Schrödingerova kočka... FOTO: Vicky TGAW/ Foter.com

Z epidemického pekla s láskou, cílová rovinka ministra Blatného a jak Zeman udělil Řád Schrödingerovy kočky

Napsal/a Robert Malecký 14. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. „Tak nám zavřeli Trutnoff a Sokoloff,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi, který byl stižen revmatismem a mazal si právě kolena opodeldokem. Následovat bude Tachoff, Benešoff a Brno-venkoff, odvětil Švejk. A možná přijde i fuck-off, ale na to si budeme muset ještě chvíli počkat. Vítejte u komentovaného přehledu týdne. A připravte si kapesníky.

  • Česko vrazilo do německého území klín epidemického pekla.

Grafika: ARD Tagesschau, 11. února

Svým způsobem to grafické znázornění připomíná vlajku republiky, jak o ní krásně psal v eponymní básni Jaroslav Seifert. Jen ty barvy nám trochu nesedí.

„Nebe jí dalo modrý klín
jak oči děcek při usmání,
ta bílá, ta je z kopretin,
nebe jí dalo modrý klín
a růže napršely na ni.“

Ta bílá tlustá čára, to je státní hranice. Copak asi odděluje, co se skrývá od ní vpravo? Agresivnější vir? Neschopnější opozice? Horší klima, počasí, podmínky pro šíření viru? Nebo jen jednoduše neschopná vláda? Nechme pokračovat Jaroslava Seiferta:

„Za námi smrt a hrob a hrob,
člověk se hrůzou neohlíží,
hromady mrtvých bez podob,
za námi smrt a hrob a hrob,
chlad kamene a mříží.“


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Aktuální bilance řádění viru za asistence vlády Andreje Babiše a jí vyhlášeného nouzového stavu činí 18 tisíc mrtvých. Když už jsme u německých sousedů začali, pokračujme s komentátorem deníku Sächsische Zeitung.

„Vláda, která sama sebe na počátku pandemie dávala Evropě za vzor, od léta žalostně selhává. Dnes je Česko hlavním semeništěm koronaviru ve střední Evropě.“
(Sächsische Zeitung komentuje uzavření hranic, ČTK, 12. února)

Vláda nejen, že selhává při zvládnutí krize, ale ztratila i podporu komunistů, svého tichého koaličního partnera ve sněmovně. Výsledek je známý: ve čtvrtek večer sněmovna neschválila pokračování nouzového stavu, což i jindy příčetné osoby vedlo k závěru, že za to může opozice. Vláda logicky rozehrála ohňostroj lží, což je jediná disciplína, v níž kope první ligu.

„Bude velký problém s nasazováním armády, plošně nasazovat armádu je možné pouze v nouzovém stavu.“
(ministr vnitra Jan Hamáček straší lid, ČTK, 11. února)

Jenže se kluci ve vládě nějak zapomněli dohodnout…

Korunu všemu nasadil ministr zdravotnictví Jan Blatný, který na čtvrteční jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu přistál rovnou z výletu Sputnikem na Mars.

„Možná jsme nyní v cílové rovince a byla by škoda v ní upadnout.“
(Jan Blatný ve sněmovně, CNN Prima News, 11. února)

Podle zpráv z vládních kuloárů je spíš v cílové rovince ministr Blatný, tak mu popřejme, ať cestou na vlak neupadne a v pořádku dojede do stanice Brno-Zapomnění.

  • Ale nejen koronavirem žije naše těžce zkoušená země. Ruka zákona dopadla na prezidentského kancléře Vratislava Mynáře, který byl obviněn kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček pak zcela zmaten ohlásil nepravomocné obvinění, a zaznamenal tak první aut v dějinách trestního řádu.

Zdroj: tisková zpráva Hrad.cz, 11. února

Tentokrát nemáme zcela výjimečně na mysli ministryni spravedlnosti, ale Máňa prý tvrdí, že to není směroplatný.

  • Když jsme u Jiřího Ovčáčka, je zde kontrolní otázka, soudruzi. Jestlipak víte, jakou má takový Jiří Ovčáček v posledních dnech tweetovací kadenci. Nevíte, co? My vám to řekneme naprosto přesně, soudruzi. Jiří Ovčáček má kadenci ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta!

Jen v kritický čtvrtek 11. února hradní mluvčí vysázel kromě uvedeného dalších patnáct oficiálních tweetů, o den dříve jich bylo 26. Mezi nimi například tento odkaz na knihu Genesis:

„I viděl Hospodin, jak se na zemi rozmnožila zlovůle člověka a že každý výtvor jeho mysli i srdce je v každé chvíli jen zlý. Litoval, že na zemi učinil člověka, a trápil se ve svém srdci.“

Na slepou víru se ovšem dala i ministryně financí.

Alena věří Andrejovi, ten věří vakcinaci, tak nezbývá než věřit, že vakcinace probíhá, jak má. Zde nějaká čísla: od minulé soboty se ve skladech válí prvních 19 200 dávek oxfordské vakcíny AstraZeneca, od čtvrtka pak dalších 21 600. Z těchto 40 000 dávek se za týden podařilo naočkovat celých 284 lidí. To je fenomenální úspěch, gratulujeme. Začínáme chápat, proč se všichni dávají na modlení.

  • Když už byl prezidentský tandem Zeman/ Ovčáček v tom biblickém rauši, z jedné vody načisto to vzali i s vyřizováním účtů.

V právnických kruzích způsobilo jisté nejasnosti, jak to tedy s vyznamenáním je, pokud bylo ohlášeno, ale nebylo uděleno. Podle nás je situace jednoduchá, prezident republiky propůjčil Pavlovi Rychetskému Řád Schrödingerovy kočky. Rychetský tak oceněn současně je i není.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)