Vláda dohání časovou ztrátu s testy na koronavirus. Oslovila stovku soukromých laboratoří
Počet lidí testovaných v Česku na koronavirus se začal výrazně zvyšovat. Vláda dohání ztracený čas a nově oslovila zhruba stovku soukromých laboratoří, aby se do testů zapojily. Dostupnost a rychlost laboratorních vyšetření na onemocnění COVID-19 se v boji s koronavirem ukazuje jako klíčová věc.
České hygienické stanice přitom v uplynulých dnech řadu pacientů se zájmem nechat se otestovat odmítaly, a to přesto že dotyční přijeli z rizikových oblastí, či byli v kontaktu s nakaženými. Své zkušenosti si o tom sdělovali mimo jiné uživatelé sociálních sítí.
Kolega je jeden z těch 91 lidí co jeli v taxiku. V úterý musel domů. Den se nemohl dovolat na hygienu, pak mu řekli ať si zavolá doktorce.
Testy mu nikdo neudělá, prej má čekat na příznaky. To jako fakt?
— Karl von Bahnhof (@KvBahnhof) March 12, 2020
Soukromé laboratoře, navzdory značnému zájmu, lidi testovat nemohly. Nyní se konečně přístup mění. Počet denně odebraných vzorků se zvýšil zhruba na pět se.
Testovat, testovat, testovat
Příklad Jižní Korey ve srovnání s Itálií totiž ukazuje, že právě přístupné a rozsáhlé testování, má zásadní vliv na fatální dopady onemocnění koronavirem. Nástup koronaviru byl v obou zemích podobný, v Itálii však zemřelo přes tisíc lidí, v Koreji s plošným testováním výrazně méně: 67.
Podle agentury Reuters testovala Korea přes 222 tisíc lidí a objevila osm tisíc pozitivních případů. Itálie otestovala ale jen 73 tisíc lidí, z nichž 15 tisíc bylo pozitivních.
Nyní i české Ministerstvo zdravotnictví rozšiřuje laboratorní kapacity na diagnostiku koronaviru. Státní zdravotní ústav nově zapojil dalších pět diagnostických míst, nyní jich je celkem osmnáct (seznam níže). Počítá se se zapojením dalších.
Státní zdravotní ústav oslovil asi sto státních i soukromých laboratoří v ČR s výzvou, aby se zapojily do testování na koronavirus. Zájem prý projevila třetina z nich.
„Naším cílem je rozšířit laboratorní kapacity zcela maximálně, bez ohledu na to, zda se jedná o státní nebo soukromé zařízení. Kapacity laboratoří jsou v tuto chvíli dostatečné, nicméně chceme být připraveni na další vývoj infekce. Budeme proto rádi, když všechny laboratoře, které splňují externí hodnocení kvality, se do testování zapojí. Hygienické stanice jsme vyzvaly, aby testovaly všechny osoby, které jsou v karanténě a byly v rizikových oblastech,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Pokud testování nařídí lékař nebo hygienická stanice, je vše placeno ze zdravotního pojištění. Schválené laboratoře ale mohou v případě zájmu a dostatečných kapacit otestovat zájemce i na jejich vlastní žádost, kdy si náklady hradí lidé sami.
„Všechny občany však velice důrazně žádám, aby laboratoř nejprve kontaktovali telefonicky, a nedocházeli do laboratoří osobně,“ říká ministr Vojtěch.
Ne každý je vyvolený
Jediná soukromá laboratoř, která zatím dokázala správně detekovat dva pozitivní případy, Tilia, mezi oslovenou stovku pracovišť ovšem nepatří.
„Vyděšených lidí je strašně moc a populace se musí uklidnit. Proto tedy pan ministr dobře rozhodl povolit testování soukromým laboratořím, ale požaduje po nich ISO 15 189, což je takový systém manažerské práce, reálně pouze ztížená administrativa. Trvalo by nám rok to získat a stálo by to půl milionu korun. A navíc smlouvu s pojišťovnou, což je pro nás jako pro soukromý subjekt zbytečné,“ řekla vedoucí laboratoře Soňa Peková pro server Novinky.cz.
Náklady na provedení testu v jejich laboratoři jsou prý 1264 korun a výsledek je za šest hodin. Testovat ale nyní tato laboratoř nemůže a musela odmítnout už stovky žadatelů.
Mezi laboratoře, které vyšetření nově dělat mohou, je naopak například společnost Vidia Diagnostika, (patří do svěřenských fondů Andreje Babiše).
Ta upozorňuje, že sice testy dělá, ale vzorky neodebírá a zájemce o testování (samoplátce) na onemocnění COVID-19, proto žádá, aby nenavštěvovali odběrová místa jejich laboratoře. Ministerstvo zdravotnictví pro tyto případy chystá speciální a patřičně vybavená odběrová místa.
Kdo má podezření na onemocnění koronavirem, má primárně kontaktovat svého lékaře, nebo příslušnou hygienickou stanici.
Aktuální přehled vyšetřujících laboratoří:
- Státní zdravotní ústav NRL pro chřipku
- Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
- Fakultní nemocnice Hradec Králové
- Nemocnice České Budějovice
- Fakultní nemocnice v Motole
- Nemocnice Na Bulovce
- Laboratoře Agel a.s. Ostrava
- Fakultní nemocnice Brno
- Laboratoř Diagnostika Ústí n.L.
- Fakultní nemocnice Plzeň
- Krajská nemocnice Liberec
- SPADIA LAB, a.s.
- Fakultní nemocnice Olomouc
- VIDIA-DIAGNOSTIKA, spol. s r.o.
- Oblastní nemocnice Trutnov a.s.
- IFCOR klinické laboratoře Blansko
- AESKULAB Ostrava
- Lab In – Institut laboratorní medicíny KV
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Neprohrál jen Asad, ale i Teherán. Jeho pozice v regionu významně oslabila
Na viděnou v srbské televizi. České stopy v propagandě Vučićova režimu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Nastává čas, kdy demokracie a lidská práva musí jít stranou. Proti idiotům, kteří jeli na lyžovačku do Itálie, a dnes se chlubí v hospodách, jak dokážou oklamat úřady, když nedodržují karanténu, by měla zasáhnout policie.
Jasně, takže konzumuješ obsah jen z Andrejovy Fronty, ale hrdinně trollovat chodíš jinam.
Kdybys článek četl, zjistíš rychle, že jsi dost off topic. Obecné téma koronaviru jsi sice trefil, ale článek se věnuje průseru, kterým je nedostatečné testování.
Obvyklá taktika našeho současného vládce (resp. jeho marketingových poradců) se evidentně opět ujímá. Ukázat na nějakou skupinu lidí, kteří „za to můžou“. Zkus si zjistit něco o těch konkrétních pomluvách. Např. praktik, který se vrátil z Itálie, se dotazoval na správný postup několikrát na hygieně a jednal podle jejich doporučení. Když se situace za pár dní rapidně zhoršila, tak je nejjednodušší mu nasadit psí hlavu.
Podobně učitelky z F-M, které dostaly jednoznačnou informaci, že přijely z nepostižené oblasti, takže žádná karanténa => do práce MUSÍ. Ve školství to není jako když si kancelářská krysa vezme homeoffice nebo pár dní volna „pro jistotu“. Když další den oblasti rozšířili, tak jsou najednou za největší idioty …
Zavolej si na hygienu, nebo se zkus nechat otestovat s tím, že jsi přijel z ohrožené oblasti. Zjistíš, jak skutečně státní aparát (ne)jedná aktivně tam, kde by měl jednat. Dobrý příklad je Jižní Korea, kde testují přes 10 tisíc lidí denně, počet obětí mají minimální, šíření už se výrazně zpomaluje.
U nás je to mistrovství v zákazech, které mají často přesně opačný účinek. Evidentně nám tu pobíhá spousta netestovaných infekčních lidí. S nimi se už několik dní scházejí školáci v obchodních centrech, místo aby seděli uklizení ve škole. Ve čtvrtek byla pro jistotu vyhlášena panika, aby se lidi důkladně pokašlali při velké nákupní párty. Kdo viděl přecpaná parkoviště před hypermarkety ve čtvrtek odpoledne, ten asi tuší, jaká exploze nemocných přijde po dvoutýdenní inkubační době.
Počet testovaných zůstává zoufale nízký. Zvyšuje se počet hlášení o tom, jak velký problém je nechat se otestovat.
Já jsem kvůli pochybné zábavě a lenošení nikdy za hranicemi nebyl a nebudu, nejsem zhýralec, živím se prací. Píšu o lidech, kteří věděli, že v Itálii už epidemie je, přesto tam jeli, když se vysmívali varování „My jsme mladí a zdraví, nám se nic stát nemůže, je svoboda, my si můžeme dělat, co se nám zlíbí.“
Kádrovat lidi na idioty a zhýralce by ti šlo. Logiku – kdo se živí prací, ten nejezdí na dovolenou do zahraničí – to klidně rozveď. To se asi ještě pobavíme.
Co je vysmívání, na to máme evidentně každý jiný názor. Mně přijde celkem logické, že lidé odjížděli na předem zaplacenou dovolenou. Varování vlády byly jenom kecy, ze kterých nevyplývala žádná povinnost cestovky, hotelu nebo pojišťovny svým klientům ztrátu kompenzovat.
Já za vysmívání označuji lži kolem zoufalé situace s rouškami a absurdní strategii netestování, resp. testování velmi malého množství osob.
babis misto kecu ze se tam nema jezdit a vyzvam cestovkam aby klientum vracely plnou cenu zajezdu ze sveho, mel jednoduse vyhlasit zakaz odjezdu do rizikovych oblasti, takze ceny zajezdu vracely pojistovny. proc teda cestovky musi byt u pojistoven pojisteny, kdyz se to v pripade kdy se to ma vyuzit nevyuzije? v jakych pojistovnach ma babis svoje zajmy, kdyz zakaz nevyhlasil ??
Jasnou logiku „testovat => zachránit životy“ už vláda nemohla dále ignorovat, tak o ní začala aspoň mluvit. Snad se to brzy projeví i v praxi. Zatím se to rojí případy odmítnutých zájemců o testování. Momentálně je z toho taková ostuda, že ani mluvčí už nemá na otázky novinářů náladu…
1) No, hlavne ze si trochu namaze kapsu i Babis. 2) A vzpurnou laborator utluceme zbytecnou byrokracii. 3) K „idiotum“, co se chlubi lyzovackou v miste s vyskytem koronaviru, by se mel pricist i Babis. Urcite si pamatujete na vysmesnou fotkou s pivem – pry aby se hospodsti podelili o penize ze „snizene“ DPH se stamgasty.