Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Protest proti premiéru Babišovi v Jaroměři 26.2.2020. VIDEO uvnitř článku
HlídacíPes.org,

Výhrůžky demonstrantům při návštěvě Babiše v Jaroměři byly nepřiměřené, přiznala policie

Po dvou měsících uzavřelo královéhradecké policejní ředitelství vyšetřování incidentu při únorové návštěvě Andreje Babiše v Jaroměři. Někteří z demonstrantů, kteří tam proti premiérovi protestovali, si stěžovali na chování přítomných policistů. Jeden z nich demonstrantům dokonce vyhrožoval. Policie výtky uznala, její příslušník prý jednal nepřiměřeně.

„Stížnost byla celkově vyhodnocena jako důvodná ve věci porušení zásady přiměřenosti při provádění úkonu a povinnosti policisty v souladu s interním služebním předpisem,“ stojí ve vyrozumění o vyřízení stížnosti. Dokument má HlídacíPes.org k dispozici.

„Čí je to dítě?“

Stížnost z řad demonstrujících, která mířila proti jednomu z policistů v civilu na nástupišti nádraží v Jaroměři, dorazila na policii 10. března. HlídacíPes.org už tehdy o okolnostech případu informoval, včetně videozáznamu celého incidentu.

Podívejte se na klíčovou část videozáznamu:

„Přestaňte vyhrožovat … nechte toho … vyhrožování jak za komunistů.“ Rozčilený ženský hlas v jednu chvíli přeruší záběr na plné nástupiště, na kterém si Andrej Babiš prohlíží rekonstruovanou stanici v Jaroměři, zatímco opodál stojí skupina protestujících.

Mezi nimi a premiérem je vidět několik uniformovaných policistů i dalších mužů monitorujících situaci, otočených směrem k demonstrantům – podle jejich postoje i kvůli nechuti některých z nich nechat se natáčet zblízka jde zjevně o policisty v civilu.

Incident sledovala i další z účastnic protestu Jana Žárská. Muže, který jí později vyhrožoval, si všimla už na začátku protestu před nádražím: „Původně jsem si myslela, že přišel demonstrovat. Když přišel k nádraží, řadil se totiž nejprve k demonstrantům, byl v civilu a asi poslouchal, o čem se baví, co plánují,“ popsala tehdy pro HlídacíPes.org.

Žárská vyrazila na protest s manželem a dvěma dětmi, včetně skoro třináctiletého syna.

„Na nástupišti u vlaku se ten člověk rovnou zvýšeným hlasem zeptal, čí je to dítě, že bude legitimovat rodiče, že to dítě má být teď ve škole, tudíž zanedbává povinnou školní docházku, a že k prošetření pošle příslušné orgány OSPOD. Tím nám přítomným demonstrantům vyrazil dech – zavánělo to rétorikou tajných služeb minulého režimu,“ dodala.

Následovala výše popsaná scéna s další ženou, poté, co muž účastníky protestu vyzval, ať se legitimují. Podle Žárské dotyčný také na dotaz demonstrujících sám prohlásil, že je policista: „Poté, co jsem tedy chtěla vidět jeho služební průkaz, se stáhl a již dále s demonstranty nekomunikoval, pouze s ostatními policisty.“

Nepřiměřené, ale „ojedinělé“

Teď policie vyšetřování incidentu uzavřela: „Policista při provádění úkonu svou příslušnost k policii prokázal pouze ústním prohlášením, ale nedoplnil je služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo,“ konstatuje zpráva o výsledku šetření.

Stěžovateli dává za pravdu i v tom, že to policista v civilu přehnal s narážkou na přítomné, školou povinné dítě:

„Jednání policisty lze označit za nepřiměřené situaci a okolnostem,“ píše královéhradecké policejní ředitelství. Šlo podle něj o ojedinělé pochybení, „o kterém byl již informován příslušný vedoucí pracovník za účelem příjetí odpovídajících opatření“.

Na dotaz, jaké důsledky z celé věci pro dotyčného policistu vyplývají, královéhradecké policejní ředitelství do vydání tohoto textu neodpovědělo.

Slovních incidentů mezi policisty a účastníky protestu v únoru na nádraží v Jaroměři nicméně podle přítomných demonstrantů proběhlo víc.

„První, kdo nás oslovil, byl mladý vousatý policista v civilu ve světle hnědé bundě s vysílačkou v uchu. Oslovení bylo emotivně zabarveno – řekl něco v tom smyslu, že je mu líto toho kluka, kterého tam taháme a kazíme mu tím život a že ho necháme pokřikovat na dospělou osobu, že to by on svým dětem nikdy neudělal,“ popsala už dříve pro HlídacíPes.org Jana Žárská.

Další nestandardní výrok pak přišel od jiného, uniformovaného policisty na závěr protestu.

„Poté, co vládní delegace odjela vlakem směr Náchod, jsme se uniformovaného policisty, který také hlídal a sem tam s námi demonstranty něco prohodil, ptala, tak aby řeč nestála, zda tu hlídá vždy a nebo jen dnes. Dostalo se mi odpovědi, která mohla být myšlena jako legrace, ale zní tak trochu dvojsmyslně, že on tu hlídá vždy, má dobrou paměť na obličeje a možná se ještě někdy potkáme při silniční kontrole,“ dodává Žárská.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

20 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ti policiste nechapou, co je jejich prace na demonstraci. Maji „pomahat a chranit“. Rozhodne nejsou protivniky demonstrantu. Na jejich obcanske postoje v te chvili neni nikdo zvedavy. 2) Jejich sefove nechapou, ze takovi lide u policie nemaji co delat – zbytecne kazi obraz policie v povedomi verejnosti. 3) Je mi jasne, Jak to dopadlo. Usti vytka, zadna financni sankce. Dusledek? Priste bude onen policista „nazhaveny“ jeste vic. Co se jeste musi stat, aby sel? Musi nekoho fyzicky napadnout?

  • Ta ženská má asi nedodělanou základku napsal:

   To je dnes velká móda nadávat na policisty. Stále se vymlouvat na komunisty, že tu nastolí režim jako před revolucí, mohou křičet jen bývalí komouši, co převlékli kabáty.
   A děcka mají být dopoledne ve škole (tupí a nevzdělaní rodiče) je asi budou doučovat?

   • Přesně tak , kdo je zvědavý na takové trdla a media to donekonečna podporují, nemají nic na práci než hledat nepřítele dnes zvoleným zastupitelům….jsou to jen jedinci a máme volby a co budou dělat po volbách, až bude Babiš zvolen znovu a potom bude i prezidentem!

    • Pak se naprosto jasně potvrdí Gaussova křivka, na kterou vsadil už zeman, že v každém společenství lidí je alespoň 40% debilů

  • chosé napsal:

   jako třeba ve Francii, 😀 😀 to by jste lítali jak hadráci 😀 😀

   • Jana Kaas napsal:

    A v Rusku nebo Číně už by nebyli, vitepane, paní nebo co jste zač…

    • Jak to víte, že by nebyli, to píší v mediích???
     To je zajímavé, že Rusové nebo Číňané se houfně nestěhují do Evropy…..to nepíšete, proč emigrace do západní multikulti není dnes tak veliká, když tam nemají tu svobodu…..komunisté udělali jednu chybu, že nepustili všechny ti co chtěli na západ…..Číňané létají všude a Rusové taky, tak proč nezdrhnou????

  • qentity napsal:

   Přesně tak.

  • Many napsal:

   Přesné a bohužel smutná realita Policie ČR a MP. Není to tak dávno kdy si strážník MP léčil své mindráky na mladé holce. Naštěstí byl za svůj čin vyhozen. Svět se i dozvěděl co byl tento dnes již bývalý strážník zač a je s podivem že někdo takový mohl pracovat u MP.

 2. Dušan napsal:

  Mám velikou radost ze všech obyčejných lidí, kteří mají zdravý selský rozum a nenechají se ohnout, když státní orgán moci zavelí k absurdní poslušnosti.
  Nejen Policie ČR zapomela, že občan, volič a daňový poplatnik v jedné osobě je Nejvýše postavený v České zemi. Už to dávno není SOUDRUH, soudruzi!
  Andrej Babiš šel svobodně do politiky. Nikdo ho nenutil. Je veřejná osoba, která musí max. snést verbální vlnu kritiky. Pokud to nedokáže, nechť odstoupí! Ale Policisté nesmí v žádném případě Umlčovat národ!

  • Milan napsal:

   Napsal jste to naprosto přesně. Mnozí zastánci Babiše vlastně ani neví, proč ho stále obhajují. Domnívám se, že nemají úplně čisté svědomí jako Babiš a proto je to tzv. jejich člověk.

 3. protesty napsal:

  A tak funguje totalita. Vy mladí.
  V.S.

 4. Karel Svátek napsal:

  Doporučuji demonstrantům, aby se spojili s Milionem chvilek a uspořádali velkou demonstraci. Pochopitelně bez roušek /omezování svobody/ a řádně se promořili.
  V případě zásahu policie se obraťte na advokáty, kterých se dnes objevily spousty, případně na soudce Výborného.

  • Many napsal:

   Nezáviďte a raději něco uspořádejte sám. Že by tam nikdo nepřišel? Njn, dejte nám Svátek.

   • Many jste na velkém omylu my do ulic nemusíme, my máme to co jsme si zvolili a je to doposud nejlepší co tu po převratu bylo….

 5. Politici na palici napsal:

  Prý apolitická policie ČR chachacha jen keci v kleci o copak je lepší nějakej Babiš než my občané?A kdo si vzpomene na nějakého Babiše za 10 15 let.Vzpomene si snad někdo na premiéra či nějakého ministra z před cca 15 lety?

 6. qentity napsal:

  Mezi státními zaměstnanci je mnoho jednodušších osob, kterým normalizace vyhovovala a vyhovuje. Usnadňuje jim orientaci v životě a činí ho snazší a nekomplikovaný. Za to jsou Babišovi vděčni.

  Ovšem se službou v liberálním demokratickém státě, kde je policie v principu apolitická, se takové vidění světa občas docela bije…

 7. liberal shark napsal:

  Měla by vzniknout nějaká občanská komise dohledu na policií. V anglosaských zemích něco podobného mají. Už jen to, že protiprávní jednání policistů smí řešit jejich nadřízený kázeňskou formou a tajně, je v rozporu s ústavním principem rovnosti občanů před zákonem a veřejného soudního řízení. Policajt patří buď před soud nebo přestupkovou komisi stejně jako jiný občan ČR. Dnešní policajti mají za sebou jen půlroční rychlokurz, dříve na to byla dvouletá škola. Zjevně tudy projde kdejaký násilnický primitiv bez elementárního právního vědomí, základů slušného chování a zdravého rozumu. Tyhle násilnické a totalitní excesy jsou stále častější a většinou se zametou pod koberec nebo skončí nějakým směšným trestem.

Přidávání komentářů není povoleno