Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vídeň, ilustrační foto
Rubina V. on Foter.com, zdroj

Vídeň přišla o pověst města, kde teroristé neútočí. Ztrátu překoná, ale symbol je pryč

KOMENTÁŘ. Nebyla to otázka „jestli“, ale spíš „kdy“. Zatímco teroristé zabíjeli v uplynulých letech v Paříži, Berlíně, Nice, Manchesteru a dalších evropských městech, Vídni se teroristické útoky vyhýbaly. Dvoumilionová rakouská metropole působila dlouho jako klidný ostrov. Až do včerejška.

I když je Vídeň sídlem řady mezinárodních institucí a je to kosmopolitní metropole se silnými a pestrými náboženskými komunitami, včetně té muslimské či židovské, podobný útok jako v pondělí večer v centru města poblíž synagogy (tři mrtví, 15 zraněných, jeden z útočníků byl sympatizantem Islámského státu, stav v úterý ráno, pozn. red.) nezažila od 80. let.

Není to tedy první zkušenost města s terorismem, je ale první v tomto rozsahu a v nejmodernější éře Vídně, kdy je město pravidelně na vrcholu celosvětových žebříčků kvality života. Kromě skvělých městských služeb a sociální síti i díky fungující hromadné dopravě, zeleným plochám a životnímu prostředí obecně.

Vídeň také už sto let formují sociálně demokratické vlády, díky kterým dnes většina Vídeňanů žije v obecních nebo městem dotovaných nájemních bytech, což vede mimo jiné k rovnoměrnému rozprostření chudších skupin obyvatel po městě. Stručně řečeno, Vídeň nemá radikalismus ve své DNA.

Pozor na osamělé vlky

I když se ani Vídni v posledních letech nevyhýbají problémy s integrací některých přistěhovalců, ve městě nejsou „no-go“ zóny známé z jiných západoevropských metropolí. I k rakouskému hlavnímu městu ale patří radikální islám a rakouské bezpečnostní složky ho léta sledují.

Jde například o bojovníky Islámského státu, kteří na bojiště v Iráku a Sýrii odjeli v uplynulých letech z Vídně či z jiných částí Rakouska, a část se jich mezitím zase vrátila. Nebo o zprávy o radikálních kázáních z některých vídeňských mešit. Či o kritiku vídeňského mezináboženského Centra krále Abdalláha, které z velké části platí Saudská Arábie (uzavření centra kvůli porušování lidských práv v Saúdské Arábii sice rakouský parlament schválil už před rokem, centrum je však ve Vídni stále aktivní).

 

 

Rakouská kontrarozvědka ve své zprávě za rok 2018 islámský terorismus hodnotí jako hlavní hrozbu na území Rakouska.

„Sice se vrací méně bojovníků (džihádistů), než se čekalo, přesto je tato skupina potenciálně velmi nebezpečná a nevypočitatelná. Riziko ale hrozí i od radikalizovaných malých skupin či „osamělých vlků“ radikalizovaných přímo v Rakousku“, píše tajná služba s tím, že jejich útoky by mohly být vedeny bez velké přípravy pomocí automobilů, bodných či střelných zbraní. To se také v pondělí ve Vídni stalo, byť přesné okolnosti útoku a pozadí pachatele či možných spolupachatelů jsou zatím neznámé

U nás se neútočí

Vraťme se tedy k tomu, co útok znamená pro samotnou Vídeň. Jedním z klíčových parametrů, který z města dělá top destinaci pro život na Zemi, je i pocit bezpečí. Tedy převedeno do časů globálního terorismu – pocit, že „u nás se to neděje“, u nás teroristé neútočí.

Právě o tohle nehmatatelné „cosi“ teď ale rakouská metropole přišla. Sice to téměř s jistotou nezničí poklidnou vídeňskou atmosféru někdejšího centra monarchie, na to má příliš hluboké kořeny, je to ale symbol, o nějž teď teroristé přece jen město připravili.

 

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. petrph napsal:

  je to bohužel tak. Ovšem má to sekundární a ještě horší psychologický dopad. Totiž, že si mohou být stoupenci radikálního islámu nadále jistí tím, že proti nim západní státy ani jejich bezpečnostní síly ani teď skutečně radikálně nezasáhnou. Dejme tomu ve smyslu jejich hromadné deportace, zákazu hlásání a šíření jejich idejí, na dokonce ani omezení pohybu po EU. Ani v Rakousku, ani ve Francii, ani jinde.. Vše – po ( už zoufale retro) soucitných projevech politiků zůstane v úzce vymezené oblastní trestně – právního stíhání , při nutné aplikaci presumpce neviny a všech práv.
  Jinak řečeno, západní společnost bude ráda (a bude se s tím muset smířit), když se po podobných masakrech podaří potrestat jen zlomek těchto útočníků , nikoliv tedy něčemu bránit do budoucna. Slovy paní Merkelové „„Wir schaffen das“, takže vy občané se musíte smířit se s tím a dávat si pozor co říkáte, jinak riskujete že vám někdo uřízne hlavu. S tím už vám stát nepomůže..
  Což mi připomíná, existuje jistá ruská sci-fi povídka, s názvem Šíp letící tmou. A pointa této vědecké šarády, zněla.
  „Z bezpečnostních důvodů, stejně jako se lidé naučili napřed, že nemůžou dělat co by chtěli, stejně jako už se mnozí naučili že nemůžou říkat co by chtěli, tak se taky budou muset naučit, že si nemůžou myslet co by chtěli – i to může být nebezpečné. “ Očividně soudruzi předběhli svou dobu…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nedivil bych se, kdyby pomocí poslanců za Piráty, KDU-ČSL a některých dlaších, byla odhlasována novela § 356 trestního zákoníku, totiž, že platí pro všechny s výjimkou muslimů. Ti totiž veřejně nepodněcují k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, atd., ale hned uřezávají hlavy, podřezávají, pobodávají k smrti, anebo „jen“ střílí nemuslimy.

   • petrph napsal:

    Jestli mohu reagovat na Váš názor, ono veskrze nejde o to, že by muslimové byli z pohledu trestního zákoníku beztrestní. Ono jde o to, že ttrestní zákoník funguje až ex po, tedy až po vykonání činu, ale navíc s pomocí velice přísným předpisy z oblasti trestního řádu a tio ve prospěch pachatele, I o tom se tady na HP často diskutovalo. Převzali jsme zkrátka z UeSej právní princip, že lepší pustit deset obžalovaných, než připustit aby se jednomu nevinně odsouzenému ublížilo.. Ve skutečnosti, ono ani v USA se to tak nedodržovalo, jak už zjistil pan Gardner,.. ale argument pro propouštění to musí stačit, Jenže, v případě masových teroristických útoků které maj spoustu příznivců a často se opakují, už je zřejmé, že to je špatný přístup, který tu společnost ohrožuje.
    Jo, ještě poznámka, jak jsem teď poslouchal projev pana knížete Schwarzenberga, tak ne KDU ČSL, ale TOp09 nás dovede do velkých potíží, pokud se bude řřídit názory svého čestného předsedy..

 2. Bacil napsal:

  Může to očekávat kterékoliv město. Ve Vídni to prý byl Makedonec tedy evropský muslim které EU bránilo před Srbskem.

  • ČERT napsal:

   Úplně nejpřesněji, údajně makedonský Albánec, příslušník albánské menšiny v Makedonii…

 3. Admirál napsal:

  Vídeň? – přihořívá,…

  Vídeň? – přihořívá, přihořívá…

  Karel Swaryenberg měl doopravdy na načasování svého rozhovoru pro rakouský tisk a pro kritiku nepřijímačů migrantů nos…

  Jeslipak si nazul gumovky, když teď bude chodit kanálama?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kníže karel se tam teď dlouho neobjeví. Kdyby se náhodou objevil, nejspíše by i na něho kříčeli to „Schleich di, du Oaschloch!“, což údajně někdo z okna nebo balkonu zakřičel na toho muslima, co střílel.
   Poznámka: odpovídá snad českému „zmiz ty srágoro“, při čemž Oaschloch, německy ne vídeňským dialektem se píše Arschloch, v češtině – anální otvor.

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Otazka z uvodu – ne jestli, ale kdy – by sla klidne aplikovat na Prahu. Az se to stane, co budou vykladat odpurci islamu? Ze jsme se meli „lip“ oplotit? 2) Ty pribyvajici utoky podle me souviseji s korona-hysterii. Lidem proste snaz povoli nervy. 3) Zajimalo by me, jak se da poznat radikalni islamista (vlk-samotar), nez neco podobneho provede? Jak by mely podle odpurcu islamu bezpecnostni sily zasahnout? Na zaklade ceho? Ze ma chlapek plnovous? Nebo budem delat „proverky vyznani“ – nejlepe na detektoru lzi? 4) Zastancum vlady „tvrde ruky“ zrejme nedochazi, ze by se jim nemuselo libit, az takova ruka bude zasahovat proti nim. 5) Ad Schwarzenberg – nikde jsem nevidel/neslysel/necetl, ze by vyslovil podporu radikalnimu islamu. Nebo obecne islamu. Vzdycky je rec o uprchlicich – lidech v nouzi.

  • A. S. Pergill napsal:

   ad 1 Budou pravdivě uvádět, že na toto nebezpečí upozorňovali už dávno. 2) Nonsens. Souvisí to jednoznačně s neschopností politiků zavést patřičná preventivní opatření a v případě útoku dostatečně odstrašující represi. 3) Řada z nich „comming outoval“ na internetu, nebo se aktivně podílela na bojůvkách ISIL. Pokud někdo drží muslimský dresscode, tak je jednoznačně podezřelý. Proti těmto lidem by se mělo zasahovat naprosto stejně, jako se zasahuje proti nositelům nacistických symbolů. 5) Ti „uprchlíci“ nejsou nic jiného než příslušníci invazního vojska.

  • A. S. Pergill napsal:

   Už se provalilo, že byl pro terorismus vězněn, a že prošel „úspěšně“ deradikalizačním programem. Což názorně ukazuje, k čemu taková procedura je. Prostě by se měl obnovit trest smrti, minimálně pro teroristy a ty, co jim poskytují zázemí.

 5. liberal shark napsal:

  A přitom by stačilo tak málo – striktně dodržovat platné mezinárodní azylové právo a evropské smlouvy o ochraně hranic Schengenského prostoru. Místo toho si západoevropský levicový establishment hrál na spasitele světa a ve skutečnosti rozpoutal v Evropě peklo.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko