Prezident NKÚ Miloslav Kala. Foto: Pavel Hofman / FORUM 24 / Profimedia

Z eráru krev neteče. Kilometr cyklostezky vyšel až na 31 milionů korun

Napsal/a Robert Břešťan 10. May 2021
FacebookXPocketE-mail

Cyklistika je populární sport a co se týče vybavení, dokáže být i pořádně drahý. Svou cenu má samozřejmě i cyklistická infrastruktura. Právě státní výdaje na cyklostezky či parkovacích zařízení pro kola se rozhodli prověřit kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu. Na cyklostezky šly v letech 2013 až 2020 z veřejných peněz celkem tři miliardy korun. Z toho více než 1,8 miliardy korun bylo v letech 2014 až 2020 z fondů EU. Jak se ale ukazuje, staví se “podle plotu”: bez jasných cílů, strategie a priorit. Ani spolupráce mezi jednotlivými institucemi státu a kraji a obcemi nefunguje, jak by měla a stát ani nemá přehled o celkové délce, stavu ani o skutečném využití cyklostezek, za které zaplatil. A platil dost. Kontroloři na vybraném vzorku zjistili, že jeden kilometr cyklostezky stál 1,5 milionu korun, ale také 31 milionů korun. Prostě z eráru krev neteče.

Náhledové foto: Pavel Hofman / FORUM 24 / Profimedia

NKÚ: Stát investuje peníze do cyklostezek, nemá ale přehled o jejich stavu, délce ani využití. Jejich výstavbu provázejí výrazné rozdíly v cenáchNKÚ při kontrole zaměřené na využití cyklistické infrastruktury zjistil, že přestože MD je hlavním garantem Cyklostrategie 2013, nedisponuje přehledem o celkové délce vybudovaných nebo opravených cyklostezek ani o jejich skutečném využití. Podle MD délku cyklostezek podpořených z rozpočtu SFDI sleduje SFDI a cyklostezky patří do samostatné působnosti obcí. NKÚ ale zjistil, že údaje o délkách cyklostezek souhrnně nesleduje ani SFDI a že je má k dispozici jen u jednotlivých projektů, a to z části jen v listinné podobě v archivu.
Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)