Vyhostíme z ruské ambasády polovinu diplomatů? Těžko, ale možnosti tu jsou
Ruská ambasáda v Praze sídlí v krásné prvorepublikové vile. V roce 1927 ji nechal postavit český bankéř Jiří Popper. K vystěhování dostala jeho rodina 15. března 1939 od gestapa 24 hodin. A už se tam nikdy nevrátila.
Hned po válce vilu i s pozemky prezident Edvard Beneš daroval zvláštním dekretem Sovětskému svazu. A to přesto, že rodinu původních majitelů osobně znal z první republiky a věděl, že válku přežila v zahraničí.
Potomci pana Poppera se o vrácení ukradené vily dlouhé roky marně soudili, odškodnění se nedočkali; vila už je z vyšší vůle prostě ruská. Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij a jeho suita tak možná stále ještě jí ze stejných talířů a příborů jako někdejší továrníkova rodina (a dost možná i jako příslušníci gestapa, kteří vilu v roce 1939 obsadili).
Snižte to o 60 procent!
Nyní je v ruských diplomatických službách v Česku 140 lidí (členů diplomatického sboru i registrované ruské administrativně-technické síly v Praze a na konzulátech v Brně a Karlových Varech). Suverénně nejvíce ze všech velvyslanectví v ČR, USA jsou pod polovinou tohoto počtu, Čína pod čtvrtinou.
Rekord zatím drží rok 2011, kdy měla ambasáda hned 151 členů.
Nic nenasvědčuje tomu, že by Rusové chtěli Prahu opouštět. I když například podle poslance Ivana Gabala (který se specializuje na otázky bezpečnosti a obrany) by se měl počet Rusů snížit o 60 %, tedy zhruba na 45.
Související články
Ruská ambasáda v Praze je stále při síle. Aktuálně zde působí 129 lidí, nejvíce ze všech ambasád
BIS: Hlavní zájem Ruska v Česku je informační válka a ekonomická špionáž
„Ruská ambasáda v Praze je relikt okupační mocnosti“
Gabal v této věci nedávno napsal oficiální dopis ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, který by podle něj měl vyzvat Rusko k dobrovolným personálním škrtům.
O neadekvátně vysokém počtu lidí na ruské ambasádě s Ivanem Gabalem HlídacíPes.org hovořil poprvé koncem roku 2014. Tehdy situaci Gabal příhodně nazval „reliktem okupační mocnosti“.
Gabal se paradoxně nechal inspirovat Rusy. Ti vyzvali, aby Washington snížil o šedesát procent počet amerického personálu na ambasádě v Moskvě (jde o odloženou reciprocitu za vyhoštění 35 Rusů z ambasády ve Washingtonu v loňském roce).
Dá se očekávat, že Gabalův dopis zůstane bez odezvy, respektive, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek konstatuje, že s tím těžko může něco dělat.
V zásadě bude mít pravdu – pokud nechce Česká republika zcela zavřít své velvyslanectví v Moskvě (což nechce), nemůže jednostranně vypovědět ani deset ruských zaměstnanců ambasády, natož sto.
Každé vypovězení (jakkoli precizně zdůvodněné a oprávněné) kohokoli z ambasády vede k automatické protiakci a vyhoštění „druhé strany“.
Příjemná základna Praha
Stejně jako se pravděpodobnost, že se kdy vila vrátí potomkům původním majitelů (jakkoli o to stále usilují) limitně blíží nule, těžko očekávat, že se Kreml ťukne do čela a sníží sám od sebe počet rezidentů.
Ruská ambasáda v Praze (plus konzuláty v Karlových Varech a v Brně) je totiž i základnou zpravodajských aktivit nad rámec české kotliny. Praha je pro ruské zpravodajce příjemným místem k životu, i místem pro další expanzi.
Související články
Exkluzivní rozhovor s ředitelem české kontrarozvědky BIS. Dezinformace, propaganda a ruský vliv v Česku
BIS varuje před ruskou propagandou. Komunistický poslanec Ondráček ji šíří, přitom ale kontroluje BIS…
BIS: Hlavní zájem Ruska v Česku je informační válka a ekonomická špionáž
Navíc, jak upozornil americký bezpečnostní expert John R. Schindler „v podstatě všichni ruští diplomaté, včetně těch skutečných, svým způsobem plní zpravodajskou činnost“. Tím, že svým kolegům – zpravodajcům, hlásí zajímavé informace a předávají kontakty.
Nezbývá než na dlouhodobou personální přebujelost ruské ambasády alespoň pravidelně upozorňovat, vysvětlovat, proč to tak je, hlídat zpravodajské aktivity a čas od času – když nediplomatické aktivity přesáhnout míru – někoho vyhostit.
Stalo se to ostatně v posledních letech – bez velkého humbuku okolo – hned několikrát.
Ředitel BIS Zdeněk Koudelka v rozhovoru pro HlídacíPes.org (vůbec prvním pro média) řekl že „našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru“. „Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ dodal ředitel ředitel Koudelka, který mezi lety 2006 až 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže. Zda tomu tak skutečně je, běžná veřejnost nezjistí.
Obecně však se má za to, že na západních ambasádách nejméně třetina diplomatů – v Praze možná i více – nejsou diplomaté, ale příslušníci zpravodajských složek.
Na Hrad to není daleko
Svébytnou kapitolou jsou pak takzvaní ilegálové, kteří s ambasádou nemají navenek nic společného a je krajně obtížné je odhalit. Jde o příslušníky ruské civilní rozvědky SVR a vojenské rozvědky GRU. I těch bude v Česku víc než dost.
Ale alespoň v souvislosti s ruskou ambasádou – a jejími českými kamarády – stojí za to připomínat pravidelně se opakující varování české kontrarozvědky o cílech ruského informačního působení.
Ve zkratce: Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU.
Asi všichni víme, kam tato slova (také, možná především) míří. Na Hrad to ostatně z náměstí Pod kaštany není vůbec daleko…
Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Autor nemá pravdu, že by české ministerstvo zahraničí nemohlo vypovědět třeba polovinu ruských diplomatů. Pokud by nás Rusové nutili odvolat od nich stejné množství českých pracovníků ambasády, rovnalo by se to jejímu zavření – tedy zrušení diplomatických vztahů a Rusové by museli odejít všichni. Pak by vlastně byl řešitelný i problém s Popperovou vilou… To samozřejmě Rusové nikdy nepřipustí, takže reciprocita z jejich strany vždy bude jen hodně redukovaná. Spíše ze strany českého ministra zahraničí jde jen o odvahu, ten krok udělat a ukázat, že třeba USA jsou naši spojenci.
Ale na české straně tomu zatím také stojí vliv někdejších pracovníků Prognostického ústavu ČSAV, tedy instituce založené pod patronací sovětské KGB. Když se nedokážeme zbavit takových agentů, má smysl vyhazovat pracovníky ruské ambasády?
Zavření (zrušení) ambasády úplně nejvšeobecněji ještě nemusí znamenat přerušení diplomatických styků. Velvyslanectví se v těch a těch zemích mohou rušit také z prostých úsporných, finančních důvodů. Tak je fakt, že zrovna Rusko je takový docela specifický případ… Zrovna v jeho případě by asi vypadalo dost blbě, kdybychom s Ruskem měli diplomatické vztahy, ale záležitosti týkající se česko-ruských vztahů atd. by se řešily přes naše ambasády třeba v Kyjevě nebo v Helsinkách… Ale na podobném principu diplomacie ve světě funguje. Takže jen taková teoretická hypotéza…
Nezdá se Vám, že toho lezení do …………….Americe nebylo už dost. Asi je to naše povaha. Dřív jsme lezli do ………………..SSSR a nyní tzv. revolucionáři či demokraté obrátili.
Vyhození ruských diplomatů by z naší strany nebylo lezením USA do zadku. Spíše bychom tím teprve ze zadku okupační mocnosti vylezli.
Pletete jablka s hruškami.
Dříve jsme byli nedobrovolní spojenci. Nyní jsme dobrovolní. A je to tak dobře. Rozhodně máme tolik suverenity, že se o takové ruským spojencům může jenom zdát.
Rusko už má v České republice vlivové a propagandistické struktury vybudované. Proto už nic nemusí budovat. Navíc je to daleko levnější než vydržovat okupační armádu. Teď si jenom mapují situaci, sepisují seznamy nepohodlných osob a čekají na vhodný okamžik za pomoci svých kolaborantský přátel. Velmi jim k tomu pomáhá naše dvojí zahraniční politika, hradní a vládní. Zatím to nesmrdí krchovem ale primitivní média se tomuto tématu vyhýbají a plní své správy jen obyčejnými dacany pro blbínky, kteří rozhodují volby. Nebo se pletu?
Vy si doopravdy myslíte, že Rusi nemají jiný problém, než jak okupovat Česko?
Pan Gabal je žvanil.Kladeč slov, který nic pozitivního v životě nevykonal
a to není jen můj názor. A podotýkám, že kdyby Němci vyhráli válku tak
pan Gabal by neseděl v parlamentu a neměl čas žvanit, protože by pracoval
řádně pro říši a neměl by ani PC. Bylo by dobré, kdybyste se zamysleli nad
tématy a nepleskali co vám slina na jazyk přinese. Z Hlícacího psa se začíná
stávat hlídací podvraťák.
„Ruská ambasáda v Praze sídlí v krásné prvorepublikové vile. V roce 1927 ji nechal postavit český bankéř Jiří Popper. K vystěhování dostala jeho rodina 15. března 1939 od gestapa 24 hodin. A už se tam nikdy nevrátila.
Hned po válce vilu i s pozemky prezident Edvard Beneš daroval zvláštním dekretem Sovětskému svazu. A to přesto, že rodinu původních majitelů osobně znal z první republiky a věděl, že válku přežila v zahraničí.
Potomci pana Poppera se o vrácení ukradené vily dlouhé roky marně soudili, odškodnění se nedočkali; vila už je z vyšší vůle prostě ruská. Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij a jeho suita tak možná stále ještě jí ze stejných talířů a příborů jako někdejší továrníkova rodina (a dost možná i jako příslušníci gestapa, kteří vilu v roce 1939 obsadili)“.
Pane Břešťan, díky za vyčerpávající informaci o sídle ruského vylvyslanectví.
Mám k tomu jednu otázku a jednu připomínku: a) Proč ten obviňující tón vůči Rusům? Židovský majetek neukradli, daroval jim ho tehdy mnohými zbožňovaný československý prezident. Tu vilu, stejně jako většinu dalších židovských majetků zabavilo (propadl státu dle Benšových dekretů), co by německý majetek, poválečné obnovené Československo.
2. Poznámka o talířích je, velmi mírně řečeno, nevkusná a vůči Rusům přímo sprostá. Vy jste jistě okupaci, našimi dnešními přáteli Němci, nezažil.
Pokud v tom čtete obviňující „tón“, je to vaše interpretace.
Je to můj dojem a jsem přesvědčen, že oprávněný.
Ještě otázka: Kdo se zachoval hůře, nacisté, kteří židovské majetky zabavili a drželi do konce války, nebo československý stát, potažmo český stát, kteří dodnes pozůstalým (a ti jsou) odmítá cokoli vrátit, nebo nahradit.
Autor se spolu se svým kolektivem shillů snaží dlouhodbě vytvořit dojem, že v ČR mají vliv pouze ruští diplomaté, resp. že pouze z ruské strany nám výlučně hrozí nebezpečí. Přítom sama selektivita, presstituce a obecně činnost tohoto plátku ukazuje na vlivy odjinud.
Čtenář ať posoudí sám
To je dobře, že nás tak pečlivě čtete.
Tak člověk se musí informovat jaké dezinformační exkrementy dnes frčí v Omezencově. Vaši upocenou snahu vydávat světonázory konkrétních tajných služeb jako vlastní výpotky raději nebudeme komentovat, ještě by vám spadla škraboška.
Jest to podivné,ale myslel jsem že jsme právní stát, který do vyšetřování trestné činnosti politiku neplete (sorry, špatnej vtip)
Tudíž, pokud se prokáže trestná činnost špionáže „ilegálům“ pozavírat hned, pokud pracovníkům ambasády, tak vyhostit. (V takovém konkrétním prokázaném případě je obvykle vysílající stát zticha a žádné protiakce nepodniká).
Bez toho, je sice hezké že pan ředitel BIS Zdeněk Koudelka v rozhovoru pro HlídacíPes.org (vůbec prvním pro média) řekl že „našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících ..“,ale asi ještě žádného špiona neodhalili, a nezavřeli či nevyhostili..Tudíž by se z logiky věci dalo předpokládat že u nás žádní nejsou..Na druhou stranu, ono sledovat zahraniční diplomaty (a nikdy nic oficiálně nezjistit) taky není marná práce.
Btw, pokusil jsem se vzpomenout vůbec nějaký případ proruské špionáže u nás z posledních let , a jediné co se publikovalo, byl jakýsi „nepochybně bolševický zvěd“, který našim generálům dohazoval holky do postele:))))
Vy jste jistě přehlédl, že Rusko nepřítelem být musí, jiného totiž Západ nemá. Odkazuji na dávný „šplecht“, který zní: Paní Nováková, ten tam musí, jiného nemám, pravil listonoš pan Rozmarýn.