Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: FB Klíše Střížovický vrch Klíšeberg (se souhlasem autora)
,

Ústecký Rudoarmějec s ukrajinskou šálou. Jak se symbolický happening proměnil ve frašku

Ústecká policie stále prověřuje, zda uvázání šály v ukrajinských barvách na sochu Rudoarmějce v Městských sadech není správní delikt. To je nejčerstvější zpráva k události, která se odehrála o víkendu. Ve městě vzbudil vlnu nevole především fakt, že šálu ze sochy odstranili hasiči a předali případ státní policii. HlídacíPes.org se spojil s účastníky happeningu, kteří pod podmínkou anonymity o své akci promluvili.

Na úvod shrnutí událostí. Ukrajinská vlajka uvázaná jako šála se na soše Rudoarmějce v ústeckých Městských sadech objevila v pátek 4. března v podvečer.

Kdo ji tam uvázal, není do této doby veřejně známo. Naopak je známo, kdo ji odstranil. I když není zcela jasné, proč. Byli to ústečtí profesionální hasiči. Jako první byli u zásahu městští strážníci, pak přijela hlídka Policie ČR, která si zavolala hasiče. Případ si vzápětí převzala policie státní.

 

Možná jste si stihli všimnout, že se včera vpodvečer na soše rudoarmějce v Městských sadech objevila ukrajinská vlajka. Ještě ten večer ji hasiči sundali. Možná to o našem městě vypovídá víc, než bychom si chtěli přiznat. Ústíčko. Слава Україні! 🇺🇦
Původní stav: https://www.facebook.com/kleische/photos/a.1385381908213908/4862643550487709/

Zveřejnil(a) STOP TUNELŮM dne Pátek 4. března 2022

Zpráva o odstranění šály se rychle rozšířila po sociálních sítích a ve městě způsobila emotivní reakce. Jako ukázka nám poslouží příspěvek na profilu performera vystupujícího pod jménem Standa Nývlt.


O události se v pondělí mluvilo i na jednání městského zastupitelstva. Zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí) „interpeloval“ ředitele městské policie Pavla Bakuleho, kdo dal pokyn k odstranění šály a jaký trestný čin, případně přestupek tím měl být spáchán. Z odpovědi šéfa strážníků vyplynulo, že se on sám domnívá, že by se šály na pomnících vyskytovat neměly, nicméně podrobné zadání k věci by měli dát politici.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Jenže věcí se už v té době zabývala i republiková policie a dál vyšetřuje, kdo čin spáchal. Policie se zkraje týdne omezila na prosté vyjádření, že se věcí zabývá, ale další informace poskytovat nebude, teď na dotaz HlídacíPes.org aspoň vyloučila, že by v pověšení šály na pomník viděla trestný čin. „Událost prošetřujeme, kdy se pohybujeme v rovině správního deliktu,“ uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšlerová.

V reakci na pondělní jednání zastupitelstva napsal zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí) dopis řediteli ústecké policie, v němž mimo jiné žádá o podrobnější informace. „Pomník rudoarmějce je v majetku Statutárního města Ústí nad Labem, případné odstranění ukrajinské šály tak bylo v gesci města, konkrétně Městských služeb. Jsem si jistý, že prostředky IZS mohou být využívány produktivněji než na potlačování projevů nesouhlasu s vražedným ruským režimem,“ napsal Blažej s tím, že v nejbližší době nejspíše dojde k oficiálnímu přejmenování několika ulic a vyvěšení dalších vlajek. „Doufám, že se tyto akce již obejdou bez interference PČR,“ napsal řediteli policie Blažej.


Rozhovor s autorem nápadu: Kauza je lakmusový papírek toho, co nás čeká

HlídacíPes.org zná identitu lidí, kteří se na vyvěšení šály podíleli. Pořídil s nimi pod podmínkou zachování anonymity následující rozhovor.

 • Jak na vás působí situace, kterou vyvěšení šály rozpoutalo?

Na jednu stranu se tou „kauzou“ velice dobře bavím. Kdo by to byl řekl, jaké pozdvižení ve městě tak obyčejný fakt, jako je projevení sympatií s napadeným státem, vyvolá. Na druhou stranu mi přijde reakce města (a sice nejen městské policie, ale i hasičů a politické reprezentace) úplně absurdní. Jednak samotný podnět MP, jednak reakce hasičů, kteří MP neposlali do patřičných míst, a jednak politické reprezentace, která si s tím očividně (alespoň podle toho, co zaznělo na zastupitelstvu) neví rady. Cílem vyvěšení vlajky na Rudoarmějci nebylo vyvolání nějaké aféry, byl to pouhý výraz solidarity. Je ale dost smutné a příznačné, že se město zachovalo tak, jak se zachovalo.

 • Budete žádat vrácení vlajky? Na pondělním jednání zastupitelstva zaznělo, že si pro ni může vlastník přijít bez rizika dalšího postihu.

Ukradenou vlajku na MP (nebo kde aktuálně leží) vyzvedávat nebudeme. Aktuálně u pomníku nic neplánujeme. Reakce města ještě není definitivní, takže vyčkáváme. Pokud by výsledkem mělo být velké NIC, tak se možná něco stane. Uvidíme.

 • Cítíte podporu veřejnosti?

Co se týče reakce veřejnosti, tak třeba pohled na debaty na sociálních sítích je poměrně deprimující. Čtu to tak, že tyto „ale“ příspěvky („Ukrajinu mám rád, ALE…“) předznamenávají, kam se bude ubírat veřejná diskuze, až k nám do Ústí dorazí skutečná uprchlická vlna. Mám obavu, že současné nadšení a připravenost pomáhat půjde postupem času do kopru. Z tohoto pohledu vnímám celou kauzu „vlajka“ jako jakýsi lakmusový papírek nepříliš blahého vývoje v budoucnu.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. toky napsal:

  Příznivci Ruska jsou i mezi hasiči a policií.

 2. Rita napsal:

  Někteří soudruzi stále nevědí,jak se zachovat když někdo projeví soucit s Ukrajinci,které ruští vojáci v podroušeném stavu střílí jako zajíce..To je hodně smutné…..

 3. wenkovan napsal:

  „…podrobné zadání k věci by měli dát politici.“ – to se mi snad zdá? Buďto byl porušen zákon nebo nebyl porušen. Politici jsou ale ti poslední, kdo by o tom měli rozhodovat, pane vrchní vechtr.

  • petrph napsal:

   No vždyť jo, on těmi politiky nemyslel radní v Ústí, ale naší drahou vláďu. A pro ní navrhnout a uzákonit takový odstrašující zákon, který by trestal podobné projevy proti komukoliv, může být maličkost…

   • Pavel napsal:

    „Naše drahá vláda“ má jiné starosti než řešit fantasmagorie z pera petrph.

 4. Taby napsal:

  Ironií osudu pózoval jako model pro postavu Rudoarmějce ústecký občan Petr S., který pocházel ze smíšeného manželství a jehož otec padl v řadách wehrmachtu u Stalingradu.

 5. Vlado napsal:

  Pamětník je vítal. Leží jích tady hrdinů na 140000 z různých národů. Nebýt jich tak by si ti art umělci dnes neměli jak se tvořivě projevit.

  • Viktor Paleč napsal:

   no nevím, asi by stačilo počkat pár dnů na Američany/resp. někde by to osvobození přišlo i dříve/. a u nás na vesnici=Ořechov u Brna=v části Tikovice, zavřeli chlapy do kostela a znasilnili mnoho žen…a pak tu smrděli 40 let. Parádní pomoc, tu bych vám přál.

 6. Ludmila Halaštová napsal:

  To nemají v Ústí co řešit?? Je logické a vyplývá to ze současných událostí, že tam někdo tu šálu uvázal na protest proti invazi! Lidi přece nejsou ovce, aby dělali jen to, co bača dovolí. Mají své názory a mají právo je vyjádřit. A to, že hned naklusal nějaký poslušný sluha a na něčí poseroutkovský rozkaz tu šálu hned odstranil, mi ukazuje na jedno a to je, že nějaký ústecký proruský fanda sedí na velice lukrativním postu a z pozice své funkce zavelel k ústupu! Tak snad on a ten služebníček z řad hasičů
  mají tedˇo něco klidnější spaní!

 7. petrph napsal:

  Což o to, fraška by to byla, kdyby ten dotyčný oznamovatel zavolal jen hasiče, a ti tu vlajku odstranili.
  Ale vzhledem k tomu že to udání zavolal na městkou policii, ta zasáhla a pak to předala státní policii, a ta se jala hned vyšetřovat, o jaký trestný čin jde, tak to už není fraška, to už je – a že to přípomínám, je vyhlášen nouzový stav, na kriminál.
  Takže jestli se už dnes volá po nějaké solidaritě a soudržnosti národa, tak to hlavní by si skutečně lidi mohli odpustit, udávat se mezi sebou.

 8. Petr napsal:

  Myslím,že je to velice jednoduché ,za schvalování fašismu a válečné agrese se už u nás soudí a paragrafy na to jsou.Tím že ten hasič který sundal tenhle symbol podpory Ukrajiny jasně ukázal ,že podporuje fašismus a válku tak on včetně velitelů a příslušníků městské policie a radních města Ústí ,všech těch co s tím souhlasili a dali tomu podporu bych obžaloval s podporování války tedy fašismu. Na to přece paragrafy máme ,netřeba je hledat.Petr

  • Pavel napsal:

   Neztrapňuj se a konkrétně sděl „kdo se soudí“ a jaké jsou to „paragrafy“. Prozatím nikdo za zločinecké bláboly nezažaloval ani soudruha skálu.

 9. Petr napsal:

  Vzhladem k tomu, že ti co osvobodili Ústí patřili k 1. Ukrajinskému frontu bych to tak dramaticky neviděl.

 10. A. S. Pergill napsal:

  Ta socha nebyla nijak poškozena. MMCH tak zněl i znalecký posudek po natření známého tanku na růžovo.
  Je to zcela jistě něco, co Ukrajině moc nepomůže. Maximálně by se daly shazovat na ruské vojáky letáky s s fotkami takto upravených soch rudoarmějců, osvoboditelů z konce WW2. S příslušným peprným komentářem.
  MMCH, když se mě jeden Rus kdysi ptal, proč je nemáme rádi, když nás ve 45. osvobodili, tak jsem mu řekl, že nás zase v 68. okupovali. A že jako si žena musí vybrat, jestli bude panna nebo prostitutka, tak oni nemohou být současně osvoboditeli a okupanty. Vybrali si to druhé, a my na ně v souladu s jejich volbou adekvátně reagujeme.
  Kazuistikou od profesora soudního lékařství Slavíka, který popsal paní, co se 40 let živila prostitucí a přitom měla neporušenou panenskou blánu, jsem mu to raději nekomplikoval 🙂

Přidávání komentářů není povoleno