Výsledky voleb v Česku mohou ovlivňovat i cizinci. A co teď?

Napsal/a Robert Břešťan 24. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA Dneškem počínaje začínají v dalších částech Prahy platit modré parkovací zóny. Nemusí se nám to líbit a v demokratické společnosti je vedle různých petic, protestních shromáždění a sprostých statusů na Facebooku už jen jedna další možnost, jak to radním dát jasně najevo – v příštích volbách jim nedat svůj hlas. Nebo je naopak radostně volit, protože budete mít konečně kde zaparkovat. Volba je na nás.

Vlastně nejen na nás, i na NICH. O tom, co se děje v místě, kde žijeme, totiž nerozhodujeme jen my, rodilí Češi a Češky (s průměrnou volební účastí v minulých komunálních volbách 36,17 %), ale i cizinci – zatím jen z členských zemí Evropské unie s trvalým pobytem v Česku.

To, co je pro leckoho banální, roky stará a nijak překvapivá informace, je pro jiné důvod k aktuálnímu pohoršení. O to větší, že na dnešní jednání vlády nese ministr Jiří Dienstbier novelu volebních zákonů, která umožní volbu i těm cizincům s EU, kteří mají v Česku pouhý přechodný pobyt.

A co víc. Rád by dal právo volby v místních volbách i všem cizincům, kteří v Česku žijí déle než pět let. „Dienstbier je sluníčkář a zešílel,“ nese se sociálními sítěmi (jež jsou speciálním obvodem, v němž má volební právo bohužel úplně každý a volební účast je na rozdíl od té reálné hojná).

Aby tu o nás rozhodovali cizinci? Stačí, že o nás rozhoduje Brusel, ne? Proč by měl Vietnamec od nás z ulice, u kterého už deset let ráno kupuji rohlíky, mluvit do toho, kdo bude můj starosta? No, protože to dává smysl. Kdo zde platí daně, odvádí jejich část i obci, v níž žije, a měl by mít na lokální úrovni do politiky co mluvit, i když pochází třeba od jezera Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg (správná výslovnost zde) v Massachusetts.

(Podobně, coby dočasný plátce londýnské council tax, dostal už někdy v roce 2005 právo promluvit svým hlasem do lokální britské politiky i autor tohoto textu).

Pro ty, kterým při pomyšlení na vliv cizinců na naši krásnou zemi praská žilka, máme pod čarou ještě jednu rozrušující zprávu. Evropská komise toho času vede s Českou republikou řízení o porušení unijního práva, v němž nám (NÁM!) vytýká, že občané jiných členských států EU nemohou být pro obecní volby a volby do Evropského parlamentu členy tuzemských politických stran.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)