Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Za 10 let „vydělaly“ české politické strany 547 miliónů eur. Kontrola utrácení chybí

Mezi lety 2003 a 2013 vykázaly všechny politické strany a hnutí v České republice v součtu příjmy v celkové výši 547 milionů eur, přes 15 miliard korun.

Je to jen o málo méně než politické strany v Polsku (tam získaly 560 milionů eur) a čtyřiapůlkrát více než politické strany na Slovensku (123 milionů eur).

Plyne to z mezinárodní studie tří nevládních organizací: Frank Bold ČR, Frank Bold Polsko a Slovak Governance Institute.

Na dozor v Česku čekáme

Podle analýzy měly české politické strany ve sledovaném období průměrný roční příjem 4,72 eur (125 Kč) na jednoho obyvatele, Polský průměr příjmů na jednoho obyvatele dosáhl výše 1,32 euro a slovenský 2,07 euro.

„Oproti Polsku a Slovensku navíc příjmy českých politických stran vykazují postupný vzestupný trend, který naznačuje, že se celkový objem financí používaný na kampaně a provoz stran v České republice v budoucnu bude i nadále zvyšovat,“ upozorňují autoři analýzy.

Příspěvky navíc – formou peněz na podporu stranických politických institutů – slibuje českým stranám i nový zákon o financování politických stran. V součtu má jít o dalších 45 miliónů ročně.

V českém prostředí na rozdíl od Slovenska a Polska neexistuje nezávislý dozorový orgán, který by dohlížel nad hospodařením politických stran a nezávislých kandidátů ve volbách.

Pravidla kampaní a jejich financování jsou oproti polskému a slovenskému systému velice obecná a za jejich porušení dosu nikdy nepdal žádná finanční sankce.

Limity nejsou všechno

Spoluautor analýzy, organizace Frank Bold, se v rámci projektu Rekonstrukce státu snaží prosadit mimo jiné právě regulaci financování volebních kampaní a vznik nezávislého orgánu dozorujícího strany.

„Bez efektivního dohledu nad kampaněmi a politickými stranami je zavedení jakýchkoliv limitů symbolické či kontraproduktivní,“ zdůrazňuje analýza.

Jak například ukázaly zkušenosti v Litvě a Estonsku, zákaz darů od právnických osob může vést ke zvýšenému výskytu „bílých koní“ mezi dárci z řad fyzických osob.

Na Slovensku byly limity výdajů na kampaň byly zavedeny v letech 1994 až 2005, ale i kvůli jejich nerealisticky nízké výši byly všemi stranami i kontrolním orgánem ignorovány.

Ve stejné situaci bylo v letech 1991 až 2011 i Polsko.

Příjmy stran v České republice, Polsku a na Slovensku v mil. € (celkem za 2003–2013)

Celkem příjmy

Dary

Státní příspěvky

Podnikání a jiné

Průměrný počet stran se státním příspěvkem za rok

Podíl darů na příjmech v %

Podíl státních příspěvků na příjmech

ČR

547

88

255

204

20.4

15.1

48.0

POL

559

125

316

118

7.6

18.2

61.7

SVK

123

8

90

25

8.3

6.6

68.6

Analýza upozorňuje, že:

 • Podíl státních příspěvků v rozpočtech českých stran (vycházející z volebních výsledků) a hnutí zdaleka převyšuje registrované dary, v průměru tvoří 48 % příjmů, dary tvoří 15 % příjmů.

 • 58 % všech státních příspěvků ve sledovaném období získaly dohromady ČSSD a ODS, 32 % si rozdělily KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a Věci veřejné.

 • Kontrola financí politických stran je nízká, u nezávislých kandidátů do Senátu téměř nulová, jak ukázaly příklady Tomia Okamury, Ivo Valenty nebo Jana Veleby, u kterých nelze dohledat zdroje financí na senátorské kampaně.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. Ilu napsal:

  Politické strany jsou firmy a jejími produkty jsou plané a v době krize vylhané sliby voličům; s tímto přežitkem se bohužel budeme muset ještě pár desítek let potýkat. I když, USxRF nikdy nespí, třeba se výměna urychlí, tu nekrytou měnu taky nejde tisknout donekonečna…

  • Karel napsal:

   dost smutné je zjištění, že naše nejoblíbenější pravicová strana ODS i přes takové přčíspěvkové částky je na dně ? ODS na dně. Členy prosí o pomoc
   Dluhy šplhající až ke 42 miliónům, z toho šest a půl miliónu na zdravotním a sociálním pojištění, srazily ODS několik týdnů před volbami ke dnu. Předsedu Petra Fialu finanční krize strany přivedla až k prosbě o finanční pomoc od všech 17 944 členů. http://jdem.cz/bsdf42

   • Karel Novotný napsal:

    Článek není o konkrétní straně, ale o tom, že české politické strany v mezinárodním srovnání vynakládají obrovské peníze na kampaně, protože mají jisté vysoké příspěvky od státu – samozřejmě situace ODS do toho zapadá …

Přidávání komentářů není povoleno