Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Sestra Edigna Bílková
Post Bellum,

Vzpomínky řádové sestry z komunistického vězení: „Řvala jsem někdy k Pánu Bohu.“

O Vánocích roku 1953 se konal v Českých Budějovicích soud, před kterým se hájila boromejka Terezie Bílková, řeholním jménem Edigna. Komunistický soudce, známý vysokými tresty za „politické“ zločiny, se nad ní překvapivě slitoval. Vyzáblou dívku vážící 40 kilo, zmučenou tuberkulózou a devítiměsíční samotkou, poslal do ženské věznice v Pardubicích mezi vražedkyně, zlodějky a prostitutky „jen“ na tři roky.

Terezie se narodila za 1. světové války do rodiny devíti dětí frýdlantského obuvníka Bílka. Doma se moc nemodlili, do kostela zašli spíš z tradice. V osmnácti rozčílila překvapeného tatínka, když oznámila, že se rozhodla pro zasvěcený život v klášteře. Rodiče marně protestovali.

Od rodiny utekla krátce po dramatických událostech roku 1938. V klášterním domě ji vřele přijali. Vysvětlili jí, že než se stane jeptiškou, musí projít tzv. noviciátem, který může trvat léta a nikdo se nebude zlobit, když si svěcení, tedy věčné sliby, rozmyslí. Poslali jí pracovat do budějovické nemocnice jako výpomoc na operačním sále.

Ošetřovala postřelené děti gestapáků

Svěcení přijala až ve třiceti, v roce 1946. To už měla za sebou náročnou zkoušku během několikadenního bombardování Budějovic v březnu 1945. Nepřetržitě dva dny ošetřovala bolestí sténající popálené.

„Nálety a počet raněných byly hrozné. To si nelze ani představit. Nešlo jít spát, kdo měl ruce a nohy, pomáhal,“ popisovala Edigna v rozhovoru pro Paměť národa.

Ještě hrůznější zkušenost pro ni představoval květnový konec války, kdy do města vjely tanky Rudé armády. V nemocnici zachraňovali malé děti z rodin gestapáků, kteří páchali sebevraždy, před tím ale vraždili i své děti:

„Přivezli gestapáka, který postřelil svoje obě děti, které přivezli ještě živé. Stihla jsem je ještě pokřtít, bylo jasné, že zemřou. Bylo to hrozné a nechci na to vzpomínat. Sebevražd Němců tam bylo hodně. Často se jim to nepovedlo. Stříleli se do hlavy nebo si podřezávali žíly,“ popisuje Edigna.

Po „Akci K“ ukrývala kněze

Sestra Edigna při rozhovoru pro Paměť národa

Po válce na pokyn představené Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského odjela do klášterního mateřince a nemocnice v Praze pod Petřínem. Blízce se spřátelila s profesorkou dějin umění Růženkou Vackovou, zpovědníkem Edigny se stal teolog, filozof a kněz Josef Zvěřina. Díky nim se seznámila s mnohými dalšími pozdějšími legendami katolického disentu, jako byl páter Mádr.

Všichni pak prošli mnohaletým komunistickým žalářem. S Vackovou se náhodou potkala i v cele, kde spolu celebrovali tajnou bohoslužbu. „Byla jsem do všeho zasvěcená,“ vzpomínala sestra Edigna. „Věděla jsem o otci Mádrovi a dalších, kteří se u nás skrývali,“ vzpomínala řeholnice.

V dubnu 1950 přepadla StB mužské kláštery. Šlo o likvidaci katolické církve, která pro komunisty představovala tzv. staré pořádky. V nové společnosti podle režimu nebylo pro věřící místo. Následovaly monstrprocesy s kněžími a představiteli řádů, řeholníky internovali na různých místech v republice.

Františkán a kněz Remigius Janča se dokázal internaci vyhnout. Během estébácké Akce K byl shodou okolností doma u rodičů. Do svého kláštera se nevrátil, našel úkryt v nemocniční kotelně právě u boromejek. Doklady o zaměstnání mu vydala právě sestra Edigna.

Riskovat byla samozřejmost

U boromejek se ukrýval i otec Oto Mádr, který tu sepsal slavný burcující text Slovo o této době, který začíná slovy: „Hlavu vzhůru bratři a sestry! Tato doba není pro křesťany zvlášť příjemná. Pro křesťany správného formátu je to velký a nádherný čas. V takových slavných chvílích zpívá církev Pánu píseň lásky a věrnosti. Je to výsada a dar teď žít, milovat a bojovat…“

Text mezi věřícími šířily jeptišky z kláštera Pod Petřínem: „Mockrát jsem opisovala Slovo o této době. To byla krása! Myslím, že sílu dala mnoha lidem, nejen mně, když jsem to do noci opisovala. Riskovalo se vše, ale něco takového bylo pro mě samozřejmostí,“ nepochybovala Edigna, kterou zatkli v Prachaticích v září 1952.

V té době už Mádra soud poslal do vězení na doživotí jako údajného vatikánského špiona: „Pátera Janču jsme odstěhovali už předtím do Prachatic, když jsme viděly, že hrozí nebezpečí generální představené matce Bohumile a že Mádr už je zavřený. Já jsem taky odjela do Prachatic, kde 10. září zatkli matku sestru Vojtěchu. Otci Jančovi jsme pro případ, že by se něco stalo, nařídily, aby si vzal modrý plášť, šel zametat schody a dělal chovance, jaké jsme tam měly. Jenže on, když přišli pro sestru Vojtěchu, začal utíkat do lesa, a při tom jim vletěl do náruče. Věděla jsem, že i mě zatknou, protože měl papíry, co jsem mu vystavila. Strach jsem ale neměla, věděla jsem, že když jsou tam ony, půjdu i já.“

Rvát se s Kristem

Edignu převezla policejní eskorta do vyšetřovací vazby v Českých Budějovicích. Obviněna byla, kromě zatajení informací kolem pátera Janči, i z absence na politických školeních. Z jedenácti měsíců vyšetřovací vazby strávila devět v izolaci.

„Samotku jsem měla z nás všech řeholnic nejdelší. Bylo to kruté, nepřála bych to nikomu. Kdybych mohla volit mezi deseti lety v Pardubicích ve věznici a mezi jedním rokem v budějovické vazbě, volila bych Pardubice. S vírou jsem se musela rvát. Kdo by to řekl, s Kristem se rvát?! Musím se přiznat, řvala jsem někdy k Pánu Bohu,“ vyprávěla boromejka pro Paměť národa.

Na svobodu vyšla Edigna Terezie Bílková těžce nemocná v říjnu 1954. Po několikatýdenní hospitalizaci se vrátila se do Frýdlantu nad Ostravicí, kde jako 22letá vstupovala do noviciátu. Tady pracovala domově důchodců, později 20 let strávila jako ošetřovatelka seniorů v ústavu v Určicích u Prostějova. Dál se se setkávala s disidenty Zvěřinou, Vackovou a Mádrem. Zemřela v dubnu 2012.


Autor textu Mikuláš Kroupa působí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

44 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Osudy tisíců lidí jsou poznamenány komunistickými soudci, žaláři a lágry. Potomci těch komunistických gaunerů dnes diktují premiérovi, co smí a co nesmí!
  Tfuj!

  • prcek napsal:

   Komunisti v 48 r znarodnovali ve prospech KSC idei. v 89 r si vsechen statni majetek bezostysne sprivatizovali za hubicku.Tak tomu se rika komunisticke vlastenectvi ,po valce zavirali kdo nebyl s nimi a ted po r 89 se znich stali kapitalisti .Meho strycezavreli na 3 roky jen za to ze nechodil volit KSC.hnus bezcharakterny lide.

  • Kerim napsal:

   ano tondach….potomci gaunerů diktují premiérovi potomkovi komunistických rodičů a bývalému komunistovi a spolupracovníkovi eštébé co smí a co nesmí a oba se vždy domluví a shodnou….a tak je to tondach správné tak to má být

 2. pavelpavel napsal:

  Zločinci z období 1948-1990 nebyli potrestáni. Škoda. Bylo by to správné a žádoucí.
  A nemuseli by to být jenom komunisti, ale i jejich posluhovači, udavači. Takhle si užívali a někteří ještě užívají klidu. To je chyba. Ti staří, tzv. kovaní, vymřeli věkem a někteří ještě dožívají. I na Vasila došlo. Kam až se mohl dostat primitiv.

  Ne všichni členové KSČ byli zločinci. To je pravda. Morální nebo nemorální? V nemorální době?

  Nebezpečí od party hradní pomine ještě v tomto roce. Tam to evidentně končí. Od hlavy. Tam to prý smrdí vždycky nejvíc.

 3. Jan napsal:

  Myslíte našeho současného premiéra, agenta StB Bureše? Tak to ano, ten byl s komunisty jedna ruka! 🙂

  • Pavel napsal:

   A jak tohle víte chytrolíne? Z televize? Z tisku?

 4. Lucie napsal:

  Tento příběh o boromejce Bílkové je každopádně strašný. Vadí mi tam ale zmínky o Rudé armádě. Oni nás přijeli osvobozovat od Němců, kteří nás ( a nejen nás) vraždili, mučili a vyháněli z domovů a ne nám tady ubližovat. V článku to vyznívá, jako by nás tady přijeli snad zabíjet. To dělali přece Němci…

  • Sam napsal:

   Znal jsem člověka z Č. Budějovic, který zažil 9. květen 1945. Vyprávěl, že jako kluci na různých mistech napočítali 60 mrtvých starých lidí, Němců, které podřezali a ubili čeští „vlastenci.“ Když se v září 1945 na vojenském cvičišti konala poprava českého školníka, který zavinil zatčení a smrt v koncentráku, byla u šibenice taková tlačenice diváků včetně maminek s kojenci, že téměř k popravě nedošlo.

   • virus napsal:

    Proti 360 tisícům mrtvých Čechoslováků a 26 milionům mrtvých Sovětů to to je skutečně “ hrozné “ !

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Je trapné od autora, že se snaží naznačit, že to, že němetí nacisté ty sebevraždy a vraždy svých dětí páchali může Rudá armáda, jejíž tanky vjely do města České Budějovice, tím autor věnuje těm sebevraždám gestapáků, kteří byli takovými zrůdami, že vraždili své děti hned na začátku článku, mně silně připomíná protiruskou manipulatvní propagandu, u českých novinářů dnes tak častou. Také obě zmiňovaná bombardování Českých Budějovic, ve dnech 23. a 24. března 1945 (současně bombardovali i prakticky tehdy bezvýnamné České Velenice), provedli Američané v době , kdy už bylo všem naprosto jasné, že válka, co nevidět skončí a ta také za 45 dnů, 8.5.1945 skutečně skončila. Kvůli nejasnostem kolem demarkační čáry mezi Sověty a Američany, přijely do města tanky RA až 9.5.1945, když 8.5.1945 americká hlídka městem jen projela a proti Němcům nezahovala.
    Viz: https://www.jeepclubjc.cz/historie/wwii-a-jizni-cechy/ceske-budejovice-osvobozeni-1945/

    • Sam napsal:

     Naopak bombardování Českých Velenic, které v té době měly název Gmünd III, mělo podle historiků velký význam, protože to v březnu 1945 byl jediný železniční uzel, kterým mohly být zásobovány německé jednotky východně od Vídně.

     https://rozhledy2010.blogspot.com/2020/03/6-brezna-1945-u-balatonu-zacala.html

     V Českých Velenicích byly při bombardování značně poškozeny železniční díly, které v té době zaměstnávaly téměř 2.000 rakouských dělníků, zničena mohutná secesní budova nádraží a zahynulo asi 1.300 lidí, převážně uprchlíků skrývajících se v podchodu.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      45 dnů před koncem války a když hlavní fronta byla u Berlína, cca 1000km daleko, za cenu smrti 1.300 uprchlíků se získalo na Němcích konkretně co?

     • Sam napsal:

      O bombardování Č. Velenic žádala spojence Rudá armáda. Nikdo nevěděl, kdy bude konec války.

  • Jan napsal:

   Víte, čemu se říká vyhnání čerta ďáblem? Sověti bohužel nepřijeli osvobozovat. Osvoboditel pomůže, a odejde. Oni přišli pouze porazit jiného okupanta na území, které hodlali okupovat sami.

   • virus napsal:

    Jak to tady okupovali , vždyť na podzim 1945 odešli !

    • pepíno napsal:

     Odešli,ale zanechali tu své poskoky(viz syčák s čibukem zvaný“Klema“),kterým Moskva diktovala svou politiku.Poté přišli sovětští poradci a od SNB byli bez milosti propuštěni všichni,kdo neměli rudou knížku…….A když to v 68 vypadalo na obrat k lepšímu,tak přišla „bratrská pomoc“.Odešli?To je věc názoru.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Američani jsou v Německu a Itálii dodnes, ale i leckde jinde. Rusové nikde.

     • skeptik napsal:

      Američané jsou v Německu a v Itálii proto, že je tam hlavně Němci, ale i Italové, mít chtějí. A dobře vědí proč Oskare (hanáku z Hané). O Rusy kromě vás a dalších trollů tu nikdo nestojí. A také dobře víme proč.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Z mých německých známých (z byvalého Západního Německa), vždycky říkali, že my jsme tady měli Rusy a už nemáme, zatím co od nich, ty Američany stále ne a ne vykvindovat.

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Z mých německých známých (z byvalého Západního Německa), všichni vždycky říkali, že my jsme tady měli Rusy a už nemáme, zatím co od nich, ty Američany stále ne a ne vykvindovat.

     • skeptik napsal:

      To je opravdu velmi zajímavé Oskare (hanáku z Hané), že už před mnoha lety německá vláda, aby americké vojáky v Německu udržela, přistoupila na spolufinancování pobytu amerických vojáků v Německu. Ostatně stejně, jako nedávno Poláci. Americká vláda měla již před mnoha lety v úmyslu své vojáky z Německa zcela stáhnout. I vy Pohádkáři (nick martin 30. 12. 11:50).

     • Carola napsal:

      A taky RVHP potřebovala naši účast. Hodně se tu vyrábělo a teklo kam bylo potřeba.

    • Sam napsal:

     Odešli. Kdyby neodešli, neodešli by ani Američané. Ty tady kvůli vyhánění Němců z jihozápadních Čech nepotřeboval Beneš, který byl proto ochoten Stalinovi snést třeba modré s nebe

  • Pavel napsal:

   Nepřijeli zabíjet. To jejich prioritou opravdu nebylo. Ale vraždili a znásilňovali také. Není to tak dávno, co jsem si to opět uvědomil u pamětní desky hajného Žihly, který bránil svou manželku před znásilněním, proti několika ruským vojínům a nakonec zabili i jeho. Nechci popřít ale fakt, že mnoho rusů takových nebylo, ale to ani němci nebyli všichni ti špatní.

  • Tondach napsal:

   Ta pověst o hrdinné Rudé armádě je taky jenom komunistické dílo! Paní Květa Fialová o tom vyprávěla…

   • virus napsal:

    Rudá armáda Němce porazila , bohužel znásilňují vojáci všech armád , pokud mají armády miliony vojáků , tak se tomu nelze vyhnout , stačí najít si literaturu o tom , co dělali Američani , Britové , Francouzi !

    • Tondach napsal:

     Nejen Rudá armáda Němce porazila! A nikdy jsem neslyšel, že by amíci v roce 45 byli v Plzni znásilňovali! Dostával jsem od nich čokolády, plechovky s nápisem Blended Juice a chlebíčky z kandovaného ovoce! A tátovi i hodinky nechali!

     • virus napsal:

      Také Američani na válce obrovsky vydělali , jejich země nebyla vůbec zasažena , zatímco evropská část SSSR byla z půlky zničená a bylo 26 milionů mrtvých Sovětů ! U nás byli v 45. Rusové a také nikoho neznásilnili !

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Zato v Německu to bylo běžné, to znásilňování Němek americkými vojáky. A mně zase nechali hodinky Sověti a byly švýcarské, já zase od Rusů laskavé slovo, bydlel u ná kapitán z Ukrajiny a měli u nás sedlárnu, nic neukradli a přesně platili nájem..

     • skeptik napsal:

      Nejprve jsem se v jednom vašem starším komentáři Oskare (hanáku z Hané) dočetl, že vám mělo být na konci války devět let. Někdy koncem minulého roku jste mě opravil, že vám na konci války bylo dvanáct let. Ať už platí jedno či druhé, tak v tomto věku a dokonce na konci války, kdy bylo obtížné sehnat na potravinové lístky i jídlo, jste se vy pyšnil dokonce švýcarskými hodinkami? Moji předkové se na švýcarské hodinky nezmohli ani v době míru, natož v době války. Pokud je pravdou to, že jste švýcarské hodinky v té době a v tomto věku vlastnil, museli jste být povedenou rodinkou. Pokud to pravdou není, pak měl pravdu nick martin, který vás ve svém příspěvku ze dne 30. 12. v 11:50 nazval pohádkářem. Já bych spíše uvěřil martinovi.

  • Jana Ba napsal:

   I mne vadí tahle současná „móda“. Vadila mne sovětská okupace naší země a dodnes mám k Rusům negativní vztah. Ale zpochybňovat jejich zásluhy za konec války a jejich mrtvé mladé muže je ubohost sama!

  • jiri napsal:

   Ne nepřijeli nás zabíjet. Zabíjet nás začali až o pár let později, když tu definitivně uchvátili moc, začali stavět koncentráky stalinského typu a nechali popravit a pozavírat desetitisíce zcela nevinných lidí. A když se chtěl český národ z této nové bolševické hrůzovlády trochu nadechnout, poslali znovu tanky.

 5. Taknevím napsal:

  Výstižné, jenom prosím otočit ve významu co se týče výše zmíněných osob.

 6. josef napsal:

  nemuzeme se divit ze ty gauneri znovu lezou na svetlo co je Bures? estebak! a Zeman? jeho pritakavac tak to mluvi za vsechno

  • virus napsal:

   Co kdyby to byl BISák , to by bylo v pořádku ? Můžete napsat konkrétně , komu ten Babiš ublížil , o kom lhal ? Pokud by upozornil , že někdo okrádá republiku , tak by to bylo špatně ?

 7. Jaromír Lukavský napsal:

  „Komunistický soudce, známý vysokými tresty“ Proč není uvedeno jeho jméno? Jistě se za svoji zásadovost nestydí! Nebo už snad zemřel jako důstojný stařeček s bohatým důchodem? J.L.

 8. Zdenka Nováková napsal:

  Dobrý den, proplakávala jsem se těmi příběhy. Vzpomínám si, že v Mor. Třebové-Sudety jsme ve škole jsme se museli učit místo pane učiteli, soudruhu učiteli. Mě to nějak nešlo a stále jsem se pletla. Byla jsem šikanována a dokonce si p. ředitel pozval mou maminku na kobereček. Bylo to hrozné, byly jsme se sestrou a maminkou samy, táta se zabil na motorce. Bylo to v roce 1949. Také nás nahnali ze školy do kina. kde jsme museli shlédnout film o páteru Toufarovi. Všechno si pamatuji, jak o tom všem lhali. Byla jsem věřící. Umučili ho.To nikdy komunistům nezapomenu. Jsem v ODS Brno-střed l2 let. Manžela nemám, zemřel na rakovinu prostaty. To on mě řekl, že mám jít do politiky ODS. Byli jsme na indexu. Manžel měl jít do Iráku složit turbínu, kterou sám složil, nesměl jel tam jeden komunista, který seděl v kanceláři, a turbínu viděl tak z rychlíku. Manžel pracoval v První brněnské strojírně v Brně.

  • Jana Ba napsal:

   S tím šikanováním za „paní učitelko“ máte pravdu. Sama jsem to zažila, bylo mi snad sedm let. Nechápala jsem, za co stojím v koutě.

  • virus napsal:

   Ta turbina v tom Iráku nejspíš běžela i bez vašeho otce nebo ne ? Jezdil jsem do ciziny na montáže a v žádné straně jsem nebyl ! Ten Toufar prezentoval nějaké zázraky , vy na zázraky věříte ? Jako dítě jsem chodil ještě na povinné náboženství a normálně jsme říkali pane faráři ! Jak jsme říkali ostatním učitelům už ani nevím , ale nejspíš to bylo každému jedno , v první řadě nám dětem !

 9. Baldová E.J. napsal:

  Tolik zla a zášti v článku i v reakcích. Lidé styďte se jste-li ještě lidmi !

 10. Jandas napsal:

  Ten Virus, co tady píše ty bláboly, asi nevidí, že náš premiér ostuda celé Evropy lže stabilně, lže o jiných politicích, rozkrádá dotace a už ne jen ty české. Mnohé lidi přivede jen sliby na mizinu a část blbů, potomků rudých kriminálníků mu to věří. Protože stejně jako on schvalují nečestné jednání, které má už bohužel prvky kriminality. Něco takového tady už skoro 30 let nebylo, ale bohužel rozkrádači země ještě nezemřeli. Ty by měl ten pravý virus pokosit a byl by snad konečně alespoň na chvíli klid!

  • skeptik napsal:

   Pane Jandasi, věc je trochu jednodušší. Pokoj by dnes byl, kdyby v říjnu 2017 občané této země neházeli do volebních uren kandidátky ANO, KSČM a SPD.

Přidávání komentářů není povoleno