Foto: Profimedia

Václav Macháček – Rieger: Pravdy a lži veřejnoprávních médií o únoru 1948

Napsal/a Václav Macháček – Rieger 28. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Letošní výročí února 1948 přineslo i zásadní rozpory v prezentaci a kvalitě výkladu naší historie, jak už bývá v našem veřejném prostoru zvykem. Že ale zrovna v oblíbeném a donedávna prestižním pořadu České televize jako je Historie.cs budou tak důležité události naší historie vykresleny tak falešně a neodborně, dokonce všemi zúčastněnými, to bylo pro historie milovného diváka opravdu šokující.

Zapření základních faktorů těchto událostí je naprosto neakceptovatelné a soudného diváka to nutně musí pobouřit. Prohlásit kupříkladu volby v roce 1946 za svobodné je prostě lež, nic jiného. A v tomto pořadu to jednoznačně a bez oponentury zaznělo.

Jak je to možné ještě v roce 2023? Každý jen trochu sečtělý člověk přeci ví, že celá řada politických stran nebyla k volbám vůbec připuštěna (rozhodnuto to bylo už v březnu 1945 v Moskvě) a ustanovení jednotné Národní fronty byl vlastně moskevský diktát pro všechny zbývající strany, většinou už stejně neschopné jakéhokoli vzdoru, vůči vedoucí předurčené KSČ.

Role ochotně přikyvujícího Edvarda Beneše je naprosto zřejmá. O tom všem v pořadu nepadlo ani slovo.

Dále třeba mylná definice ústavnosti změny vlády naprosto odporuje známým faktům. Zcela nepochybně to byl protiústavní převrat. Také vliv moskevských poradců, Směrš, únosy lidí do SSSR, zatýkání, zastrašování, zábory majetku, absence práva a jiné notoricky známé metody, běžně prováděné už od roku 1945 celá tři léta, pod falešnou rouškou rádoby demokratické třetí republiky, to vše a mnoho dalšího nebylo v tomto rádoby odborném pořadu vůbec zmíněno.

Pořad v tom naprosto selhal, absolutně postrádal opravdovou diskuzi, nemluvě o oponentuře, která by takovému pořadu slušela.

Ve stejný den jsem mohli na vlnách Českého rozhlasu Plus slyšet pořad Davida Hertla a Veroniky Kindlové, který sice velmi mírnou formou, ale přeci jen poměrně objektivně prezentoval stejné události úplně jinak. Rozdíl v kvalitě obou pořadů byl opravdu zásadní.

Doporučil bych oběma stranám poslechnout si vzájemně své produkty. Jedněm pro prozření a dovzdělání, a těm druhým pro poučení, jak nebezpečný vývoj také může nabrat naše historiografie.


Autor je organizátor seminářů a konferencí, mecenáš a potomek českého politika a spoluzakladatele Národní strany Františka Ladislava Riegera

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)