Vyšetřování korupční kauzy bývalého europoslance ČSSD Roberta Duška jde do finále. Jasno má být do června

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 26. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Kauza údajného uplácení v souvislosti s evropskými projekty na Liberecku je unikátní nejen osobou hlavního aktéra, jímž je kdysi vlivný politik ČSSD, exposlanec a bývalý europoslanec v jedné osobě Robert Dušek. Ale také svým rozsahem. V případu je obviněno celkem 11 lidí a spis už nyní tvoří přes 20 šanonů. Přesto by mělo být podle zjištění HlídacíPes.org vyšetřování uzavřeno do poloviny tohoto roku.

Detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality obvinili bývalého europoslance Roberta Duška a člena vedení ČSSD z přijetí úplatku loni v červnu. Spolu s ním si obvinění vyslechli další dva spolustraníci: bývalý radní Martin Sepp a šéf místní organizace ČSSD Liberec-Petrovice Petr Skála (již dříve odsouzený v souvislosti se zabitím Filipa Venclíka).

Pohoda za polovinu

Dušek se Seppem jsou z korupce obviněni ve spolupachatelství a oběma tak hrozí trest odnětí svobody až na 12 let. Úplatek měli přijmout primárně v souvislosti s projektem výstavby lázeňského komplexu Dům pohoda v Chrastavě. Přičemž jeho bývalý majitel liberecký podnikatel Jan Imlauf je také mezi obviněnými.

Vzhledem k tomu, že jde o ale komplikovaný případ týkající se ještě dalších projektů dotovaných z evropských peněz, nebylo vyšetřování dosud uzavřeno.

“Na případu se intenzivně pracuje, je ale tak rozsáhlý, že zatím nemohl být uzavřen. Ostatně jenom spis tvoří přes 20 šanonů,” řekl HlídacíPes.org dohledový státní zástupce Radim

Dům pohody-tabulka-final

Kadleček. “Ale rád bych, aby bylo vyšetřování uzavřeno do poloviny tohoto roku.”

Paralelně s tím, jak detektivové ÚOKFK rozplétají nitky jedné z největších korupčních kauz v regionu, probíhá také insolvenční proces se samotným objektem lázní.

Současný insolvenční správce Domu pohoda se snaží objekt ležící nedaleko Liberce hned u rychlostní komunikace prodat. Leč neúspěšně.

V půli března proběhne už čtvrtý pokus o vydražení tohoto nedostavěného komplexu o rozloze 54 tisíc metrů čtverečných. Zatímco v první dražbě se objekt nabízel za 59,9 milionů korun, nyní jeho cena klesla na polovinu – licitace v březnu tak začne na 30,2 milionech korun.

Škoda přes 200 milionů

Právě Dům pohody je přitom pro vyšetřovatele klíčovým objektem v celé korupční kauze. Podle policejní hypotézy došlo v souvislosti se stavbou právě těchto lázní k neoprávněnému čerpání evropských dotací. Přičemž způsobená škoda podle informací HlídacíPes.org přesahuje 200 milionů korun.

Původně byla cena projektu odhadována na 230 milionů korun, přičemž Evropská unie na něj přispěla 121 miliony korun prostřednictvím ROP Severovýchod v době, kdy v něm měla zastoupení liberecká ČSSD. Tu tehdy vedl obviněný Robert Dušek a členem Regionální rady ROP Severovýchod byl i další obviněný Martin Sepp.

Podle Mladé Fronty Dnes si Dušek dokonce údajně vedl notýsek, do kterého si k jednotlivým projektům zapisoval částky na úplatky.

Společně s Duškem a spolustraníky Seppem a Skálou je obviněn již zmíněný kdysi vlivný podnikatel spojovaný právě s ČSSD Jan Imlauf a také přítelkyně Duškovy manželky Simona Lepešková. Tu policie viní z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, s trestní sazbou odnětí svobody až na pět let.

Zatímco nikdo dosud nebyl obžalován, ani nebyla uvalena na žádného z nich vazba, přesto bývalý vysoce postavený politik Dušek už tíhu korupční kauzy výrazně pocítil.

Ještě týž den, kdy na jeho obvinění upozornilo Centrum nezávislé investigace, rezignoval Dušek na svůj post v předsednictvu ČSSD. A nakonec letos v lednu přišel i o stranickou legitimaci, když mu liberečtí spolustraníci pozastavili členství.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)