Vláda chce ještě před volbami stihnout schválit seznam dvou desítek nových velvyslanců

Napsal/a Robert Břešťan 9. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Zhruba čtvrtina z devadesátky českých velvyslanců a velvyslankyň by v příštím roce měla změnit místo svého působení. Plán, kam, koho a kdy vyslat na své místo by vláda (společně s prezidentem, který velvyslance jmenuje) chtěla schválit ještě před říjnovými parlamentními volbami.

Po nich přitom může být vše jinak. Podobně jako po volbách prezidentských následujících nedlouho poté.

Vyhlášená výběrová řízení

Podle informací HlídacíPes.org by se mělo změnit působiště 23 vedoucích diplomatů. Jak je ale u tématu velvyslanců zvykem, oficiálně chystané střídání, natož konkrétní jména nikdo nekomentuje.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová alespoň potvrdila to, že již byla vyhlášená výběrová řízení.

„Velvyslance neschvaluje ministerstvo zahraničí, ale vláda a prezident. Jsou jen vyhlášena výběrová řízení na posty velvyslanců, kde by mohlo (podtrhuji mohlo, nikoliv nutně musí) dojít ke střídaní v roce 2018. V některých případech může těm stávajícím velvyslancům být i prodlouženo jejich vyslání,“ odpověděla Lagronová.

Téma nechce blíže komentovat ani Hrad. „Diplomatické záležitosti ve shodě s panem ministrem Zaorálkem v zásadě nekomentuji,“ reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Složení českého diplomatického sboru k srpnu 2016

(analýzu vloni v létě vydala Asociace pro mezinárodní otázky)

AMO-Velvyslanci-CR-2016-infografika-650x406

©AMO

Rotace velvyslanců zhruba ve čtyřleté periodě je zcela běžná. O chystaném velkém střídání v roce 2018 přesto mluví rozporuplně, pod podmínkou anonymity, i aktivní čeští diplomaté.

Zatímco někteří poukazují na to, že nejsou jasná kritéria, podle nichž se noví velvyslanci hledají, ani to, jakou roli v tom krátce před volbami bude hrát politika, jiní takový postup nepovažují za nic výjimečného.

„Podobné střídání se děje pravidelně. Trochu se to komplikuje s ohledem na to, že to vychází na období kolem voleb. Ale je naopak dobře, že se to neodkládá. Nejdřív se musí dojít ke konsensu s prezidentem a pak to jde do vlády,“ shrnuje vysoce postavený diplomat, který si v této souvislosti nepřál zveřejnit své jméno.

Co na to (nový) prezident?

Bude zajímavé sledovat, zda se mezi jmény schvalovanými v předvolebním čase objeví i „trafiky“, tedy političtí nominanti. 

Za své dlouholeté služby státu by se kupříkladu měl od ledna 2018 stát velvyslancem v Irsku – navzdory důchodovému věku – dlouholetý kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr.

Jak ale ukazuje situace po zvolení Miloše Zemana prezidentem, to, že kabinet schválí seznam zhruba dvacítky jmen budoucích velvyslanců pro konkrétní destinace, ještě nic nezaručuje.

I když vláda v únoru 2013 na post velvyslance v Bratislavě schválila Jaromíra Plíška, nově zvolený prezident Miloš Zeman jeho jmenování odmítl podepsat a do Bratislavy prosadil manželku exprezidenta Václava Klause Livii.

Když tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg s jejím jmenováním nesouhlasil, Zeman odmítl připojit podpisy pod jmenovací dokumenty jiných diplomatů. Nějaký čas tak byla například neobsazena ambasáda ve Vídni i v dalších zemích.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)