Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Got Credit on Foter.com, Cash Back Key

Vedení košťanské radnice vrátilo „nechtěné“ dary od zastupitelů. Otazníky zůstávají

Starosta Tomáš Sváda a jeho dva zástupci už nemají na svých účtech peníze, které jim, prý proti jejich vůli, poslali před Vánoci zastupitelé města Košťany na Teplicku. Na případ darů v celkové výši 90 tisíc korun upozornil HlídacíPes.org. Peníze dostali za činnosti nad rámec výkonu svých funkcí – jeden z místostarostů třeba za to, že pomáhal organizovat stavbu pódia při obecních slavnostech.

Košťanské zastupitelstvo 29. listopadu schválilo dary pro starostu Svádu a dva místostarosty – Zdeňka Zíchu a Zbyňka Krále. Starostovi 48 tisíc korun, místostarostům po 21 tisících.

Za co? V případě starosty za „práce spočívající v provádění odborných stavebních činností a administrativy při zajišťování dotací“ a „manuální práce při kulturních akcích města, trhy, čarodějnice, pouť atd.“.

Například administrativu při zajišťování dotací ovšem ministerstva vnitra přímo zmiňuje jako činnost, za kterou starosty odměňovat nelze, neboť patří do běžné náplně činnosti představitelů obce.

Starosta i oba jeho zástupci už peníze vrátili – prý s jejich přidělením nikdy nesouhlasili. To je ale v rozporu se zápisem z hlasování zastupitelstva, kde každý z nich hlasoval pro přidělení daru svým kolegům.

Hlasování křížem pro kolegy

Dary pro představitele obce prošly na listopadovém zasedání těsnou většinou osmi hlasů z patnácti. Té by nemylo možné dosáhnout, kdyby se všichni tři muži z vedení obce zdrželi nebo hlasovali proti. Každý se tak zdržel jen ve otázce daru pro sebe, křížem je ale každý poslal svým dvěma kolegům.

To je poněkud v rozporu s tím, co nyní tvrdí. S dary prý nesouhlasili, starosta dokonce deníku MF Dnes řekl, že je obec na účty poslala přes jeho zákaz.

„Řekl jsem, že ty peníze byly vyplaceny přes můj odpor mé osobě,“ vysvětluje teď pro HlídacíPes.org Sváda. To, že hlasoval pro dary pro místostarosty Zíchu a Krále, přiznává. „Ano, je to tak. Tito dva pánové udělali pro obec nad rámec svých povinností jednoznačně věci, za které jim zastupitelé chtěli poděkovat,“ řekl Tomáš Sváda.

Stejně postupovali i oba místostarostové. Proč na listopadovém zastupitelstvu nezaznělo, že představitelé obce dary nechtějí, a dokonce hlasovali pro jejich přidělení kolegům – a celou věc tedy bylo nutné řešit s měsíčním zpožděním a vracením peněz?

„Nejsme diktatura, zastupitelé se mohou rozhodnout každý sám,“ říká starosta Sváda. Připouští ovšem, že to udělat mohli.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře