Ilustrační foto: Profimedia

Ve skupině nad 85 let se účinnost vakcíny na covid spíše „předpokládá“ – i v případě Pfizeru

Napsal/a Robert Břešťan 26. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Vakcín proti nemoci covid-19 je na trhu nedostatek. Budoucí dodávky komplikují i nové dohady o účinnosti vakcín v nejohroženější skupině lidí nad 80 let a starších. Nejde však jen o výrobek společnosti AstraZeneca, která se nyní v Evropě řeší, ale i o vakcíny společnosti Pfizer, jíž se očkuje i v Česku.

Pondělní texty dvou německých médií, ekonomického listu Handelsblatt a bulvárního deníku Bild, popsaly, že německá vláda prý pochybuje, že vakcína od firmy AstraZeneca dokáže účinně zabránit nákaze koronavirem u starších lidí. Vyvolalo to pochopitelně velký poprask.

Účinnost se předpokládá

Sama firma obavy odmítá s tím, že se vakcína zdá být dokonce lépe snášena u starších dospělých než u mladších, a že řádně funguje ve všech věkových skupinách. Poslední slovo o použití v rámci EU bude mít však Evropská léková agentura (EMA). A německá média naznačují právě to, že použití povolí jen pro lidi mladší 65 let.

V Británii – která EU letos v lednu definitivně opustila – se ale touto vakcínou očkují právě i lidé nad osmdesát let a podle Britů „vakcína funguje, jak má“.

Na Evropskou lékovou agentura se odvolává i český Státní ústav pro kontrolu léčiv. Za pozornost však stojí, že ten v lednu vydal (přesně nedatovanou) zprávu s titulkem „Očkování osob starších než 85 let vakcínami proti covid-19“. V českém veřejném prostoru mnoho pozornosti nevzbudila, v souvislosti s debatou kolem vakcíny Astra Zeneca ale roste její zajímavost.

Píše se v ní, že u obou podmínečně registrovaných vakcíny proti covid-19 (Comirnaty od společností BioNTec/Pfizer a vakcíny od společnosti Moderna) klinické studie „prokázaly velmi dobrou účinnost obou vakcín, a to přibližně 95 %, účinnost byla prokázána jak ve věkové skupině 18 až 65 let, tak u osob starších 65 let“. Dále však čteme, že ve studiích „bylo zahrnuto jen velmi málo osob, které byly starší 85 let“ a je tedy jen „velmi málo dat ohledně účinnosti vakcín v této věkové skupině“.

„Protože však byla účinnost ve všech ostatních věkových skupinách podobná, předpokládá se, že u osob nad 85 let bude účinnost podobná jako u osob starších 65 let,“ doplnila mluvčí SÚKL Klára Brunclíková na dotaz HlídacíPes.org.

Dohoda lékaře a rodiny

Odbornou veřejnost možná poněkud vystrašil fakt, že Norsko v polovině ledna nahlásilo 23 případů úmrtí „u velmi křehkých osob starších 80 let v časové souvislosti s vakcinací proti covid-19“. U 13 případů z nich, které byly zkoumány, šlo o pacienty, kteří měli závažné základní onemocnění.

„V České republice byl zatím nahlášen jeden případ závažného zhoršení zdravotního stavu u seniora ve věku nad 80 let a to 3. den po očkování proti covid-19. Žádné úmrtí hlášeno nebylo,“ konstatuje SÚKL. A jak dodává – z důvodu předběžné opatrnosti by měl lékař doporučit očkování pacientům starším 85 let na základě zhodnocení zdravotního stavu pacienta a po konzultaci s pacientem a s jeho rodinou. Právě proto, že v klinických studiích bylo zahrnuto jen velmi málo pacientů starších 85 let…

Opatrnost je tedy na místě, na druhé straně, nic moc jiného než očkování naději na normální budoucnost nedává. Nezbývá než doufat, že vakcíny fungují a budou fungovat na všechny – na mladé i na ty nejstarší.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)