Vakcíny z Číny a Ruska: Čím se Orbán Babišovi chlubit nebude

Premiér Andrej Babiš odletěl do Maďarska „zeptat se na jejich zkušenosti s vakcínou Sputnik“. Sám maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že nejvíc věří čínské vakcíně Sinopharm a dodal, že o očkování by lidé neměli přemýšlet ideologicky. Jenže Maďaři nemají k ruským ani čínským vakcínám důvěru, podle průzkumu z konce loňského roku by se jimi nechalo očkovat jen 11 procent lidí v Maďarsku (oproti 53 procentům ve prospěch očkování jinou vakcínou, schválenou EU).

Ještě v prosinci také byla extrémně nízko důvěra Maďarů v očkování proti covidu obecně, očkovat se chtělo nechat jen 15 procent lidí. Když na to tehdy upozornil analytik think tanku Political Capital Péter Krekó, spustila proti němu organizovanou očerňující kampaň provládní média kontrolovaná Orbánem nebo jeho spojenci.

Krekó sice v jednom rozhovoru pro média neřekl nic víc, než že když vláda v Maďarsku bude prosazovat čínské a ruské vakcíny, kterým lidé nevěří, utrpí důvěra v očkování obecně, přesto však on i jeho rodina dostali výhrůžky smrtí, vyšlo o něm na 200 pomlouvačných článků a jako na „zlo“ na něj odkázal v jednom ze svých vystoupení i sám Viktor Orbán.

I tohle jsou „maďarské zkušenosti“ s ruskou (a čínskou) vacínou, pro které vyrazil premiér Babiš.

Átlátszó.hu

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org