Z volebního štábu ČSSD: smrt v přímém přenosu

Napsal/a Robert Břešťan 21. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Pražská restaurace Hybernia, tradiční sídlo volebního štábu ČSSD, zažila už leccos. Ale takový návrat v čase asi ještě ne. Bývaly doby (rok 1992), kdy sociální demokraté sbírali volební drobky a byli rádi za těch 7,67 %, co tehdy dostali. A je to tu zas…

Z ČSSD se sice postupem času – a tuto zásluhu nutno přičíst Miloši Zemanovi – stala velká strana, která pravidelně aspirovala na vítězství. Dnes se ale svým volebním výbuchem vrátila do předzemanovské minulosti. A jeden z těch, co z toho mají velkou radost je právě Miloš Zeman.

Ve štábu ČSSD vypadalo celou dobu příznačně – jako na pohřbu. Politici v depresi, korzující pozůstalí, co zatlačeni do kouta odpovídají novinářům na to, jak se právě cítí…

I když to podle výsledku vypadá na odchod ČSSD do opozice a snahu o nějaké budoucí znovuzrození, statutární předseda strany Milan Chovanec na povolební tiskové konferenci připustil, že strana může jednat o účasti ve vládě. Prý na základě programu a ne s lidmi, kteří jsou obviněni.

Nejen u ČSSD se ukázalo, že tradiční strany jsou okoukané, neoriginální, neakční, zprofanovaná. Volební heslo ČSSD „důstojné stáří“ jako by dostalo nový význam – nechat stranu (tyto strany) důstojně zemřít…

Sociální demokraty předstihla s přehledem i ODS, která na tom byla před čtyřmi lety velmi podobně jako tradiční rival z ČSSD.

Robert Břešťan

Právě na tom je vidět, jak se politické časy změnily. Staré strany netáhnou, nové získávají. Vítězí ten, kdo dodá větší dávku emocí, kdo lépe zvládne marketing. I z tohoto hlediska je jasným vítězem duo Babiš a Okamura. A vlastně i Piráti a a vzhůru vykroužkovaný zlý muž ODS Klaus junior.

A co teď s tím vším?

I když se před volbami prakticky všichni zaklínali tím, že s Babišem rozhodně, ale rozhodně vládnout nebudou, tahle fáze hry už skončila. Nastupuje povolební realita.

Zatím nejlogičtěji se matematicky jeví možná koalice ANO – ODS. Občanští demokraté samozřejmě nyní říkají, že s Babišem ani teď ne, ale… Nicméně počkejme si.

Ve hře budou lidovci i ti sociální demokraté.

Jistě se časem najde způsob, jak voličům vysvětlit nové volební angažmá, znovu i s Babišem. Třeba argumentem, že „jsme přece nemohli Babišovi nechat ministerstvo vnitra“.

Troufáme si odhadnout, že právě na tomhle ministerstvu se bude vznik vlády, ať už bude jakákoli, lámat. Času na vyjednávání je dost. Prezident Zeman už se těší na to, jakou roli v tom všem – spolu s Babišem bude hrát.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)