Robert Scales / Foter / CC BY-NC-SA,

I české hokejové výkony mohou rozhodnout, zda přijede Putin

Napsal/a Robert Břešťan 1. května 2015

Svátkem práce a 17. květnem je orámované mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě. Pokud se na něm bude dařit ruské sborné, mohl by do Prahy přijet na finále fandit i Vladimir Putin.

Ve světě sportu a politiky bývá zvykem, že hlavy států přijedou podpořit své reprezentanty především na finálová utkání velkých turnajů ve fotbale a v hokeji.

Jsme připraveni na vše

Zatímco oficiální vrcholné návštěvy zahraničních státníků jsou dlouhodobě plánované a musí je schválit vláda i prezident, podobná návštěva ruského (i jiného) prezidenta je možná i bez dlouhé přípravy.

„V takovém formátu to představitelné je, protože to není bilaterální politická návštěva. Zároveň si ale umím představit, co by to nyní v Čechách vyvolalo,“ řekl už dříve pro HlídacíPes.org ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček.

Finálové utkání hokejového MS se hraje 17. května v Praze, jen týden po vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Ruský prezident by tak mohl rychle oplatit návštěvu Miloše Zemana v Moskvě.

Na náhlý příjezd zahraničních státníků jsou připraveni i organizátoři hokejového šampionátu.

„Pořadatelská země je vždy připravena i na tyto varianty, takže by se to jistě vyřešilo. Otázka náročnosti vždy souvisí pouze s tím, kolik lidí přicestuje jako doprovod. To by v případě Putina bylo zřejmě komplikovanější. Pořád jsme ale připraveni na variantu návštěv vysokých zahraničních státníků,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Putin na tribuně

V obecné rovině možnost návštěvy ruského prezidenta v Praze připustilo i Ministerstvo zahraničí.

Z odpovědi však lze vyvodit, že Česká republika by v tomto případě Vladimiru Putinovi nepřichystala oficiální přijetí, ani servis obvyklý u vrcholné politické návštěvy: „Závazně rozsah servisu upraven není, vždy se přihlíží k charakteru a významu návštěvy, tj. zda se jedná o návštěvu soukromou nebo pracovní, na pozvání hostitele a podobně.“

Pro fanoušky hokeje, kteří by si zároveň nepřáli ruského prezidenta v hledišti – pokud by se skutečně rozhodl přijet – je řešení jednoduché: rychlé vyřazení ruského týmu z turnaje. I když kurzy vypsané sázkovými kancelářemi tomu nenapovídají.

Rusko je podle kurzů hlavním favoritem letošního mistrovství světa. Obhajuje loňské prvenství, kde „sborná“ ve finále – právě za osobní přítomnosti Putina – porazilo Finsko 5:2.

„Pomohl nám i prezident Putin na tribuně. Před zápasem jsme věděli, že bude na tribuně. A chlapci to vzali velmi vážně. Je skvělé, když se národnímu týmu dostává takové pozornosti,“ pochvaloval si vloni trenér ruského týmu Harijs Vitolinš.

Čtěte též

7 komentářů

 1. sd napsal:

  Břešťane, Břešťane, kdyby blbost kvetla…….. A to přitom vypadáte jako dospělý člověk!

  • Robert Břešťan napsal:

   sd, sd, kdybyste se aspoň podepsal. Jinak gratuluji k vybroušené argumentaci.

   Dodatek – kdyby snad někdo chtěl vykřikovat oblíbené nesmysly o cenzuře: až se naučíte diskutovat slušně, vaše komentáře se tu objeví.

 2. Pavel napsal:

  To jsem ještě napsal slušně hlupáčku Kime.

 3. Pavel napsal:

  Proč teda taháte politiku do sportu?Pane americký rektoskope.

 4. Milan napsal:

  sport je sport…ubohost je ta, když někdo spojuje politiku se sportem….to asi vyjadřuje Váš názor…hloupý názor…no budiž…i tací lidé se vkrádají do našeho myšlení 🙂

 5. J.Němec napsal:

  To by ale museli hrát místo hráčů hrajících pro peníze hráči s odvážným srdcem a vlastenectvím jako byli Jaroslav Holík a Josef Golonka. Ale než hrát před člověkem z Ruska , který veřejně lže a nebo si převzít cenu od prezidenta, který byl nedemokraticky zvolen pomocí lží a pochybných peněz. Tak bych šel raději na pivo. Jarda Holík by to možná udělal.

  • Karel napsal:

   Putin jistě nepřijede,nikdo by neposlouchal tyhle jeho řeči …Putin prohlásil: „Jak můžete podporovat lidi, kteří zabíjejí a pojídají své protivníky? To jsou vaše hodnoty, to jsou evropské hodnoty, které hájíte?“. A lídři, „elita“ Západu svírala pěsti, až jim žíly bělely, nejradši by se na tiskovce do země propadla, ale namítnou nic nemohli, protože Putin řekl pravdu a všichni to věděli. Výsledkem, G7 před Putinem sklonila hlavu a Obama jel domů jak spráskaný pes, aniž dosáhl buďto on nebo Západ čehokoliv z toho, co chtěl. http://jdem.cz/bay4a9

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies