Andrej Babiš a Miloš Zeman na pět let staré fotografii... Foto: Miloš Zeman - prezident České republiky/ oficiální facebookový profil

Volby jsou hra pro 22 hráčů, po níž nakonec bude dál vládnout Babiš

Napsal/a Robert Břešťan 7. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Podobně jako před začátkem fotbalového zápasu nelze ani před začátkem voleb s jistotou vědět, jak to dopadne. Jisté ale je, kdo to vše bude pískat – prezident Miloš Zeman – i to, že hra je předem cinknutá. Prezident dal už jasně najevo, komu z 22 kandidujících subjektů fandí a že po volbách pověří sestavením vlády šéfa nejsilnější strany, nikoli koalice. Tedy opět Andreje Babiše.

Poslední předvolební průzkumy ukazují, že letošní volby budou co do možností povolebních koalic hodně vyrovnané a že to nejzajímavější se odehraje kolem hranice pěti procent. Bez ohledu na to, jak přesně volby dopadnou, je ale jisté, že dál bude vládnout Andrej Babiš. Nejprve s vládou v demisi, později s vládou bez důvěry.

Jak dlouho? Těžko říct, ale třeba i do jara 2023, kdy by měl dokončit svůj druhý mandát Miloš Zeman. Spekulace okolo prezidentova zdraví ponechme nyní stranou.

Zeman bez svázaných rukou

Vládě bez důvěry sice z podstaty věci chybí základní předpoklad její existence, tedy právě důvěra sněmovny, jíž se zodpovídá, ale v politické nekultuře jsme v Česku už hodně postoupili.

Takže i když by podle ústavních expertů vláda bez důvěry správně neměla vládnout dlouho a neměla by ani přijímat žádná zásadní opatření, jsme jen v rovině chtění a víry v dodržování ústavních zvyklostí.

Ve skutečnosti ale vláda bez důvěry může vládnout bez omezení – a v případě Andreje Babiše plnit jeho hlavní cíle, tedy pohlídat si zájmy svých firem a uchránit sám sebe co možná nejvíce před rizikem, že skončí před soudem za dotační podvody, z nichž je obviněn.

S ústavními principy si jinak už – slušně řečeno – vycpal boty prezident Zeman; svou tezí, že „výhra ve volbách se měří počtem získaných mandátů pro konkrétní politickou stranu, nikoli pro koalici“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Veřejnost i politiky na tuto možnost připravoval opakovaně a dlouho předem, asi aby se po volbách už nikdo nedivil. Pokud tedy někdo doufá, že Zeman zohlední potenciální většinu dvou předvolebních koalic, doufá marně.

Ostatně už po volbách 2017 Zeman avizoval, že menšinová vláda bez důvěry může vládnout dle libosti a „než aby hnal lidi k předčasným volbám a nechal za ně stát utratit další miliardu, raději nechá vládnout menšinový kabinet Andreje Babiše bez důvěry i čtyři roky“.

Ústava mu prý nesvazuje ruce žádnými termíny a nic ho tedy nenutí rozpustit Sněmovnu ani po třetím neúspěšném pokusu o sestavení vlády.

Hradní klika a spojenectví s Babišem

V roce 2006 se stal rekordmanem ve vládě bez důvěry tehdejší premiér Mirek Topolánek, vládl takto 230 dní. Po minulých volbách jej ale překonal právě Andrej Babiš – důvěru získal až po 264 dnech.

Jsme o čtyři roky dál, ale v podobné situaci. Respektive v situaci ještě vyhrocenější, kde se Zemanovi krátí prezidentský čas a Babišovi jde ještě o víc než po minulých volbách. Lze tedy očekávat, že se Babiš bude snažit zůstat na forhontě co nejdéle a ještě to bude prodávat jako službu vlasti.

Zeman a jeho hradní klika s Babišem drží spojenectví, v němž za delší konec tahá Hrad, je ale oboustranně výhodné. Co přesně za to hradní ekipa zobchoduje a na kolik nás to všechny vyjde, poznáme již brzy.

Co s tím? Ostatní strany o Zemanových úmyslech vědí už dlouho dopředu. Dá se předpokládat, že mají připravený nějaký scénář, sled kroků, výzev, tlaků… Pouhé mávání volební většinou nebabišovských stran stačit nebude.

Žába na prameni sedí na Hradě. Pokud se Zeman sám označuje za muže, který „Ústavu používá tvůrčím způsobem“, neměl by v tom zůstat sám. Jak už naznačila letošní aktivita části Senátorů, Ústava (i poučení historie) ukazuje tvůrčí cesty a možnosti, jak churavého prezidenta popírajícího Ústavu v případě nutnosti zbavit úřadu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)