Vídeň, ilustrační foto

Vídeň přišla o pověst města, kde teroristé neútočí. Ztrátu překoná, ale symbol je pryč

Napsal/a Vojtěch Berger 3. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Nebyla to otázka „jestli“, ale spíš „kdy“. Zatímco teroristé zabíjeli v uplynulých letech v Paříži, Berlíně, Nice, Manchesteru a dalších evropských městech, Vídni se teroristické útoky vyhýbaly. Dvoumilionová rakouská metropole působila dlouho jako klidný ostrov. Až do včerejška.

I když je Vídeň sídlem řady mezinárodních institucí a je to kosmopolitní metropole se silnými a pestrými náboženskými komunitami, včetně té muslimské či židovské, podobný útok jako v pondělí večer v centru města poblíž synagogy (tři mrtví, 15 zraněných, jeden z útočníků byl sympatizantem Islámského státu, stav v úterý ráno, pozn. red.) nezažila od 80. let.

Není to tedy první zkušenost města s terorismem, je ale první v tomto rozsahu a v nejmodernější éře Vídně, kdy je město pravidelně na vrcholu celosvětových žebříčků kvality života. Kromě skvělých městských služeb a sociální síti i díky fungující hromadné dopravě, zeleným plochám a životnímu prostředí obecně.

Vídeň také už sto let formují sociálně demokratické vlády, díky kterým dnes většina Vídeňanů žije v obecních nebo městem dotovaných nájemních bytech, což vede mimo jiné k rovnoměrnému rozprostření chudších skupin obyvatel po městě. Stručně řečeno, Vídeň nemá radikalismus ve své DNA.

Pozor na osamělé vlky

I když se ani Vídni v posledních letech nevyhýbají problémy s integrací některých přistěhovalců, ve městě nejsou „no-go“ zóny známé z jiných západoevropských metropolí. I k rakouskému hlavnímu městu ale patří radikální islám a rakouské bezpečnostní složky ho léta sledují.

Jde například o bojovníky Islámského státu, kteří na bojiště v Iráku a Sýrii odjeli v uplynulých letech z Vídně či z jiných částí Rakouska, a část se jich mezitím zase vrátila. Nebo o zprávy o radikálních kázáních z některých vídeňských mešit. Či o kritiku vídeňského mezináboženského Centra krále Abdalláha, které z velké části platí Saudská Arábie (uzavření centra kvůli porušování lidských práv v Saúdské Arábii sice rakouský parlament schválil už před rokem, centrum je však ve Vídni stále aktivní).

 

 

Rakouská kontrarozvědka ve své zprávě za rok 2018 islámský terorismus hodnotí jako hlavní hrozbu na území Rakouska.

„Sice se vrací méně bojovníků (džihádistů), než se čekalo, přesto je tato skupina potenciálně velmi nebezpečná a nevypočitatelná. Riziko ale hrozí i od radikalizovaných malých skupin či „osamělých vlků“ radikalizovaných přímo v Rakousku“, píše tajná služba s tím, že jejich útoky by mohly být vedeny bez velké přípravy pomocí automobilů, bodných či střelných zbraní. To se také v pondělí ve Vídni stalo, byť přesné okolnosti útoku a pozadí pachatele či možných spolupachatelů jsou zatím neznámé

U nás se neútočí

Vraťme se tedy k tomu, co útok znamená pro samotnou Vídeň. Jedním z klíčových parametrů, který z města dělá top destinaci pro život na Zemi, je i pocit bezpečí. Tedy převedeno do časů globálního terorismu – pocit, že „u nás se to neděje“, u nás teroristé neútočí.

Právě o tohle nehmatatelné „cosi“ teď ale rakouská metropole přišla. Sice to téměř s jistotou nezničí poklidnou vídeňskou atmosféru někdejšího centra monarchie, na to má příliš hluboké kořeny, je to ale symbol, o nějž teď teroristé přece jen město připravili.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)