Zaorálek chce s Babišem uhádat víc peněz na „byznysdiplomaty“

Napsal/a Robert Břešťan 22. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Vláda, ministři, premiér i prezident se zaklínají ekonomickou diplomacií. Ministerstvu zahraničí na ni ale chybějí peníze.

Navenek se české ekonomické diplomacii daří. Vývoz z České republiky stoupá a do ciziny míří i stále více diplomatů zaměřených právě na podporu exportu. Ministerstvo zahraničí však žádá, aby se do projektů finančně zapojila i jiná ministerstva.

Ministr Lubomír Zaorálek se také bude přesvědčit Andreje Babiše, aby rozpočtu MZV peníze neškrtal, ale naopak přidal.

Keynesiánský přístup Babiše

„Vysvětloval jsem Andreji Babišovi, že chápu jeho keynesiánský přístup, že v době růstu se má šetřit. Ale není při tom možné výdaje ministerstva škrtit tak, že budeme redukovat ekonomickou diplomacii. Ještě o tom budeme podrobně jednat,“ říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ministerstvo financí bude o podobě kapitol rozpočtu vyjednávat s jednotlivými resorty během léta, vláda se má pak k jednání o rozpočtu vrátit ve druhé polovině srpna.


 Vláda v tichosti opouští ideu prioritních zemí pro český export


Po několika letech snižování zahraniční sítě ekonomických diplomatů letos přibude nových deset pozic – mimo jiné v Los Angeles, v Dakaru, Nairobi, Kuvajtu či Astaně.

Pro rok 2016 ministerstvo zahraničí počítá s tím, že otevře dalších 16 pozic, jak na zastupitelských úřadech, tak konzulátech i kancelářích CzechTrade. Noví ekonomičtí diplomaté mají příští rok vyjet do Tchaj-peje, Dillí, Hong Kongu, Tokia, Ammánu či Seattlu a Manily.

Průměrné náklady na jednu diplomatickou pozici v zahraničí se pohybují kolem tří miliónů korun ročně. Ministerstvo zahraničí dává najevo, že zvyšující se náklady by se měly odrazit i v jeho rozpočtu.

Věda, zemědělství, byznys

„V tuto chvíli velmi omezený rozpočet nemůže zcela zajistit prostředky na plnohodnotnou realizaci ekonomické diplomacie. Dostáváme sice dodatečné prostředky na systemizovaná místa a výdaje spojené s vysláním pracovníků, ale nikoliv na vlastní projekty ekonomické diplomacie,“ odpovědělo ministerstvo na dotaz HlídacíPes.org, zda sílícímu důrazu na ekonomickou diplomacii odpovídá tomu i aktuální rozpočet MZV.

Speciální zemědělští diplomaté v průběhu letošního podzimu doplní české zastupitelské úřady v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Saudské Arábii a v Srbsku.

„Formálně budou zemědělští diplomaté podřízeni velvyslanci v dané zemi. Metodicky však budou vázáni na Ministerstvo zemědělství. Odhadované finanční náklady jsou zhruba 3,5 milionu korun ročně na jednu pozici,“ shrnuuje ministr zemědělství Marian Jurečka.

Novinkou je i chystané vyslání zvláštního diplomata pro oblast vědy a výzkumu do Izraele.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)