Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Vzpomínky na Národní frontu. Ústečtí komunisté lákají na kandidátky členy zahrádkářského svazu

Komunisté v Ústí nad Labem se před blížícími se komunálními volbami snaží zvrátit nepříznivý trend, kdy od nich na všech úrovních odcházejí voliči. Nedostatek lidí na kandidátky se snaží nahradit členy zahrádkářského svazu. Okresní předseda komunistů Pavel Vodseďálek se dohodl s předsedou okresních zahrádkářů Miroslavem Zlesákem, aby členům svazu nabídl místa na kandidátních listinách komunistické strany. A Zlesák mu vyhověl.

Ještě v komunálních volbách v roce 2018 postavili ústečtí komunisté do městského zastupitelstva plnou kandidátku 37 lidí sestavenou výhradně z jejich členů. I v dalších menších obcích nebo obvodech byla situace podobná, členové strany převažovali a v menšině byli doplněni nestraníky. Třeba do městského centrálního obvodu kandidovalo 17 členů KSČM a deset nestraníků, převážně na nevolitelných místech.

Po čtyřech letech je situace úplně jiná. Na republikové úrovni se KSČM nedostala poprvé v historii do sněmovny, loni ústečtí komunisté ztratili i v krajských volbách post hejtmana, ze 13 mandátů obhájili pouhé čtyři. Předseda Okresního výboru KSČM Pavel Vodseďálek tak dostal nápad: přivést na kandidátní listiny členy Českého zahrádkářského svazu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

„Byl to nezávazný rozhovor a přišlo mi to jako dobrý nápad,“ říká k jednání s Vodseďálkem předseda okresních zahrádkářů Miroslav Zlesák. Nápad proměnil v e-mailovou nabídku, kterou rozeslal všem předsedům základních organizací na Ústecku. Těch je jedenačtyřicet a sdružují vyšší stovky členů.

„Vážení přátelé předsedové, obrátil se na nás předseda OV KSČM pan Pavel Vodsedálek s nabídkou zařazení zájemců v komunálních volbách na jejich kandidátky v jednotlivých obcích, tak abychom mohli jako zahrádkáři ovlivňovat dění a rozhodování v obecních zastupitelstvích. Ti co projeví zájem byt aktivní v obecních zastupitelstvích nechť se přihlásí do konce února 2022 tak aby mohli být zařazení na jednotlivé kandidátky v obcích jako nestranní kandidáti,“ stojí v e-mailu, který má HlídacíPes.org k dispozici.

Jistá potíž může nastat s tím, že se Český zahrádkářský svaz sám definuje jako apolitická organizace a u některých členů nabídka vyvolala negativní vzpomínky. Zlesák v tom ale problém nevidí. „To přece není politická nabídka,“ říká. „Je to snaha zahrádkářů se zviditelnit a nějakým způsobem být prospěšní zastupitelstvům,“ dodává na otázku, jak by definoval nabídku politické strany na kandidaturu.

Předsedu komunistů Vodseďálka dotazy HlídacíPes.org rozčílily: „Co bych vám k tomu říkal? Co je vám do toho, koho jsem oslovil?“

Vodseďálek nechtěl ani vysvětlit, jaký důvod komunisté k tomuto kroku mají. Tedy zda jde skutečně o snahu nahradit nedostatek lidí. „Nabídli jsme to společenským organizacím, že jsme ochotni je dát na naše kandidátky. Konec, tečka.“

V komunálních volbách v roce 2018 obdrželi komunisté v Ústí 6,78 % hlasů a získali v městském zastupitelstvu tři mandáty. Ve všech případech šlo o členy strany.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Josef napsal:

  Pevně doufám, že zahrádkáři pracovití a činorodí lidé, se paktovat s komoušem nebudou, právě on připravil pracovité lidi o majetky.Konečne už i z parlamentu vypadli a tak by je lidé neměli ani pomáhat křísit.Ano, ani většina dnešní politické repre není nic moc. Ale je to tím, že jich plno založilo rudou knížku do šteláře, co kdyby,, analezli do jiných partají viz socani. a další.Ti co se o sebe dokáží postarat a to zahrádkáři jsou nepotřebují bolševické žvanili co nám zničili celé Československo a zaprodali sovětským bolševikům.To co pak následovali to známe my starší.Mladší bohužel už ne,a je to škoda.

  • Ondrej napsal:

   to ja taky, ale vsichni to asi neudelaji..mate naprostou pravdu, rudosi jsou cire zlo a paktovat se snimi muze jen bezskrupulozni prospechar nebo podobne zly clovek..nesmime nikdy zapomenout, co na tomto narode napachali za skody!!

 2. Ondrej napsal:

  tak od komousu je to samozrejme chytre..boji se, ze zase oslabi coz je nevyhnutelne, tak to chteji oddalit..ale speji nastesti ke konci uz i v usti, kde to je „jejich“ basta. ale argumentace jak toho komouse, a hlavne toho vedouciho zahradkarskeho svazu to je teda sila – arogance a lzi..pry to neni politicka nabidka – tak co to tedy je?? kazdy slusny zahradkar by s tim toho jejich povedeneho predsedu mel urychlene poslat nekam..ale nedelam si iluze, zdaleka vsichni to neudelaji a budou doufat v korytko pod znackou rudych zlocincu..tak to u nas holt je

 3. petrph napsal:

  A proč medle předsedu komunistů Vodseďálka ty dotazy od HlídacíPes.org rozčílily? Přece mohl naprosto s čístým svědomím odpovědět, že to dělají stejně čestně a poctivě jako vládní strany v nedávných parlamentních volbách.
  Halt si na to budeme teď muset zvyknout, že takové slepené koalice už na kandidátkách budou a pořád. A jak se říkávalo za socíku, „kdo to dělat nebude, okrade tím vlastní stranu“…

  • Pavel napsal:

   Starý slepený petrph by mohl doložit na příkladem, kdy konkrétně vládní strany žebraly u zahrádkářů?

Přidávání komentářů není povoleno