Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, zdroj

Proměna Zdeňka Bakaly. Z filantropa, finančníka a podnikatele „kontroverzním miliardářem“

Zdeněk Bakala se sice stále ještě drží v žebříčcích českých miliardářů v první desítce, v žebříčku společenské vážnosti se však – jak se zdá – propadá. Nejnověji se už dostal do mediální škatulky „kontroverzní miliardář“.

Jen za posledních šest měsíců se jméno Bakala v tuzemských zpravodajských a publicistických textech objevilo více než tisíckrát. Ve většině z nich se o Zdeňku Bakalovi referovalo ještě poměrně neutrálně, fakticky.

Bakala tedy byl (a je): finančník (případně americký finančník českého původu), magnát, podnikatel, byznysmen, pan, sedmý nejbohatší Čech, ctihodný podnikatel (v ironizujícím textu sociologa a europoslance Jana Kellera v Právu), miliardář (někdy pouze milionář).

Dále zejména ve vztahu k OKD: akcionář, bývalý majoritní vlastník, uhlobaron, někdejší uhlobaron, bývalý vlastník OKD, hrobař OKD, spolumajitel těžařské společnosti, exmajitel OKD.

Přívlastek „nepřítel lidu“ si vysloužil jen v uvozovkách a s nadsázkou v jednom z nedávných komentářů Lidových novin.

Přívlastek „nechvalně známý“ Bakalovi udělily komunistické Haló noviny.

Zdeněk Bakala však už – alespoň v očích novinářů a editorů významného českého deníku – povážlivě nakročil k hranici, za níž se mu nabízí (pomyslná) společnost bohatých Čechů jakými jsou kupříkladu Roman Janoušek či Ivo Rittig.

To když Mladá fronta Dnes ve svém textu ze 16. ledna Bakalu čtenářům přiblížila slovy „kontroverzní miliardář“ (Obec, která patří k nejbohatším v Česku, zbohatla díky tomu, že zde měl trvalé bydliště kontroverzní miliardář Zdeněk Bakala.) Takovou nálepku Bakala dostal asi poprvé.

Sedmého nejbohatšího Čecha může těšit aspoň to, že v zahraničí funguje slovo „Bakala“ nikoli jako podstatné jméno čekající na svůj přívlastek, ale jako přívlastek sám:

Poměrně nedávno byl po něm například pojmenován moderní přednáškový sál „Bakala auditorium“ v nově otevřeném londýnském Design Museu, kde je Bakala i členem správní rady.

Bakala také finančně podporuje svou alma mater Dartmouth College, konkrétně uznávaného ekonoma Richarda D´Aveniho, který se tak honosí oficiálním titulem „Dartmouth college Bakala professor, Bakalův profesor.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

19 komentářů

 1. Eduard Kabil napsal:

  Pane Břešťan, máte popletené Kellery. Ten, kterého zmiňujete je Jan.
  S pozdravem E.Kabil

 2. dařbuján napsal:

  Zajímavá ranní zpráva by byla….. na bakalu je vydán mezinárodní zatykač,to by se naše zem začala blížit k normálnímu ději ………bohužel, ale to se nemůže stát, pokud mezi špičkami politiků budou stále titíž odkláněči, kteří všem našim ´bakalům ke „štěstí“ pomohli, ty by měli první koukat přes mřížové okénka. Místo toho u nás rohodují o tom, z čeho ještě budeme platit daně, aby doplnili státní kasu, kterou neustále rozkrádají…

 3. Šárka Králová napsal:

  Mediální škatulka? Nemyslím si, konečně ukázal pravou tvář. Žiju na severu Moravy, vím o čem mluvím – viz. byty OKD, šachty. Na druhou stranu musím také dodat, že pan Bakala dělal to, co mu bylo státem a vládou v dobách divoké privatizace dovoleno ( upřímně, být v té době vlivným zákonodárcem nebo členem vlády zvláště s napojením na Moravskoslezský kraj, tak mám-li nějaké svědomí, nespím v klidu ještě teď).

 4. M napsal:

  No podnikatel to není, je to jen člověk bez morálky. On a další tisíce podobných lidí zapricinili stav naší republiky, všechny zavřít pro vlastizradu.
  Bohužel můj názor nelze ve slušnosti publikovat.

 5. K proměnám Zdeňka Bakaly bych ráda uvedla,že při aktivním podnikání všeho druhu dochází automaticky i vědomě k dalším změnám. Osobně se domnívám, že pan Bakala ví, co dělá a jaké by to mohlo mít všechny dopady, ať již v plusu, či mínusu.
  Fandím panu Bakalovy i jeho ženě.
  Přeji jim oběma zdar.
  Zdraví vás Marie Ouředníčková

 6. Dovedu pana Bakalu pochopit. Je to aktivní podnikatel, a s tím samozřejmě souvisejí vždy změny, ať již v plusu, či mínusu.
  Fandím panu Bakalovy.
  Marie Ouředníčková

 7. Pan Bakala je aktivním podnikatelem, ve skutečně demokratické společnosti využívá svých zkušeností a možností, což je normální děj u všech aktivních podnikatelů.
  Dovedla bych ho pochopit.
  Zdraví vás Marie Ouředníčková

 8. Josef napsal:

  Na pana Bakalu mám svůj názor. Dejme tomu, že je „kontroverzním“ miliardářem, kdybych měl použít terminologie redaktorů MF dnes. Kdybych se měl vyjádřit slovy svými, byl bych daleko ostřejší. Ale z příspěvku pana Břešťana jsem se dozvěděl, že pan Bakala je až sedmým nejbohatším Čechem. Tak tedy: Ti bohatí Češi před a za panem Bakalou „kontroverzní“ nejsou? Jakým způsobem k majetku přišli oni? Oni jsou čistí a „nekontroverzní“? Proč se píše a hovoří pouze o panu Bakalovi? Jaký je tu rozdíl mezi panem Bakalou na straně jedné a například pány Kellnerem, Komárkem, Vítkem, Babišem a dalšími? Proč o těch ostatních boháčích před panem Bakalou a za panem Bakalou je tu téměř ticho po pěšině? Nespočívá případně onen rozdíl například ve faktu, že řada z těch pánů v žebříčku bohatství před panem Bakalou a za panem Bakalou je nějakým způsobem napojena na Rusko, zatím co pan Bakala na Rusko napojen není? Znamená to snad, že boháč, který získal své bohatství podivným a podezřelým způsobem je „kontroverzní“ tehdy, pokud není napojen na Rusko, ale jiný boháč, který také získal své bohatství podivným a podezřelým způsobem, ale je napojen na Rusko, není „kontroverzním“?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jozefe, kdyby Rusko nebylo, vy byste je vytvořil! A zapomněl jste ještě na Putina, co udělal Trumpa prezidentem USA, aspoň podle zdrojů blízkých Bakalovi.

   • Josef napsal:

    Oskare, kdyby Rusko nebylo, žilo by se nám v Čechách a nejen v Čechách, daleko lépe a mě by ani nenapadlo něco takového jako Rusko vytvořit. Ale teď vážně, vy snad znáte odpověď na otázku, proč se hovoří a píše právě a jen o panu Bakalovi a o těch ostatních, zvláště o těch napojených na Rusko, je ono příslovečné ticho po pěšině? Na to jsem se totiž ptal, Oskare. A pokud něco takového není divné vám u vás na Hané, pak mě to opravdu divné je. Pokud znáte odpověď na moji otázku, pak mi ji sdělte. Budu se těšit. Prázdné řeči vyhýbající se tématu mojí otázky mě nezajímají.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Není druhý, který s OKD získal zadarmo i 40.000 bytů, obydlených bytů, které slibil odprodat výhodně obyvatelům, místo toho je prodal Anglické firmě na kšeft. Byl soudně prohlášen zs grázla a tak se mu Zaorálek nemusel omluvat;,prchl z Čěska a netroufá se sem vrátit.Zeptejte se jeho proč?

     • Josef napsal:

      Umíte dobře číst pane Oskare latinku? Nebo vám jde lépe pouze azbuka? Já se ptal na něco jiného. Co jste mi napsal, vím i bez vás. Přečtěte si prosím ještě jednou poslední větu mého předešlého příspěvku.

 9. Petr Šrámek napsal:

  Havel , Albrightová, Kníže, Žantovský… naprosto odpovídající společnost u jednoho stolu.

 10. Jirka napsal:

  Slušně řečeno financni zbojnik!Lidově vzato, obyčejný darebák a podvodnik. Chlapsky řečeno,normální polistopadová kur*a!

 11. Důchodce napsal:

  Když dva dělají totéž, není to stejné!!! Rozumně uvažující člověk si porovná privatizaci MUS s privatizací OKD. V tomto směru jsou média proti panu Bakalovi podjatá.

 12. petrph napsal:

  Mám tomu snad rozumět tak, že pan Bakala je na Západě uznáván a obdivován? To se dá vysvětlit dvěma způsoby, z nichž každý ale znamená dost kritickou medialní filtraci faktů.
  Ten první, že naše slavná „nezávislá“ média dopovaná pražskou kavárnou zaplní většinu informačního prostoru nadáváním a kritizováním prezidenta Zemanam,takže Západ se o „méně důležitých událostech (třeba zločinech bílých límečků a ohromné korupci), a tedy ani o činnosti pana Bakaly u nás, vůbec nedozví.
  A nebo druhý, že podobné činnosti jako prováděl pan Bakala u nás, jsou i na Západě poměrně běžné, a podnikatel tímto okrádáním států a porušováním smluv, tam „cti netratí“ a může být i tak považován za filantropa a ctného finančníka a podnikatele. Ale tento atribut západní demokracie zase nám naše elity a média zapomněly sdělit. Třeba by jsme zase na ten Západ tak nepospíchali,,

  • Klouda napsal:

   Neříká se s prominutím „by jsme“, ale „bychom“. Jinak mám Vaše reakce velmi rád, inteligentních lidí je na netu málo.

 13. klouda napsal:

  Su jen prostý Pražák. Miloval jsem kulturní centrum DOX sponzorované p. Bakalou. Dokud v Práglu řádil Knížák, byl DOX kulturní oázou. Dodnes tam jsou jako obzvláště nadstandardní historické výstavy sponzorované p. Bakalou.
  I kdyby p. Bakala neudělal nic jiného užitečného, ten DOX za jeho éry byl úžasný. Mně je fuk cena jeho doutníků, zažil jsem v DOXu krásné chvíle.
  Různí zbohatlíci prokurvili miliony. Pan Bakala aspoň pomohl kultuře.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko