak „mají monopol na tu takzvaně bezchybnou a neomylnou paměť, vykládají o tom a oblbují ty děti ve škole“.

Se Sorosem byly v českých médiích spojovány třeba i úvahy o umělém vytvoření koronaviru „za účelem světového spiknutí“.

To, že podobné výplody mají svůj dopad na veřejnost, dokazuje třeba tato náhodně vybraná starší odpudivá „diskuse“ pod příspěvkem FTV Prima o tom, že „Americký miliardář George Soros napsal komentář k připravovanému summitu EU-Čína“. Lidé v ní nešetří výroky jako ničitel světů či satanistická zrůda…

Do jiných koutů světa

Dá se očekávat, že nejrůznější konspirační nálepky George Sorose přežijí, respektive, že je i s jměním a nadací OSF zdědí syn Alexander.

Respektive už je má. Kupříkladu server „pravdive.eu“ už vydal text s titulkem „Proč je nový imperiální vůdce Alex Soros mnohem nebezpečnější, než kdy byl George Soros. Nadaci Open Society Foundations mimo jiné označuje v souladu s konspiračními notami za „nejnebezpečnější politickou organizaci na světě“.

Ve stejném duchu Sorose, jako člověka, který má prsty snad ve všem a kdo údajně organizuje a platí třeba nelegální migraci do Evropy, s oblibou pravidelně obviňuje maďarský premiér Viktor Orbán (sám absolvent Sorosem založené Středoevropské univerzity tehdy sídlící v Budapešti) či výše zmíněný slovenský expremiér Robert Fico, ale i řada západních politiků současných i bývalých:

Turecký prezident Erdoğan tvrdí, že Soros chce rozdělit a zničit Turecko. Bývalý italský vicepremiér Matteo Salvini opakoval, že je to Soros, kdo Itálii zaplňuje běženci, a hlavní tvář brexitu Nigel Farage strašil tím, že Soros „zaplaví Evropu jinými národy“ a že je „v mnoha ohledech největším ohrožením západní civilizace“.

George Soros je původem maďarský Žid, který emigroval po druhé světové válce do USA, kde zbohatl na investicích do nemovitostí a akcií i na finančních spekulacích (v roce 1992 například vydělal více než miliardu dolarů na úspěšné sázce proti britské libře).

Jím založená nadace ročně po světě podporuje částkou v součtu zhruba 1,5 miliardy dolarů organizace, které podporují lidská práva ve světě a pomáhají budovat občanskou společnost a demokracii . Teze, že „za vše může Soros“, pravděpodobně přežije i avizovanou radikální změnu působení Open Society Foundations (OSF).

Ta plánuje, že ukončí velkou část své činnosti v Evropské unii a zaměří se na jiné části světa – zejména na Balkán, postsovětské republiky a další části světa.

Pro konspirátory to může být naopak jen potvrzením jejich přesvědčení, že Soros (lhostejno, zda starší či mladší) plánuje přeměnu světa a zaplavení Evropy uprchlíky z Afriky a muslimských zemí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)