Vítejte v Separátu Čechy a Morava, česká Ústava jako trenky Homera Simpsona a jak se za války saunovali Židé

Napsal/a Robert Malecký 23. září 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Události v Kuřecím separátu Čechy a Morava (Hühnertrennung Böhmen und Mähren) vzaly rychlý spád. Mocenský duopol prezident Zeman a premiér █████ obsadil všechny hlavní i vedlejší role ve spektáklu zvaném česká politika. Aktuální kus se jmenuje Totální destrukce dělby moci ve státě za nečinného přihlížení oblblého lidu a žánrem je to absurdní drama. Takové, jaké mohl napsat třeba Václav Havel. Jenže nenapsal.

  • Šarádu s abolicí rozpoutal Miloš Zeman, když tradičně propásl dobrou příležitost mlčet. Když nic jiného, má to didaktický efekt na poli znalosti Ústavy. Příslušné paragrafy o nepokračování v trestním stíhání a spolupodpisu předsedy vlády nebo pověřeného ministra už dnes zná každé malé dítě. Prověřena byla opět i její elasticita – v tuto chvíli můžeme říct, že česká Ústava je otahaná jak guma na trenkách Homera Simpsona. Tím ovšem výhody končí.

„Přál bych si, aby byl nevinen a věřím, že je nevinen, protože mi říkal, že je nevinen.“
(prezident Zeman pro Blesk Zprávy, 22. září)

Což o to, nevinnejch by bylo. Věznice po celém světě jsou nevinnejch plné, jak známo už ze Švejka:  „Kristus Pán byl taky nevinnej,“ řekl Švejk, „a taky ho ukřižovali. Nikde nikdy nikomu na nějakým nevinným člověku nezáleželo. Maul halten und weiter dienen! – jako říkávali nám na vojně. To je to nejlepší a nejkrásnější.“

 

Křišťálová Lupa 2019

 

  • Miloš Zeman prostě vystavil Andreji █████ovi bianco šek. Pro Českou televizi to hezky glosoval emeritní ústavní soudce Stanislav Balík:

„Připomíná mi to scénu ze Tří mušketýrů, kde kardinál Richelieu dal milady de Winter glejt, ve kterém se píše, že vše, co držitel tohoto listu učinil a učiní, činí z mého pokynu a pro blaho Francie.“
(Stanislav Balík, ČT24, 20. září)

Stanislav Balík dodal že každá demokratická ústava a každá ústava právního státu dává řadu nástrojů těm, kteří využívají demokratických nástrojů k tomu, aby demokracii podkopávali. Líp bychom to neřekli.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Za všechno samozřejmě může nedorozumění ve státním zastupitelství, které podlehlo veřejnému tlaku a na okamžik zapomnělo, že do zdůvodnění úředních postupů z podstaty nikdy nikomu nic nebylo a není. A v této mikroskopické časové mezeře zveřejnilo, proč zastavilo trestní stíhání Andreje █████e a spol. Vy už ten obrázek jistě znáte:

Způsobilo to dost zlé krve, pro kterou se zapomnělo, jak to celé vzniklo. Pasáže začernil státní zástupce Šaroch a pak teprve spis předložil ke kontrole svému nadřízenému Erazímovi. Takhle už to celé smysl dává.

  • Koalice se dohodla, že zaměstnanci ve veřejném sektoru dostanou příští rok přidáno 1500 korun do základních mezd. Nic proti, je to takový hezký socialistický skokový dáreček, koneckonců vláda prožvanila dva roky kolem Čapího hnízda a ministerstva kultury a máme pomalu za dveřmi další volby.

Ba ne, zaplatí to samozřejmě daňový poplatník. Ale jako sonda do duše sociálního demokrata hezké.

  • Zvyšovat se budou i důchody, a tak příslušné ministryně za ANO a ČSSD svedly tuhý mediální souboj o zásluhy. Boj plný argumentačních faulů, nebo chcete-li obyčejných obratně maskovaných lží.

Nějaká fakta: zpráva to není nová, zvýšení penzí v této podobě sněmovna schválila už v červenci. Teď jen připojil podpis prezident. Pro návrh hlasovali zástupci všech sněmovních stran, čili to zase takový boj nebyl. Problematický je i termín „rekordní zvednutí“: ono bude rekordní rok za rokem z podstaty, neboť kde se zvyšuje základ pro výpočet, zvyšuje se i poměrná část. A tím se dostáváme k podvodu nejpodstatnějšímu: Ve skutečnosti nepřidává důchodcům 900 korun vláda, podle zákona důchody rostou o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen povinně. Nad zákonnou valorizaci činí doplatek k penzím nějakých 180 korun. 

  • Teď si dáme pohádku o Červené Karkulce. Je o bývalém novináři, pak poslanci █████ova hnutí ANO a dnes zase novináři Martinu Komárkovi. Verze pochází z roku 2013 a vyšla na webu RegionVysočina.cz.

Mezi novináři a politiky je podle něho obrovský příkop, a kdo ho jednou přestoupí, už nemůže zpět. Radka Johna popsal jako talentovaného scenáristu, ale vstupem do politiky se prý doslova ztrapnil a svým návratem to korunoval. „Já se rozhodně k profesionální novinařině už vracet nehodlám,“ zdůraznil Komárek.
(RegionVysočina.cz, 22. 8. 2013)

Inu, jen idiot nemění své názory. O tom, jak Komárek vnímá potřebu svého angažmá jako šéfkomentátora regionálních Deníků, píšeme jinde. Ve zkratce:

„Jsem komentátor. Pracoval jsem třicet let v Mladé frontě Dnes. Znám ten žánr do všech podrobností. Doufám, že jsem jeden z nejlepších v zemi.“
(Martin Komárek ve vysvětlujícím videu Deníku, HlídacíPes.org, 22. září)

Fascinující na celé věci je ta ohromná míra nepochopení. Nejde vůbec o to, jestli je Martin Komárek nejlepším komentátorem v zemi, což by vydalo na samostatnou výživnou debatu, ale o návrat politika do médií – Radek John by skutečně mohl vyprávět.

  • Festival absurdního divadla ovšem míří vpřed kroky mílovými a na žádné opozdilce nečeká. A tak jsme kdesi na sociálních sítích nalezli i tento příspěvek společnosti Sauna-spot Praha-Dvorce.

Ještě nějakou chvíli bylo pod příspěvkem následující vysvětlení, pak se ze stránek poroučel úplně.

Tak taky gratulujeme a na rozloučenou šťastně máváme ručníčkem.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)