Generální ředitel ČRo René Zavoral. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

„Xaver“ nám kazí jméno, píší zaměstnanci rozhlasu řediteli. Chtějí stejná pravidla pro všechny

Napsal/a Vojtěch Berger 8. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Zaměstnanci Českého rozhlasu ve čtvrtek odeslali kritický dopis pro ředitele Reného Zavorala. Reagují v něm na poslední výroky moderátora Lubomíra Veselého na adresu jeho rozhlasové kolegyně Veroniky Sedláčkové. V dopise připomínají, že za rok a půl v rozhlase už Veselý přitáhl negativní pozornost k veřejnoprávnímu médiu několikrát.

„Se vší úctou … pan Veselý, který je externím spolupracovníkem Českého rozhlasu a na kterého se tím pádem také vztahuje Kodex i další pravidla ČRo, poškodil a opakovaně poškozuje dobré jméno veřejnoprávní instituce. To je pro nás nepřijatelné,“ vzkazují zaměstnanci řediteli. Pod dopisem, který má HlídacíPes.org k dispozici, je zatím několik desítek podpisů.

Signatáři v něm shrnují poslední kauzu Lubomíra Veselého, který na regionálních stanicích Českého rozhlasu moderuje od předloňska pořad Xaver a host. V novoročním vydání svého youtubového streamu se opřel do sesterské stanice Český rozhlas Plus a dlouholeté moderátorky publicistických pořadů Veroniky Sedláčkové.

Mimo jiné řekl, že je „zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům“. Nelíbilo se mu přitom, že Sedláčková použila výrazy „daňové poplatnice“ a „obyvatelky ČR“.

Pravidla platí pro všechny

„Žádáme Vás proto, aby se vedení Českého rozhlasu veřejně zastalo své moderátorky Veroniky Sedláčkové. Vyjádření na Vašem twitterovém účtu nám nestačí. Už jen proto, že jste neuvedl, jak zajistíte nápravu a to, že kodex ČRo a další interní pravidla budou vždy platit pro všechny zaměstnance a spolupracovníky stejně,“ vyzývají ředitele v dopise zaměstnanci.

Generální ředitel René Zavoral se k Veselého výrokům vyjádřil ve středu na svém blogu. Mimo jiné napsal, že Veroniku Sedláčkovou považuje za zkušenou, erudovanou a kvalitní moderátorku a novinářku a její práce pro Český rozhlas si váží a dodal, že se mu poslední výroky Veselého „nelíbí“.

Zároveň se ale kontroverzního moderátora částečně zastával: „I Luboš Xaver Veselý pravidelně čelí ve veřejném prostoru negativním slovním atakům a hodnocením jeho osoby i jeho práce. Mimochodem bohužel také z řad některých kolegů – interních a externích pracovníků ČRo. Možná i proto se k prezentaci svého názoru odhodlal takto veřejně,“ komentoval Veselého výroky ředitel.

Nejen práce, ale i hodnoty

Zaměstnanci mu však v dopise připomínají, že to není zdaleka první Veselého přešlap, který měl na pověst Českého rozhlasu negativní dopad.

„Pan Veselý navíc neuráží novinářky poprvé. Dříve se již terčem jeho útoků staly například Johana Hovorková, Zdislava Pokorná nebo Pavla Firbacherová,“ vypočítává dopis Veselého verbální výpady a připomíná i moderátorovu fotku s předsedou krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem či zástupkyní hnutí Trikolóra na loňském „Vlasteneckém setkání“ v Příčovech.

 

 

Práce pro Český rozhlas podle signatářů dopisu znamená i hodnotovou orientaci – na čestnost, pravdomluvnost, slušnost a zodpovědnost.

„S úctou k těmto hodnotám jsme do Českého rozhlasu nastoupili a věřili jsme, že se staneme součástí týmu, který za ně bojuje. Tuto víru teď ale bohužel ztrácíme. Obírá nás o ni vystupování spolupracovníka Českého rozhlasu Luboše Xavera Veselého a bohužel i Vaše postoje,“ kritizují ředitele zaměstnanci.

„Nabubřelé buranství“

Kromě veřejného zastání pro moderátorku Veroniku Sedláčkovou žádají vedení rozhlasu o to, aby „zvážilo další působení lidí, kteří podrývají a poškozují důvěru veřejnosti v nezávislost veřejnoprávních médií a podrývají i jejich dobré jméno“.

Kauzu moderátora Veselého už řešilo na své poradě i vedení zpravodajství Českého rozhlasu. Ředitel zpravodajství Jan Pokorný tam označil Veselého výroky za „za příklad neloajality, nekolegiality a nabubřelého buranství“. U moderátorova nadřízeného, šéfa regionálních stanic Jana Mengera, se také zajímal, zda i on považuje Veselého chování za nepřípustné a zda z něj budou vyvozeny pro autora výroků nějaké důsledky. Podle rozhlasu absolvoval Veselý pohovor s nadřízeným.

Sám Lubomír Veselý na svém facebookovém profilu napsal: „Proti paní Sedláčkové nic nemám, a to je zcela z mých slov patrné. Nebylo to myšleno nijak zle, ale ryze věcně. Sám musím často unést mnohem tvrdší kritiku“. Pro Newsroom ČT 24 dodal, že jeho youtubový stream je „zábava“ a že si tam „může říkat, co chce“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)