Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Schrödingerova kočka... FOTO: Vicky TGAW/ Foter.com
,

Z epidemického pekla s láskou, cílová rovinka ministra Blatného a jak Zeman udělil Řád Schrödingerovy kočky

PSÍ UŠI. „Tak nám zavřeli Trutnoff a Sokoloff,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi, který byl stižen revmatismem a mazal si právě kolena opodeldokem. Následovat bude Tachoff, Benešoff a Brno-venkoff, odvětil Švejk. A možná přijde i fuck-off, ale na to si budeme muset ještě chvíli počkat. Vítejte u komentovaného přehledu týdne. A připravte si kapesníky.

 • Česko vrazilo do německého území klín epidemického pekla.

Grafika: ARD Tagesschau, 11. února

Svým způsobem to grafické znázornění připomíná vlajku republiky, jak o ní krásně psal v eponymní básni Jaroslav Seifert. Jen ty barvy nám trochu nesedí.

„Nebe jí dalo modrý klín
jak oči děcek při usmání,
ta bílá, ta je z kopretin,
nebe jí dalo modrý klín
a růže napršely na ni.“

Ta bílá tlustá čára, to je státní hranice. Copak asi odděluje, co se skrývá od ní vpravo? Agresivnější vir? Neschopnější opozice? Horší klima, počasí, podmínky pro šíření viru? Nebo jen jednoduše neschopná vláda? Nechme pokračovat Jaroslava Seiferta:

„Za námi smrt a hrob a hrob,
člověk se hrůzou neohlíží,
hromady mrtvých bez podob,
za námi smrt a hrob a hrob,
chlad kamene a mříží.“


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Aktuální bilance řádění viru za asistence vlády Andreje Babiše a jí vyhlášeného nouzového stavu činí 18 tisíc mrtvých. Když už jsme u německých sousedů začali, pokračujme s komentátorem deníku Sächsische Zeitung.

„Vláda, která sama sebe na počátku pandemie dávala Evropě za vzor, od léta žalostně selhává. Dnes je Česko hlavním semeništěm koronaviru ve střední Evropě.“
(Sächsische Zeitung komentuje uzavření hranic, ČTK, 12. února)

Vláda nejen, že selhává při zvládnutí krize, ale ztratila i podporu komunistů, svého tichého koaličního partnera ve sněmovně. Výsledek je známý: ve čtvrtek večer sněmovna neschválila pokračování nouzového stavu, což i jindy příčetné osoby vedlo k závěru, že za to může opozice. Vláda logicky rozehrála ohňostroj lží, což je jediná disciplína, v níž kope první ligu.

„Bude velký problém s nasazováním armády, plošně nasazovat armádu je možné pouze v nouzovém stavu.“
(ministr vnitra Jan Hamáček straší lid, ČTK, 11. února)

Jenže se kluci ve vládě nějak zapomněli dohodnout…

Korunu všemu nasadil ministr zdravotnictví Jan Blatný, který na čtvrteční jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu přistál rovnou z výletu Sputnikem na Mars.

„Možná jsme nyní v cílové rovince a byla by škoda v ní upadnout.“
(Jan Blatný ve sněmovně, CNN Prima News, 11. února)

Podle zpráv z vládních kuloárů je spíš v cílové rovince ministr Blatný, tak mu popřejme, ať cestou na vlak neupadne a v pořádku dojede do stanice Brno-Zapomnění.

 • Ale nejen koronavirem žije naše těžce zkoušená země. Ruka zákona dopadla na prezidentského kancléře Vratislava Mynáře, který byl obviněn kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak zcela zmaten ohlásil nepravomocné obvinění, a zaznamenal tak první aut v dějinách trestního řádu.

Zdroj: tisková zpráva Hrad.cz, 11. února

Tentokrát nemáme zcela výjimečně na mysli ministryni spravedlnosti, ale Máňa prý tvrdí, že to není směroplatný.

 • Když jsme u Jiřího Ovčáčka, je zde kontrolní otázka, soudruzi. Jestlipak víte, jakou má takový Jiří Ovčáček v posledních dnech tweetovací kadenci. Nevíte, co? My vám to řekneme naprosto přesně, soudruzi. Jiří Ovčáček má kadenci ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta!

Jen v kritický čtvrtek 11. února hradní mluvčí vysázel kromě uvedeného dalších patnáct oficiálních tweetů, o den dříve jich bylo 26. Mezi nimi například tento odkaz na knihu Genesis:

„I viděl Hospodin, jak se na zemi rozmnožila zlovůle člověka a že každý výtvor jeho mysli i srdce je v každé chvíli jen zlý. Litoval, že na zemi učinil člověka, a trápil se ve svém srdci.“

Na slepou víru se ovšem dala i ministryně financí.

Alena věří Andrejovi, ten věří vakcinaci, tak nezbývá než věřit, že vakcinace probíhá, jak má. Zde nějaká čísla: od minulé soboty se ve skladech válí prvních 19 200 dávek oxfordské vakcíny AstraZeneca, od čtvrtka pak dalších 21 600. Z těchto 40 000 dávek se za týden podařilo naočkovat celých 284 lidí. To je fenomenální úspěch, gratulujeme. Začínáme chápat, proč se všichni dávají na modlení.

 • Když už byl prezidentský tandem Zeman/ Ovčáček v tom biblickém rauši, z jedné vody načisto to vzali i s vyřizováním účtů.

V právnických kruzích způsobilo jisté nejasnosti, jak to tedy s vyznamenáním je, pokud bylo ohlášeno, ale nebylo uděleno. Podle nás je situace jednoduchá, prezident republiky propůjčil Pavlovi Rychetskému Řád Schrödingerovy kočky. Rychetský tak oceněn současně je i není.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Tu situaci na hranicích jsem slyšel ironicky komentovat i takto: po tisíc let řešíme, jak chránit naši západní hranici. Teď poprvé se bojí Němci nás a zavírají a střeží hranice před námi …

  • petrph napsal:

   A co těch 40 let, železné opony, kdy tam stály americké divize a chránily západní svět před možností útoku naší lidové armády a jejich bratrských armád ze států Varšavské smlouvy? Dobře se pamatuju, na ten slogan „Ameriku hrůza jímá, za námi je rudá Čína“ 🙂

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Kde se dovíme, proč ten Babiš osobně neočkuje a nejde příkladem? Nebo chtěl autor článku říct něco jiného? Ten článek totiž tak vyznívá.
  A ex soudruhovi Rychetskému možná přitížilo u prezidenta, že se třeba našla přihláška toho ex soudruha do KSČ, ve které sliboval trvalou věrnost budování socialismu, což dnes prokazatelně nedělá a tak je prokázáno, že tehdy lhal a může lhát i dnes. Takovému ex soudruhovi není co věřit.

  • Jan Beránek napsal:

   Pane Oskare. Škoda ,že jste nezmínil že členem KSČ byl i Miloš Zeman. I on sliboval trvalou věrnost budování socialismu a lhal stejně jako Rychetský. Ale možná Zemanovi spíše vadí, že Rychetský byl členem KSČ déle , než-li on.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Zemanovi, ale hlavně mně na Rychetském vadí, že do KSČ vstoupil jako 23 letý v roce 1966 těsně po skončení studia, nebo doknce během posledního roku studia práv. Dále mně na rychetském vadí toto, cituji: „Jeho otec Josef Rychetský hájil v roce 1956 komunistického soudce Karla Vaše, strůjce řady justičních vražd.
    Jeho syn, Pavel Rychetský, považuje Vaše, na rozdíl od některých historiků, za politického vězně, který se stal také obětí politických procesů, protože v nich byli souzeni i lidé, kteří je původně pomáhali rozjíždět“. To snad vadí i Zemanovi a ani se nedívím, protože Zeman: „Během pražského jara (1968) vstoupil Miloš Zeman do KSČ, ze které byl dle svých vlastních slov v roce 1970 kvůli nesouhlasu s okupací vojsk Varšavské smlouvy vyloučen“.
    Jde o dva zcela rozdílné přístupy ke KSČ. A proto Zemanův přístup chápu, protože tehdy se pod vedením Dubčeka, KSČ stala demokratizující se stranou, která odsoudila vše, co dělali její členové její v padesátých létech i před prosincovým plenárním zasedáním ÚV KSČ jako celek. (Ať to nemusíte hledat, ocituji: „Jako pražské jaro (slovensky: pražská jar) je označováno období politického uvolnění v Československu v roce 1968. Toto období začalo v roce 1967 na prosincovém plenárním zasedání ústředního výboru strany, 5. ledna 1968 se prvním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) stal Alexander Dubček, a pokračovalo do noci z 20. na 21. srpna téhož roku, kdy vojska států Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu vstoupila do Československa, aby zastavila započaté reformy – Vpád vojsk Varšavské smlouvy. Většina z nich sice opustila Československo k 16. říjnu 1968 část ale zůstala na území státu jako „sovětské jednotky dočasně umístěné na území Československa“ bez časového stanovení termínu odchodu, formálně „do ukončení konsolidačního procesu“. Část těchto jednotek opustila zemi v polovině roku 1987, poslední pak až po sametové revoluci.[1][2]“).
    Zdroj: Wikipedie, heslo Pražské jaro.
    Zdroj: Wikipedie, hesla Miloš Zeman a Pavel Rychetský.

 3. petrph napsal:

  Poměrně dobře popsáno. Nicméně bych si dovolil opravit závěrečnou větu v posledním odstavci. Ono lze totiž jen těžko přesně transformovat vyšší matematikou formulované zákony (hypotetického) kvantového mikrosvěta na náš makrosvět., natož do jeho právního systému.
  A proto ta berlička se Schrödingerovou kočkou. A závěrečné resumé tedy zní, nikoliv že „. Rychetský tak oceněn současně je i není“, nýbrž že právně nevíme, zda „..Rychetský je oceněn či není“. Což je ovšem dnes právní banalita, která platí zcela obecně a řídí se s ní každý kdo má na advokáty. Úplně nejlepší by bylo , kdyby se sochy spravedlnosti Themi předělaly na sochy Schrödingerovy kočky :)))))

 4. Jaroslav Halač napsal:

  nejlepší čtení za poslední měsíc! Schrödingerova kočka je tutovka! Děkuji. JH

Přidávání komentářů není povoleno