Ilustrační fotografie: koronavirus v Jižní Koreji, únor 2020.

Vláda dohání časovou ztrátu s testy na koronavirus. Oslovila stovku soukromých laboratoří

Napsal/a Robert Břešťan 13. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Počet lidí testovaných v Česku na koronavirus se začal výrazně zvyšovat. Vláda dohání ztracený čas a nově oslovila zhruba stovku soukromých laboratoří, aby se do testů zapojily. Dostupnost a rychlost laboratorních vyšetření na onemocnění COVID-19 se v boji s koronavirem ukazuje jako klíčová věc.

České hygienické stanice přitom v uplynulých dnech řadu pacientů se zájmem nechat se otestovat odmítaly, a to přesto že dotyční přijeli z rizikových oblastí, či byli v kontaktu s nakaženými. Své zkušenosti si o tom sdělovali mimo jiné uživatelé sociálních sítí.


Soukromé laboratoře, navzdory značnému zájmu, lidi testovat nemohly. Nyní se konečně přístup mění. Počet denně odebraných vzorků se zvýšil zhruba na pět se.

Testovat, testovat, testovat

Příklad Jižní Korey ve srovnání s Itálií totiž ukazuje, že právě přístupné a rozsáhlé testování, má zásadní vliv na fatální dopady onemocnění koronavirem. Nástup koronaviru byl v obou zemích podobný, v Itálii však zemřelo přes tisíc lidí, v Koreji s plošným testováním výrazně méně: 67.

Podle agentury Reuters testovala Korea přes 222 tisíc lidí a objevila osm tisíc pozitivních případů. Itálie otestovala ale jen 73 tisíc lidí, z nichž 15 tisíc bylo pozitivních.

Nyní i české Ministerstvo zdravotnictví rozšiřuje laboratorní kapacity na diagnostiku koronaviru. Státní zdravotní ústav nově zapojil dalších pět diagnostických míst, nyní jich je celkem osmnáct (seznam níže). Počítá se se zapojením dalších.

Státní zdravotní ústav oslovil asi sto státních i soukromých laboratoří v ČR s výzvou, aby se zapojily do testování na koronavirus. Zájem prý projevila třetina z nich.

„Naším cílem je rozšířit laboratorní kapacity zcela maximálně, bez ohledu na to, zda se jedná o státní nebo soukromé zařízení. Kapacity laboratoří jsou v tuto chvíli dostatečné, nicméně chceme být připraveni na další vývoj infekce. Budeme proto rádi, když všechny laboratoře, které splňují externí hodnocení kvality, se do testování zapojí. Hygienické stanice jsme vyzvaly, aby testovaly všechny osoby, které jsou v karanténě a byly v rizikových oblastech,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pokud testování nařídí lékař nebo hygienická stanice, je vše placeno ze zdravotního pojištění. Schválené laboratoře ale mohou v případě zájmu a dostatečných kapacit otestovat zájemce i na jejich vlastní žádost, kdy si náklady hradí lidé sami.

„Všechny občany však velice důrazně žádám, aby laboratoř nejprve kontaktovali telefonicky, a nedocházeli do laboratoří osobně,“ říká ministr Vojtěch.

Ne každý je vyvolený

Jediná soukromá laboratoř, která zatím dokázala správně detekovat dva pozitivní případy, Tilia, mezi oslovenou stovku pracovišť ovšem nepatří.

„Vyděšených lidí je strašně moc a populace se musí uklidnit. Proto tedy pan ministr dobře rozhodl povolit testování soukromým laboratořím, ale požaduje po nich ISO 15 189, což je takový systém manažerské práce, reálně pouze ztížená administrativa. Trvalo by nám rok to získat a stálo by to půl milionu korun. A navíc smlouvu s pojišťovnou, což je pro nás jako pro soukromý subjekt zbytečné,“ řekla vedoucí laboratoře Soňa Peková pro server Novinky.cz.

Náklady na provedení testu v jejich laboratoři jsou prý 1264 korun a výsledek je za šest hodin. Testovat ale nyní tato laboratoř nemůže a musela odmítnout už stovky žadatelů.

Mezi laboratoře, které vyšetření nově dělat mohou, je naopak například společnost Vidia Diagnostika, (patří do svěřenských fondů Andreje Babiše).

Ta upozorňuje, že sice testy dělá, ale vzorky neodebírá a zájemce o testování (samoplátce) na onemocnění COVID-19, proto žádá, aby nenavštěvovali odběrová místa jejich laboratoře. Ministerstvo zdravotnictví pro tyto případy chystá speciální a patřičně vybavená odběrová místa.

Kdo má podezření na onemocnění koronavirem, má primárně kontaktovat svého lékaře, nebo příslušnou hygienickou stanici.

Aktuální přehled vyšetřujících laboratoří:

  • Státní zdravotní ústav NRL pro chřipku
  • Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě
  • Fakultní nemocnice Hradec Králové
  • Nemocnice České Budějovice
  • Fakultní nemocnice v Motole
  • Nemocnice Na Bulovce
  • Laboratoře Agel a.s. Ostrava
  • Fakultní nemocnice Brno
  • Laboratoř Diagnostika Ústí n.L.
  • Fakultní nemocnice Plzeň
  • Krajská nemocnice Liberec
  • SPADIA LAB, a.s.
  • Fakultní nemocnice Olomouc
  • VIDIA-DIAGNOSTIKA, spol. s r.o.
  • Oblastní nemocnice Trutnov a.s.
  • IFCOR klinické laboratoře Blansko
  • AESKULAB Ostrava
  • Lab In – Institut laboratorní medicíny KV

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)