Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Volební agitka maskovaná jako zpravodajství. Jak redaktor Deníku pořídil rozhovor s vlastní dcerou

Na stránkách Ústeckého deníku se v pátek odpoledne objevil článek, v němž se prvovolička Marie Vorlíčková zpovídá ze svých voličských preferencí. Útočí na kandidáta Pirátů Karla Kariku, a naopak vychvaluje náměstkyni primátora Věru Nechybovou, která kandiduje za uskupení Lepší sever. Snad by na tom nebylo nic zvláštního, kdyby volička nebyla dcerou autora článku, redaktora Janniho Vorlíčka.

Článek už na webu Deníku nenajdeme. Šéfredaktor Vladimír Mayer ho nechal stáhnout. Ovšem až poté, co ho na neetické počínání jeho redaktora upozornila ústecká zastupitelka za hnutí PRO! Ústí Karolina Žákovská.

Odkaz na článek „Prvovolička Marie: Nechodit k volbám a pak se vztekat?“ už na webu Ústeckého deníku nenajdeme.

Péčí ústeckého spolku Stop tunelům ovšem zůstala původní verze textu zachována a je k dispozici na jeho facebookovém profilu.

Původní verze článku. Marie Vorlíčková je dcera redaktora Bohumila Vorlíčka, publikujícího pod přezdívkou Janni.

V druhé části textu Vorlíčková popisuje své volební preference. Ve volební kalkulačce jí prý vyšli Piráti, ale volit je nebude kvůli osobě lídra Karla Kariky. Naopak vhodné kandidáty prý má uskupení Lepší sever, za které kandidují například náměstkyně primátora Věra Nechybová nebo ústecký radní a bývalý boxer Lukáš Konečný.

Pokračování textu, kde Vorlíčková hodnotí kandidáty.

Šéfredaktor severočeských Deníků Vladimír Mayer nechal článek stáhnout v pátek večer poté, co ho na něj upozornila zastupitelka Žákovská. „Hrozně mě to zvedlo ze židle,“ říká Žákovská.

S Mayerem vedla písemnou komunikaci, v níž ale šéfredaktor na samotném obsahu článku problém nenašel, vadilo jen spojení redaktora s respondentkou.

„Nejde o to, že Marie Vorlíčková podle Vás ,dehonestuje‘ Piráty, to je její legitimní názor a přesvědčujte spíš ji, že nemá pravdu. Ne nás. Tím jsme neporušili žádná pravidla,“ napsal Mayer Žákovské.

Článek nechal stáhnout proto, že Vorlíčková je redaktorova dcera. V tomto smyslu také odpověděl na dotazy HlídacíPes.org: „Kolega Vorlíček udělal chybu, když si do článku o prvovoličce vybral svou dceru. To je proti etickým pravidlům Deníku. Proto jsem také článek nechal hned z našeho webu stáhnout.“

Mayer ovšem nechal bez odpovědi dotaz, kdo rozhodl o vydání článku. Zde je totiž podezření, že Vorlíček článek vydal o své vůli, o čemž svědčí například dodatečné zásahy nebo hrubé chyby v textu. Když se na sociálních sítích začalo o textu diskutovat, změnil podpis z „Janni Vorlíček“ na „Redakce“, místo jména prvovoličky „Marie Vorlíčková“ se objevilo pouze „Marie“ a místo autora snímku „Janni Vorlíček“ jen „archiv čtenářky“. Také tyto úpravy jsou zaznamenány obrazově.

Upravená verze článku, kde se kdosi pokusil zahladit stopy vedoucí k Vorlíčkově dceři.

 


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Vzdycky je pekne se dozvedet nazory prvovolicu. Ty iluze a nesmyslne predsudky. Nekterym lidem to, bohuzel, zustane az do smrti. 2) Nechybova a zdravy rozum? To je zaprve oxymoron, zadruhe lez jako vez. Ta pani se chova jako spravny mafian/gangster. 3) Volebni kalkulacky jsou dobre tak akorat pro hlupaky, kteri si mysli, ze je neco skveleho na tom, jak ostentativne davaji najevo, ze s volbami nechteji ztratit moc casu.

  • Krkowitz fon Milowitz napsal:

   Tzv. volební kalkulačka je největší podvod na voličích stejně jako tzv. ověřovači jediné a pravé PRAVDOLÁSKY kdy z jejich výsledků je patrné ke které starně se sami kloní

 2. petrph napsal:

  Souhlas, dokonce mám dojem že něco takového v průběhu voleb dělat , zákony přímo zakazují.
  Tož to jen takový věrný obrázek doby, kdy si zákony stejně každý dodržuje jak se mu chce (včetně tedy, jak vidno i novinářů),‘
  státní k tomu určené kontrolní instituce na to stejně nedohlížejí, takže záleží čistě na tom kdo koho práskne. Ovšem, i potom, značně variabilní a netransparentní je případný postih..

 3. Krkowitz fon Milowitz napsal:

  A co se takhle ještě pustit do nehoráznách praktik denuciantů Den(n)íku N .
  Je la pravda že ESET licence se zrovna ke komunistické pardon k pirátské internacionále chová velmi vstčícně až vřele.

 4. Milan napsal:

  Když na zákony kašle Milošek a jeho hradní skvadra, nedivme se že ostatní jdou podle jeho vzoru 🙁

Přidávání komentářů není povoleno