Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Antonín Koláček ve své pracovně v domě osobního rozvoje MAITREA
Eliška Hradilková Bártová,

Z miliardáře pastevcem. Klíčový muž kauzy MUS Antonín Koláček letí do Peru, ale s vězením počítá

Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček připouští, že miliardy, které získal, pocházely z „mlhavého prostředí“. Odmítá ale, že by okradl český stát. A peníze vnímá jako dar od české země.

Zítra touto dobou už bude Antonín Koláček (58) sedět v letadle do Peru, kam se vydává na další ze svých cest – tentokrát za amazonskými šamany, jak říká „podstoupit obřad propojení s prastarou částí své duše“.

„Nastal čas na změnu,“ vysvětluje bývalý manažer MUS a dodává: „Pokud tam nezemřu, tak se moc rád vrátím domů.“

Pokud se tedy ze své cesty ve zdraví vrátí, čeká jej na podzim s velkou pravděpodobností cesta podstatně jiným směrem: za mříže švýcarského vězení.

„Nástup do vězení jsem v sobě přijal a respektuji situaci takovou, jaká je, byť ji nechápu a přijde mi absurdní,“ konstatuje Koláček ve své kanceláři, které dominuje socha Buddhy a několik oltářů.

Švýcarská justice mu odměřila v celé kauze podvodného ovládnutí MUS nejvyšší trest ze všech odsouzených – 52 měsíců. Verdikt je pravomocný, čeká se jen na stanovení termínu nástupu do vězení.

Na pobyt za mřížemi se prý nijak speciálně nepřipravuje, nicméně jeho švýcarský právník od něj dostal jasný úkol – zmapovat situaci vězeňství ve Švýcarsku a současně najít bývalému manažerovi práci, do které bude moci při výkonu trestu docházet.

„Požádal jsem právníka, aby mi našel něco v zemědělství,“ nastiňuje Koláček své plány. „Když jsem byl malý, tak jsem se chtěl starat o krávy, tak se mi to teď třeba splní…“

O převedení výkonu trestu do Čech Koláček neuvažuje: „Já mám Švýcarsko rád, o přeložení žádat nebudu,“ avizuje muž, jenž sám své jmění odhaduje na 8 – 10 miliard korun.


Obsáhlý rozhovor s Antonínem Koláčkem o jeho vnitřní proměně, penězích a mlhavé minulosti přinese HlídacíPes.org v pondělí 4. června.


Když docházejí penízky

Bývalý manažer MUS Antonín Koláček se v době, kdy vyšetřovatelé začali rozkrývat kauzu ovládnutí MUS, stal praktikujícím buddhistou: založil meditační dům v centru Prahy, provozuje školku a buddhistické centrum. Na rozdíl od ostatních odsouzených se nestáhl do ústraní.

V současné době čeká na stavební povolení, aby mohl v historických domech v pražské Rytířské ulici vybudovat projekt Slunečních lázní. Plány má velkolepé, nicméně problém je s financemi.

„V podstatě nám nyní docházejí penízky, takže teď jich nám moc nezbývá. Máme tak na rok života,“ konstatuje Koláček ve své centrální meditační místnosti, na kterou dohlíží nejen Buddha, ale také svatý Václav či obrazy s židovskými hvězdami.

Antonín Koláček v meditačním sále domu Maitrea. ©HlídacíPes.org

Právě Koláček, klidný, tiše hovořící muž, který během rozhovoru často přemítá se zavřenýma očima a pečlivě váží slova, sehrál podle švýcarského verdiktu v celé kauze podvodného ovládnutí MUS klíčovou roli.

„Jako takový měl sílu autonomního řízení. Je tedy správné, že má TPF (Tribunal Pénal Federal – švýcarský soud, který jej odsoudil – pozn.red.) za to, že Antonín Koláček zastával funkci vedoucího,“ uvádí se v odvolacím rozsudku švýcarského soudu, který má redakce k dispozici.

Ve vězení má proto strávit nejdelší čas ze všech odsouzených. Na podzim by se pak případem měl zabývat také český soud. Ten využil skutečnosti, že oba pravomocně odsouzení – Petr Kraus a právě Antonín Koláček – dosud ve Švýcarsku nenastoupili do výkonu trestu.

Současně s trestem odnětí svobody má Koláček zaplatit také peněžitý trest ve výši zhruba čtyřista milionů franků (v přepočtu zhruba 9 miliard korun).

„Peněžitý trest jsem dosud nezaplatil, a ani bych nemohl, protože takovou částku jsem nikdy na účtech ve Švýcarsku neměl,“ sděluje Koláček.

Podle svých propočtů má na švýcarských kontech zablokováno celkem pět miliard korun. „V Čechách jsem to nesčítal, ale zabavili mi úplně všechno na všech mých osobních účtech. Bude to v řádu desítek milionů korun,“ dodává.

Švýcaři to nemůžou pochopit

Sám Koláček se vinen necítí, nicméně jisté selhání připouští. „Vnitřně jsem přesvědčen, že je dobře, že jsme Mosteckou uhelnou restrukturalizovali a zachránili,“ říká. „Na druhou stranu – to, že jsme to nekomunikovali zcela otevřeně, to bylo velkou chybou.“

Současně konstatuje, že „lidé, kteří to tehdy vědět měli, tak také věděli”, kdo ve skutečnosti stojí za firmou Appian, která usilovala o koupi MUS. Mezi skupinou těch, kteří „věděli,“ byl podle Koláčka i Miloš Zeman, tehdejší premiér.

„Věděl, že v maximální možné míře napomáhám Appianu, aby získal MUS,“ vzpomíná Koláček na tehdejší setkání se Zemanem. „Řekl bych to takto: mohl vědět, že bych mohl být potenciálním spoluvlastníkem.“

Miliardy, které pozdějším prodejem MUS Koláček a další získali, nevnímá tento bývalý manažer jako špinavé.

„Já si myslím, že to jsou čisté peníze, byť jsou veliké. Získal jsem je v období, kdy se tu děla privatizace, rozdával se tu majetek, a bylo veřejným zájmem, aby co nejvíc peněz měli čeští lidé,“ míní Koláček.

„Takže se ta transformace musela udělat, tak jak se udělala – trošku v mlze. Když s tím nikam neutíkám a dělám to nejlepší, co umím, tak mám z mého pohledu čisté svědomí.“

Švýcarský rozsudek proto vnímá jako „absurdní a nepochopitelný“: „Jsem přesvědčen, že Švýcarsko se rozhodlo nechat si naše peníze, tak si to takto zdůvodnilo,“ říká. „Osobně si myslím, že Švýcarsko hodně miluje peníze.“

Koláček zároveň doufá v odlišný postup českého soudu. „Pozitivum je to, že české soudy znají historii České republiky a české zákony. Všichni jsme tady spolu prožili to, co nikdo na západě nikdy neprožil a nemůže to ani plně pochopit,“ popisuje.

„Je pro mě velmi šokující, že si Švýcarsko neudělalo ani právní, ani odborný posudek na naši situaci v 90. letech během transformace celé společnosti. Posuzovali to pouze ze svého mnohasetletého dlouhého období kontinuálního vývoje kapitalismu.“

Přesto už podle svých slov verdikt přijal a je se situací smířen: „Zatím mi žádný termín nástupu nebyl sdělen, ale předpokládám, že k to bude na podzim. Pro mě to však už není nepříjemné.“

„Nástup do vězení jsem v sobě přijal a respektuji tu situaci takovou jaká je, byť ji nechápu a považuji ji za absurdní. Vůbec nevím, v čem by mě mohlo vězení napravit,“ dodává.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím Vaší mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Pepa napsal:

  Pan Koláček je čestným občanem města Krásná Lípa a jeho bývalí obchodní partneři tam postavili hotýlek.

 2. Tondach napsal:

  …. dar od české země? Že by to hrál „na hlavu“, jako Janoušek?

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Takhle to vypada, kdyz clovek uveri vlastnim lzim. Za sebe (a svuj dil ukradenych penez) Ti, Antonine, rikam, ze zadne penize jsem Ti nedaroval. Nejlip udelas, kdyz je vratis. Sice mam pochybnosti, co se s nima bude v dnesni dobe Andreju a Tomiu dit. Ale co uz …

 4. Honza napsal:

  Ad hrubky v článku: „…ze zavřenýma očima“. Nechápu, jak může redaktor udělat tak neuvěřitelnou hrubku. Na FB je toho plno a je to hrozný, ale přeci člověk s alespoň základním vzděláním nemůže motat 2. a 7. pád a dle toho správné předložky. Nebo snad redaktoři HP říkají „s koho čeho“ a „z kým čím“?

 5. Richter napsal:

  „že si Švýcarsko neudělalo ani právní, ani odborný posudek na naši situaci v 90. letech během transformace celé společnosti“

  Toto je podstata onoho bankovního a následně kapitalistického socialismu u nás. Prostě jsme si klasovským neumětelstvím vytvořili skupinu vyvolených jenž znali a nestyděli se za „situaci v 90. letech během transformace“ a tak si naprosto kapitalisticky, protože byli šikovnější, rozkradli co se jen dalo.

  Tak šťastnou cestu „v letadle do Peru“, když jsme ty penízky jako darovali.

 6. VOJTA SLAVIK napsal:

  NEJVYŠŠÍ ČAS TĚM DOBROTIVÝM A OBĚTAVÝM ZACHRÁNCŮM NÁRODNÍHO MAJETKU POSTAVIT POMNÍK .

 7. LuLuk napsal:

  Dá se někde vsadt na jeho návrat z Peru zpět?
  Potažmo na jeho nastoupení do Švýcarského vězení?

 8. Tomaš napsal:

  Pohádky o tom, jak český Honza k miliardám přišel, se tak hezky poslouchají…Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T, Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR, Pavel Tykač, Jaroslav Haščák, Radovan Vítek,…a téměř úplná absence negativních zpráv v médiích. Výjimku tvoří Andrej Babiš. Kmotříčci jako Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický, Pavel Dvořák, Háva,a zmiňovaný Antonín Koláček ,…. Ve spojitosti těchto jmen se hovořilo se o „oligarchizaci“ české politiky. Další mocenskou skupinu tvoří příznivci „pravdy a lásky“ Jan Švejnar, Petr Pithart, Josef Zieleniec, Jiří Pehe, Tomáš Halík, Martin Mejstřík,…..Od začátku 90. Let se postupně začaly formovat mocenské kliky. Nyní je systém již beznadějně založen na existenci koalic na všech úrovních, od malé obce až po Strakovu akademii. Opět se vyplácí nemorálnost, milióny se vydělávají většinou podvodem, krást a okrádat jiné lze podle zákona. Stejně tak jako uchvátit moc proti vůli občanů. Podle The Economist Intelligence Unit, demokracie zažívá obtížné období a to i zde v Evropě.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko