Vláda hýří: jen za prvních pět měsíců mínus 255 miliard

Byly časy, kdy Andrej Babiš říkal, že deficit je ztráta a když by mu jeho manažer navrhl deficitní rozpočet, měl by okamžitý vyhazov. Sám ale zjevně pochopil, že stát se jako firma řídit nedá: jen prvních pět měsíců roku stačilo na to, aby schodek českého státního rozpočtu zaťal historicky gigantickou sekyru 255 miliard korun. Jistě, jsou tu dopady covidu, jenže to není zdaleka jediný důvod a problém. Ostatně samo Ministerstva financí spočítalo, že výdaje bezprostředně  související s pandemií jsou 132,6 mld. Kč.

Oproti loňsku se za stejné období letošního roku dosud vybralo o téměř 19 mld. Kč méně na straně příjmů, výdaje narostly o téměř 79 mld. Kč. Kvůli zrušení superhrubé mzdy se již vybralo o 15,5 mld. Kč méně, v rozpočtu chybí i zrušená daň z nabytí nemovitosti (vloni vynesla 4 mld. Kč). Výdaje meziročně vyskočily za první měsíce o 83,8 mld. Kč; zde hrají největší roli (31,6 mld. Kč) kompenzace podnikatelům za covidová opatření, narostly ale i státní výdaje za státní zdravotní pojištěnce (+21,2 mld. Kč),  výdaje na důchody (+ 11,2 mld. Kč) a také samotná obsluhu rostoucího státního dluhu. Ta spolkla již 15,3 mld. Kč, tedy o 4,9 mld. (o 47 %) více než vloni. Meziročně naopak o pět miliard propadly investiční výdaje. Ekonomickou bohorovnost této vlády potvrzuje i záměr sestavit rozpočet na příští rok s deficitem 390 mld. Kč. On to časem „někdo“ zaplatí, teď jsou zkrátka důležitější volby a tři stovky navíc důchodcům.

Náhledové foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia
MFČR: Plnění státního rozpočtu ČR za květen 2021Pokračující protiepidemická opatření omezující ekonomickou aktivitu měla i nadále negativní dopad na daňové výnosy státního rozpočtu, jejichž pokles byl prohlubován snížením zdanění práce, kapitálu či majetku, a dále změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů. Spolu s podporou státu zaměřenou na pomoc zasaženým sektorům ekonomiky, sociálnímu a zdravotnímu systému se jedná o hlavní příčiny meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu za prvních pět měsíců o 98,5 mld. Kč. Propad hospodaření státního rozpočtu v průběhu května o 63,0 mld. Kč byl meziročně nižší o 0,7 mld. Kč.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org