
Vyloučen po cestě do Moskvy. Proruský europoslanec u konzervativců končí
Lucemburský europoslanec Fernand Kartheiser, muž, který byl během studené války v kontaktu s americkou CIA i sovětskou GRU, byl tento týden vyloučen z frakce Evropských konzervativců. Důvodem byla jeho květnová cesta do Moskvy, kde chtěl „prolamovat ledy“ s putinovským režimem.
Pětašedesátiletý lucemburský politik Fernand Kartheiser usedl v Evropském parlamentu teprve vloni. Byl prvním a jediným europoslancem strany Alternativní demokratická reformní strana (ADR) a v europarlamentu se stal členem frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR).
Proruské a naopak protiukrajinské postoje Kartheiser dával najevo dlouhodobě. Většině členům frakce ECR s ním došla trpělivost letos na konci května, kdy europoslanec přijal pozvání ruské dumy do Moskvy. Návrh na vyloučení Kartheisera podpořil i český europoslanec Ondřej Krutílek (ODS), který je rovněž členem ECR.
Kartheiser dodnes trvá na tom, že si cestu do Ruska platil sám a že nepřijal peníze z žádných externích zdrojů. Obvinil také Evropský parlament z maření diplomatického dialogu s Moskvou.
„Vyloučili jsme lucemburského poslance Kartheisera z klubu ECR nejen proto, že opakovaně hlasoval v rozporu s hodnotami evropských konzervativců v otázkách války na Ukrajině, ale hlavně z důvodu jeho nedávné ‚partyzánské‘ cesty do Moskvy, kde na vlastní pěst jednal s vysokými představiteli putinovského režimu a posloužil tím ve výsledku jen ruské válečné propagandě,“ potvrdil pro HlídacíPes.org.
Prolomit ledy
Kartheiser prosazoval zrušení protiruských sankcí EU a také pravidelně hlasoval proti unijní podpoře Ukrajiny. Se svými postoji ani s cestou do Moskvy se nijak netajil.
„Je čas obnovit dialog s Ruskem! Jsem v Moskvě na pozvání Státní dumy, abych s ruskými protějšky projednal mnoho naléhavých otázek, kterým naše země a náš kontinent čelí,“ napsal 26. května na svém profilu na síti X.
Upřesnil i svůj konkrétní program v Rusku: „Dnes a zítra se setkám s členy vlády a obou komor parlamentu, abychom projednali bilaterální vztahy, lidská práva, mír na Ukrajině a v Evropě a vztahy mezinárodních organizací s Ruskou federací.“
V rozhovoru pro web Euractiv cestu do Ruska vysvětloval potřebou obnovit dialog: „Někdo musel prolomit ledy. Myslel jsem si, že je důležité, abychom se znovu spojili, zejména v době, kdy je napětí vysoké a komunikační kanály jsou zamrzlé. S Rusy mluví všichni, kromě Západoevropanů. Všichni ostatní, Spojené státy, dokonce i Ukrajinci, kteří jsou de facto ve válečném stavu, všichni kromě EU.“
Kartheiser dodnes trvá na tom, že si cestu do Ruska platil sám a že nepřijal peníze z žádných externích zdrojů. Obvinil také Evropský parlament z maření diplomatického dialogu s Moskvou.
Sousto pro ruskou propagandu
Kartheiserovu návštěvu v Moskvě využila ihned ruská i běloruská prorežimní média, která o ní obsáhle informovala.
„Evropská unie by měla přestat démonizovat Rusko a zahájit s ním dialog, aby upřímně projednala stávající problémy,“ popisovala Kartheiserovu návštěvu agentura TASS, jejíž zprávy převzala i provládní běloruská média.
„Kartheiser zdůraznil, že politika sankcí, která má jen malý účinek, musí být opuštěna ve prospěch hledání řešení prostřednictvím jednání a kompromisu. Evropský politik uvedl, že dlouholeté tradice rusko-lucemburského přátelství tvoří pevný základ pro takový dialog,“ psal podobným postsovětským žargonem i server Bělorusko Dnes.
Podle agentury TASS měl Kartheiser v Rusku dále říci, že „vzhledem mimo jiné k iracionální politice Evropy a agresivní atmosféře, v níž je prováděna, nelze bohužel vyloučit riziko ozbrojené konfrontace s Ruskem (…) Situace se stává stále nebezpečnější kvůli rozsáhlé propagandě a potlačování svobody projevu v Evropě.“ Kartheiser údajně zdůraznil, že hlavním cílem jeho návštěvy bylo ukázat, že Rusko „je partner, nikoli nepřítel“.
Proti Kartheiserovu výjezdu do Ruska se ohradil i lucemburský ministr zahraničí Xavier Bettel. Rozhodnutí frakce ECR o vyloučení Kartheisera naopak nepodpořila předsedkyně strany ADR Alexandra Schoosová. Podle zdrojů lucemburské pobočky televize RTL kvůli tomu zvažuje europarlamentní skupina ECR vyloučení celé Kartheiserovy strany.
Český europoslanec Ondřej Krutílek o takové iniciativě zatím neslyšel: „To by šlo po jiné linii, ne skupina ECR, ale strana ECR, která je širší.“
„Ve jménu míru“
Kartheiser v 80. letech působil jako dvojitý agent pro sovětskou tajnou službu i pro americkou CIA. Zprávu zveřejnily v roce 2013 noviny „d’Lëtzebuerger Land“ a Kartheiser pak informaci sám potvrdil deníku Luxemburger Wort. „Když jsem v letech 1986 a 1987 studoval na Diplomatické akademii ve Vídni, tajná služba Sovětského svazu se mě snažila naverbovat,“ řekl tehdy.
Letos informaci zopakoval i v rozhovoru pro Euractiv: „Během studené války mě oslovila GRU a nahlásil jsem to. Později jsem spolupracoval s lucemburskými úřady a CIA. Splnil jsem svou povinnost. Ale dnes jednám pro dobrou věc – pro mír, ne jménem státu.“
Alternativní demokratická reformní strana (ADR, lucembursky: Alternativ Demokratesch Reformpartei) je konzervativní, pravicově populistická a mírně euroskeptická strana v Lucembursku. Má pět křesel v šedesátičlenné Poslanecké sněmovně. Své první křeslo v Evropském parlamentu získala loni a obsadil jej právě Fernand Kartheiser.
Strana byla založena v roce 1987 a požadovala rovnost výše důchodů mezi státními zaměstnanci a ostatními občany. Během pandemie covidu letech 2020–2021 byla ADR jedinou politickou stranou v Lucembursku, která se postavila proti vládním protiepidemickým opatřením.
Fernand Kartheiser bude v Evropském parlamentu pokračovat jako nezařazený poslanec. Nezařazení europoslanci mají obecně omezenější možnosti získat významné pozice a tím i vliv a schopnost cokoliv na evropské úrovni prosadit. Z českých europoslanců jsou nezařazenými Kateřina Konečná a Ondřej Dostál z hnutí Stačilo!.

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Atentát na Jiřího Pelikána a další případy tradice ruského boje proti Západu

Rusko má v boji proti Západu dlouhou tradici. K vraždám a útokům cvičilo i Čechy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Kádruješ, kádrujeme, kádrujete. Jen z vesela do toho. Zkušenosti s tím jsou. Vylučovat ze strany – to máme také zvládnuté. Nic nového pod sluncem.
Tak naštěstí už jste od válu, tak na to můžete jenom nostalgicky vzpomínat. Ten pacholek je jasný váš prouralomongolský kolaborant.
Evropské a západní hodnoty v praxi, tedy totalitní praktiky. ECR se asi inspirovalo o československých normalizátorů.
A co je na tom divného? Organizmus se brání nákaze.
Čiže, jestli to správně chápu, tak ho sice vyloučili z henté frakce, ale tím europoslancem zůstává dál. Takže – v případě potřeby by se i jeho hlas té frakci hodil.
Jenomže a to pouze v tom případě, že by tím hlasem ta frakce získala v hlasování převahu. Což zase taky dneska v EP nehrozí.
Neboli, není nadto být zásadový, když to nic nestojí.
Ovšem, zrovna v případě dnešní většiny v EU, která se domnívá že lze současně bojovat (rozuměno i s ekonomickými a politickými důsledky) proti globálnímu oteplování, Rusku i USA, by se dalo asi použít slova Písma „Blahoslavení chudí duchem, nebo jejich jest království nebeské.“