Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Generální ředitel ČRo René Zavoral. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Milan Malíček / Právo / Profimedia,

„Xaver“ nám kazí jméno, píší zaměstnanci rozhlasu řediteli. Chtějí stejná pravidla pro všechny

Zaměstnanci Českého rozhlasu ve čtvrtek odeslali kritický dopis pro ředitele Reného Zavorala. Reagují v něm na poslední výroky moderátora Lubomíra Veselého na adresu jeho rozhlasové kolegyně Veroniky Sedláčkové. V dopise připomínají, že za rok a půl v rozhlase už Veselý přitáhl negativní pozornost k veřejnoprávnímu médiu několikrát.

„Se vší úctou … pan Veselý, který je externím spolupracovníkem Českého rozhlasu a na kterého se tím pádem také vztahuje Kodex i další pravidla ČRo, poškodil a opakovaně poškozuje dobré jméno veřejnoprávní instituce. To je pro nás nepřijatelné,“ vzkazují zaměstnanci řediteli. Pod dopisem, který má HlídacíPes.org k dispozici, je zatím několik desítek podpisů.

Signatáři v něm shrnují poslední kauzu Lubomíra Veselého, který na regionálních stanicích Českého rozhlasu moderuje od předloňska pořad Xaver a host. V novoročním vydání svého youtubového streamu se opřel do sesterské stanice Český rozhlas Plus a dlouholeté moderátorky publicistických pořadů Veroniky Sedláčkové.

Mimo jiné řekl, že je „zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům“. Nelíbilo se mu přitom, že Sedláčková použila výrazy „daňové poplatnice“ a „obyvatelky ČR“.

Pravidla platí pro všechny

„Žádáme Vás proto, aby se vedení Českého rozhlasu veřejně zastalo své moderátorky Veroniky Sedláčkové. Vyjádření na Vašem twitterovém účtu nám nestačí. Už jen proto, že jste neuvedl, jak zajistíte nápravu a to, že kodex ČRo a další interní pravidla budou vždy platit pro všechny zaměstnance a spolupracovníky stejně,“ vyzývají ředitele v dopise zaměstnanci.

Generální ředitel René Zavoral se k Veselého výrokům vyjádřil ve středu na svém blogu. Mimo jiné napsal, že Veroniku Sedláčkovou považuje za zkušenou, erudovanou a kvalitní moderátorku a novinářku a její práce pro Český rozhlas si váží a dodal, že se mu poslední výroky Veselého „nelíbí“.

Zároveň se ale kontroverzního moderátora částečně zastával: „I Luboš Xaver Veselý pravidelně čelí ve veřejném prostoru negativním slovním atakům a hodnocením jeho osoby i jeho práce. Mimochodem bohužel také z řad některých kolegů – interních a externích pracovníků ČRo. Možná i proto se k prezentaci svého názoru odhodlal takto veřejně,“ komentoval Veselého výroky ředitel.

Nejen práce, ale i hodnoty

Zaměstnanci mu však v dopise připomínají, že to není zdaleka první Veselého přešlap, který měl na pověst Českého rozhlasu negativní dopad.

„Pan Veselý navíc neuráží novinářky poprvé. Dříve se již terčem jeho útoků staly například Johana Hovorková, Zdislava Pokorná nebo Pavla Firbacherová,“ vypočítává dopis Veselého verbální výpady a připomíná i moderátorovu fotku s předsedou krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem či zástupkyní hnutí Trikolóra na loňském „Vlasteneckém setkání“ v Příčovech.

 

 

Práce pro Český rozhlas podle signatářů dopisu znamená i hodnotovou orientaci – na čestnost, pravdomluvnost, slušnost a zodpovědnost.

„S úctou k těmto hodnotám jsme do Českého rozhlasu nastoupili a věřili jsme, že se staneme součástí týmu, který za ně bojuje. Tuto víru teď ale bohužel ztrácíme. Obírá nás o ni vystupování spolupracovníka Českého rozhlasu Luboše Xavera Veselého a bohužel i Vaše postoje,“ kritizují ředitele zaměstnanci.

„Nabubřelé buranství“

Kromě veřejného zastání pro moderátorku Veroniku Sedláčkovou žádají vedení rozhlasu o to, aby „zvážilo další působení lidí, kteří podrývají a poškozují důvěru veřejnosti v nezávislost veřejnoprávních médií a podrývají i jejich dobré jméno“.

Kauzu moderátora Veselého už řešilo na své poradě i vedení zpravodajství Českého rozhlasu. Ředitel zpravodajství Jan Pokorný tam označil Veselého výroky za „za příklad neloajality, nekolegiality a nabubřelého buranství“. U moderátorova nadřízeného, šéfa regionálních stanic Jana Mengera, se také zajímal, zda i on považuje Veselého chování za nepřípustné a zda z něj budou vyvozeny pro autora výroků nějaké důsledky. Podle rozhlasu absolvoval Veselý pohovor s nadřízeným.

Sám Lubomír Veselý na svém facebookovém profilu napsal: „Proti paní Sedláčkové nic nemám, a to je zcela z mých slov patrné. Nebylo to myšleno nijak zle, ale ryze věcně. Sám musím často unést mnohem tvrdší kritiku“. Pro Newsroom ČT 24 dodal, že jeho youtubový stream je „zábava“ a že si tam „může říkat, co chce“.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

59 komentářů

 1. novy napsal:

  Kdo nepěje demokratickou Internacionálu s námi je proti nám ? Tak co se po nezdařeném sametu 89 teda změnilo ? svoboda slova, názoru, vyslovení pravdy…. a to o čemkoliv už je zase v nedohlednu ! Český rozhlas i ČT-24 dokazují denně, že tomu tak opět je ! Pokud volím někoho jiného, mám jiný náhled na věc…. než je doporučeno těmito neomylnými demagogy, tak je to hned špatně a i urážení v mediích těchto neposlušných je možné !!

  • Letko napsal:

   myslím, že v tomto případě nejde o názor ani ideologii, ale dodržování zásady, že kritizovat kolegy na veřejnosti je nepřípustné. A tato zásada platí v každé slušné firmě a instituci, nepsaně, nebo v kodexu. Mohu s kolegy nesouhlasit, ale otírat se o ně veřejně je prostě nefér!

   • Luboš Matlach napsal:

    Myslím , že slovo nefér , je v případě tohoto Xavera hodně mírné . Po 22 hodině by bych si představil i něco jadrnějšího . V případě tohoto Xavera …

  • ttt napsal:

   Mno tak zrovna Xaver veřejně vzkazoval jedné novinářce: „dej si pozor, co komu říkáš holčičko“. Takže on je určitě není bojovník za svobodu slova.

  • Ladič napsal:

   Veřejné napadání a urážení svých kolegů není svoboda slova. Vyslovení názoru nebo „pravdy“ ( tu by musel mít podloženou důkazy) se dá slušně. Pokud někdo porušuje pravidla, těmi jsou kodex v tomto případě, musí nést následky. S tím, koho kdo volí nebo nebo nevolí, to nemá nic společného. Takové spojení je spřádáno v utrápených makovičkách zoufalců, kteří neunesli změnu režimu a neustále bědují a na všechno si stěžují.

  • MArtin Šulc napsal:

   Asi se vznášíš v oblacích že ? svoboda slova rozhodně není veřejné urážení žen a lhaní a co to má společného s demokacií ví asi jen tvé hluchoslepé buňky v mozečku

  • Tondach napsal:

   Pravda nemusí být vždy jen to, si myslíte právě vy, že pravdou je!

  • Krkowitz fon Milowitz napsal:

   DEMokratiské už odzvonilo dnes BRUSELském EUro-PRATEKTORátu NATU jede KOMunistická INTERNACIonála (kominterna ) PIRÁTů
   Ale narozdíl od Krkavek
   na Vinohradské je asopň diverzita názorů
   MODRObolševník to řídí
   SVOBODNÁ EVROPA -ČRo6 je ČR+
   Klinika a její tiskový odbor A2larm Radio Wave
   Ministersvo jediné a parvé PRAVDOLÁSKY MV CTHH iROZHLAS.cz
   @iROZHLAScz

  • Vladimír Staněk napsal:

   p.redaktorka Veronika Sedláčková + ost. se můžou ohradit ve stejné rovině sami,
   bez ochotných “ kodexových signatářů, nebo mi něco ušlo?

   • Krkowitz fon Milowitz napsal:

    Navíc AGROpolová(dnes už integralní sočást koncernu AGROferdy) Verča je produkt Krkavek tak ad se zaní byjou sami a nabídnou jí spět některá dnes už ze svích míst teba zrovna to pana Železného Moravce , Fridrchoví , Volnera , ši Rosího ad nemusí sdlet Radio stim populistou XAVERem

  • Pavel Dostal napsal:

   To jsme to dopracovali. Obecne. Uz se zase kolektivne pisi petice, kde se zaluje na nezbedne kolegy, vesele se udavaji ti, co nedodrzuji vladni narizeni, jeste trochu, a mam obavy aby se zase nepozadoval ´nejprisnejsi trest´ pro ty, kteri si jen trochu dovoli polemizovat s ´mainstreamem ´, ci k nemu vyjadrit svuj, nedej boze odlisny, nazor. Nehlede na to, ze co se doma upece, se tam ma i snist, nepripomina to nikomu nic…?? Me ano, a silne. Proc si to kolegove nevyrikaji mezi sebou? A to by melo platit samozrejme oboustranne. Kolektivne nekoho obvinit, to je kumst! Ja to povazuji za nedostatek osobni odvahy. Schovat se za ´tupej dav.´Nam pocit, jako bych neco podobneho uz nekde slysel a cetl. Tak hlavne aby se to vse take neopakovalo jako tehdy, a aby se ti zalobnicci nedivili, az na ne take dojde, a dopadne na ne ´spravedlivy hnev lidu’. Treba nekdo jiny vymysli jinou, dalsi a zajimavejsi petici! To bude panecku terprve udiveni. Kdy uz dostaneme rozum a poucime se z minulosti. Mam pocit ze nikdy.

 2. Pavel Liška napsal:

  A je to tady. Rozhořčené pracovní kolektivy se obrací na veřejné autority. Chtějí klid na svoji práci . 99 pragováků 2.0 …. ČRo si rozvracet nenecháme… !

  • Ladič napsal:

   Nevím, jak jsi došel k tomu, že Xaver rozvrací ČRO, a že jeho pracovníci chtějí mít klid na práci. Evidentně jsi nepochopil význam psaného textu. Zaměstnanci ČRO žádají, aby pravidla platila pro všechny stejně. Tak by to v demokratické společnosti mělo být.

   • Pavel Liška napsal:

    Ano, Xaver si nemá ve svém pořadu vyřizovat účty s kolegy. Jasné a bez debat. To se prostě nedělá. Každý si může na základě toho o Xaverovi udělat svůj úsudek. Ale medializovat nějaké interní dopisy s víceméně otevřeným nátlakem na ředitele, je skutečně reakce ve stylu oněch 99 pragováků. Je to podobná sorta lidí. A takových se bojím více než onoho buranského Xavera.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Máte pravdu, ti pragováci jsou skutečně nebezpečnější, než všichni burani v českých médiích dohromady. To ovšem dnešní školáky nikdo neučí.

     • Pavel napsal:

      A tebe oskare ve škole nenaučili, že stížnost na buranovo sprosté chování není zvací dopis pro okupanta. Tuším, že takovém dopisu, by jsi z nadšením tleskal. Naštěstí oskarovy fantasmagorie jsou nebezpečné pouze jemu.

  • Karel V napsal:

   Naprostý souhlas, nový svět se opět blíží, reminiscence roku 1948 je tady.

  • Tondach napsal:

   Rozhořčené pracovní kolektivy se obrací na svého ředitele a ne na veřejné autority! Asi vůbec nechápete, co se děje, hlavně, že nesmyslně blábolíte a kritizujete!

   • Pavel Liška napsal:

    A proč teda o tom diskutujeme v médiích Tondachu ?
    Říká se tomu řízený únik informací a obávám se, že takto se to chtělo.

 3. Tondach napsal:

  Xaverovi narost hřebínek, co se stal radním v Radě ČT! Cítí snad za sebou někoho, kdo ho podrží? Třeba přímo Babiše?

  • Krkowitz fon Milowitz napsal:

   Nikoliv s ÚSTAVem HP org teda jeji štěkacíma čubkama DEMO-kraci z Krkavek vyběhnul
   už předtim a video je dones LEGENDarní stejně jak následná
   debata FENCla s jeho magnificencí NEUMANNem

  • Jindřich Hykel napsal:

   Luboš Xaver Veselý je jedním z mála našich novinářů, kteří se nebojí vyjádřit opačný názor, než mají někteří jeho „havloidní kolegové“, kterých je v Českém rozhlase dnes většina. Jak si může dovolit ředitel zpravodajství označit svého kolegu, jenom proto, že má jiný názor,“ za neloajálního, nekolegiálního a nabubřelého burana“!
   Je jen dobře, že pro Český rozhlas L.X.Veselý pracuje a přeji mu, aby tam takových lidí přibývalo.

   • Tondach napsal:

    Rád bych věděl, jak byste se tvářil, kdyby vás veřejně kritizoval váš kolega vedle z kanceláře! Taky byste kecal, že se nebojí?

   • Iavn napsal:

    Naprostý souhlas, že Xaver je dobrý moderátor a novinář a už je zvyklý na ataky, proto že se dostal do Rady ČT, to se nelíbí eurohujerům a pravdoláskařům i umělcům kašparům…jen více takových Xaverů, ať si nemyslí, že je tady slyšet jen pražská kavárna.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Teda, Vy jste hlavička Tondach, ba přímo hlava.

   • novy napsal:

    Nick Tondach je na netu známá firma, jak není jen po jeho „demokratickém“ názoru, tak je to pro něj už vždy špatně

    • Tondach napsal:

     Píšu k věci a ne blbé kecy! Zkuste to taky!

     • novy napsal:

      Nepane Tondach jste vždy arogantním, profesionálním rozeštvávačem diskuzí ? Co nesnáší jiný názor, než váš anarchisticko-soudružský a jak je zjevné i na vašich jiných debatách, ne jen sprostým provokatérem !!

     • Tondach napsal:

      Pane novy, starejte se laskavě o sebe! Taky nepíšu, co profesionálního jste!

   • Tondach napsal:

    Jsem! Ale píšu k věci a ne blbé kecy!

 4. Mila napsal:

  Jó, kdyby Xaver pískal, jak má, urážel ty, které má, to by byla jiná

 5. Miroslav Gardavský napsal:

  Nevím proč by mělo veřejnoprávní medium zaměstnávat novodobého
  Kojzara – fuj !!!

 6. Bery napsal:

  A vůbec by mne nepřekvapilo kdyby dostával v kantýně dva obědy a tuplovanej kompot, lezení do prdele je energeticky dosti náročné.

 7. jan napsal:

  A nebylo by jednodušší, vyměnit pana Zavorala??

 8. Zdeněk Pytlík napsal:

  Na rozdíl od „hlídacího psa“ je Luboš Xaver Veselý je slušný a seriozní novinář. Je to prokazatelné ze všech jeho projevů. Věřím, že ta ojedinělá hrstka pracovníků ČRo nic nepořídí. Věřím, že Xavera podrží veřejnost.

 9. Ivana solcova napsal:

  Vždyť řekl jenom svůj názor,nic víc.A to ho budeme kamenovat??? PROČ ??

  • Petr napsal:

   právě proto- Nová doba…nejde s protizemanovskou partou , tak musí být ostrakizován a předhozen psům😉

  • Tondach napsal:

   Ale ti zaměstnanci taky jen řekli svůj názor! A pouze svému ředitelovi, ne veřejně!

 10. Tomas Rott napsal:

  Prehaneji, kadrovaci… Mam-li si vybrat mezi vasi neobjektivitou a keckou Xaverem, volim Xavera!

 11. Suchý Petr napsal:

  Jakmile někdo přijde s peticí o dobrovolném placení koncesionářských poplatků/ jinými slovy ať si zaměstnanci ČT a ČR nehlásají svoje osobní názory a pravdy za peníze jiných/ tak to podepíšu okamžitě.

 12. antonin kania napsal:

  …a vy nějaké jméno máte ??

 13. Dagmar napsal:

  Ať žije demokratická pluralita názorů! Ať pojde Nesmrtelná teta Závist! A zase jsme u starého „kdo nejde s námi, jde proti nám…“ a hlavně hlásat bludy establishmentu… Nevážení, mrkněte občas na FB a Xaverovu stránku!

 14. brambůrel napsal:

  tolik kritiky – a to mnohdy nevkusné – musel snést Xaver a nyni se zdá, že nebýt jeho všichni bychom na sebe byli milí,

 15. Ren napsal:

  Je zajímavé, že když útočili kolegové na pana Veselého, tak se tito bojovníci za stejná pravidla pro každého neozvali.

 16. Mirek napsal:

  Máme jen jedny hodnoty, ty naše jediné. A každý kdo si myslí, že je nebude světit je ničema. A ničemy je třeba zničit. My zaměstnanci se podepisujeme pod mravoličnou petici, aby šéf viděl, že ho máme rádi.

  • Petr napsal:

   howg, za uliční výbor kolektiv😉

  • Jonák Jiří napsal:

   ještě, aby ta „holota“ začala skandovat „hamba šerifovi, hamba šerifovi… “ to by byl hnus horší než včera v USA…

 17. Tondach napsal:

  Jak by vám bylo, vy všichni, kteří se zastáváte Xavera, kdyby vás veřejně zkritizoval nějaký váš kolega? A ještě k tomu úděsně lhal?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Byli bychom zkritizovaní a ještě lživě pomluvení.To Vy jste takto kritizoval a pomlouval prezidenta, vládu a všechny, co mají jiné názory něž Vy, už nesčetněkrát dokud byly diskuze třeba na Eurozprávy.cz.

   • Tondach napsal:

    Článek není o tom, co jsem napsal já! To jste dosud nepoznal? A každý může mít svůj názor na prezidenta i vládu! Tak proč bych měl sdílet právě vaše blbé názory?

 18. petrph napsal:

  Být to za normálního stavu, tak by si i si i člověk řekl, že to je neskutečná hloupost. I třeba jen proto, že pan ředitel jistě ví co pan Veselý dělal (pokud to má snad nějaký větší dopad)´a sám se jistě rozhodne co s tím, než aby mu to ještě touto cestou museli donášet zaměstnanci.
  Jenomže on není normální stav, ona je pandemie koronaviru, kdy je shlukování více osob (nad rámec nutných povinností a potřeb) nejen státem zakázána, ale dokonce i velmi riziková.

  Čili, kdyby se pan ředitel zajímal, jak vlastně ten dopis Zaměstnanců ČRo společmě? vznikal, a jak se k němu dostaly ty desítky podpisů??

  • Tondach napsal:

   Nemyslíte, že je velký rozdíl, když dají zaměstnanci něco písemně svému ředitelovi a když někdo nesmyslně kecá do éteru?

   • petrph napsal:

    Písemně by mu to i jistě podat mohli kdyby mu to tedy vymyslel a napsal každý sám za sebe. Ale vzhledem k tomu že to měla být společná akce, tak už to na vysvětlení je.
    Jako že – a znova musím opakovat, správný manažer by měl dostávat informace o důležitých věcech k rozhodování oficiální cestou, a nespoléhat se, jak na sebe zaměstnanci donášejí mezi sebou …

 19. Tondach napsal:

  Xaver se mi docela líbil, když byl ještě na rádiu Frekvence 1! Tam ho ani nenapadlo veřejně kritizovat a pomlouvat své kolegy, třeba paní Kroužkovou, která tam tehdy působila taky, protože dobře věděl, že by s ním pan ředitel Fleischmann okamžitě vyrazil dveře! Chybou pana ředitele Zavorala je, že to neudělal hned po prvním Xaverově blábolu!

 20. Přemysl napsal:

  A co se zkusit bavit o podstatě sporu – jestli jsme pro, aby se v čestině důsledně používalo „obyvatelé a obyvatelky“ (s ohledem k ženám)? Pak ale budeme říkat také „všechny živé duše a dušové“ (s ohledem k mužům)? Nezlobte se na mě, ale v tomto mám jasno. Takové mršení češtiny se mi nelíbí, a proto v tomto konkrétním případě stojím za panem Veselým.

Přidávání komentářů není povoleno