Primátor Petr Nedvědický. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Ústecká koalice zválcovala opozici. Omezila diskusi na zastupitelstvu a kontrolovat bude sama sebe

Napsal/a Robert Malecký 23. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Ústecká koalice ANO, SPD a dvojice „dobře motivovaných“ přeběhlíků se ujala vládnutí právě tím stylem, který se dal očekávat. Omezila demokratickou diskuzi na zastupitelstvu, výbory většinově obsadila svými lidmi a pokračuje v odměňování těch, kdo její vznik umožnili. Listopadové druhé jednání zastupitelstva po říjnovém ustavujícím ukázalo, jak si strany vůdcovského typu představují správu věcí veřejných: zvolili jste nás, teď mlčte. Kontrolovat se budeme sami.

Za krátkou glosu stojí hned několik dílčích ukázek, jak si nová koalice pod vedením Petra Nedvědického představuje demokratické vládnutí.

Kdo by čekal, že po vzletných řečech o tom, jak byla přeběhlická rošáda nutná pro další vzkvétání města, koalice předstoupí před zastupitele a zveřejní koaliční dohodu a programové prohlášení, byl zklamán. Přesněji řečeno byl by zklamán, pokud by někdo něco takového vůbec realisticky očekával. Žádná smlouva neexistuje, program městské rady prý čítá nějaké shody, ale to je tak všechno. Koalice potvrdila, že jejím jediným programem bylo dostat se k moci, k tomu „nakoupila“ přeběhlíky Věru Nechybovou (ex-UFO) a Pavla Tošovského (ex-ODS) a dál se uvidí.

Učinila však několik důležitých kroků k tomu, aby se jí do vládnutí nikdo nemotal. A už vůbec ne opozice nebo občané.

Besídka žáků zvláštní školy

Bývá dobrým zvykem, že post předsedy tzv. povinných výborů, tedy kontrolního a finančního, obsazuje opozice. Bývá to dobrým zvykem proto, že koalice nemůže dost dobře kontrolovat sama sebe. Nebo lépe řečeno taková „kontrola“ postrádá smysl.

V Ústí nad Labem to dopadlo tak, že předsedou kontrolního výboru byl zvolen Josef Holub z hnutí ANO a finanční povede Petr Krause z Trikolóry (volební koalice s SPD). Vůbec poprvé od roku 1989 tak v čele kontrolního výboru nebude zástupce opozice.

Předcházela tomu nechutná tahanice, v níž se zejména primátor Petr Nedvědický opíral o argumenty na úrovni žáka třetí obecné. Zjevně stále nevydýchal porážku, kterou mu v říjnových senátních volbách uštědřil historik Martin Krsek, zastupitel za hnutí PRO! Ústí. Primátor umíněně trvá na tom, že výbory budou pouze pětičlenné a nebude v nich mít své zástupce všech sedm klubů, které se do zastupitelstva dostaly. Prý proto, že trojice hnutí PRO!, Vaše Ústí a UFO po volbách vyjednávala společně, a tak mají nárok pouze na jedno místo. Nabídku vést výbory dostala ODS i hnutí UFO (finanční Martin Balej, kontrolní Jiří Madar nebo Lukáš Blažej), opoziční strany to ale solidárně odmítly za situace, kdy nemají zastoupení všechny kluby. V obou výborech, které koalice vede, má zároveň i většinu. Absolutní „nekontrola“ byla naplněna.

Na pondělním jednání zastupitelstva od primátora zaznělo, že za tuto „politickou kulturu“ může právě zastupitel Krsek, když během vyjednávání (a má prý na to svědky), primátorovi řekl „berte, nebo nebudete mít nic“. Na Krskův dotaz, co tím myslel, Nedvědický už neodpověděl.

HlídacíPes.org tuto okolnost zná, popsali ho jednotliví účastníci povolebních vyjednávání. V době, kdy hnutí ANO jednalo s trojblokem lokálních hnutí o rozdělení křesel v radě (a v době, kdy už bylo zřejmé, že se do Senátu dostal místo favorizovaného Nedvědického Krsek), došlo k následující situaci: Trojblok navrhoval rozdělení tak, aby v něm hnutí ANO nemělo proti menším stranám většinu. V návrhu byla 4 křesla pro ANO a 7 pro tři strany trojbloku, případně 5 pro ANO a 6 pro trojblok. V té chvíli měla z úst Martina Krska zaznít k druhé variantě klíčová věta: „V tom případě bez primátora.“

Frustrace z představy, že kromě senátního křesla přijde Petr Nedvědický i o primátorský řetěz, vedla k ukončení rozhovorů s trojblokem a rozeběhla jednání o vzniku koalice ANO a dosud tabuziované SPD. Bylo potřeba najít přeběhlíky, nakonec se našli dva. Sama se aktivně přihlásila Věra Nechybová, se kterou její hnutí UFO už na placené funkce nepočítalo, měla být jen řadovou zastupitelkou. Přeběhnutím získala post náměstkyně primátora. Stejně – výměnou za placený post radního – se z ODS odloupl Pavel Tošovský.

Dvakrát a dost

Podobně „na sílu“ se koalice na ponělním jednání zastupitelstva rozhodla nasadit roubík opozičním zastupitelům i veřejnosti. Dvaceti hlasy ANO, SPD a přeběhlíků změnila jednací řád zastupitelstva tak, že lze v diskusi ke každému bodu vystoupit pouze dvakrát, a to maximálně na tři minuty.

Ne, že by to bylo něco nového. Úplně stejné omezení si před čtyřmi lety odhlasovala i tehdejší nově vzniklá koalice ANO, UFO, ODS a Sportovců. Ta navíc vyhnala ze sálu „obtěžující“ veřejnost a přidělila jí místa na balkonku o patro výš. Tehdy u toho byla i nynější opozice – prosazovalo ho hnutí UFO i ODS, kterým se tak jejich tehdejší akce vrátila.

Pravidlo dvakrát a dost bylo nakonec po dvou letech změněno. Opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí) v prosinci roku 2020 úspěšně navrhla, aby se opět mohlo o návrzích diskutovat bez omezení.

Nyní tedy znovu platí, že má opozice a veřejnost při projednávání bodů zastupitelstva nasazen šestiminutový náhubek.

Další křesla pro Dufka

Spolu s Věrou Nechybovou se od hnutí UFO odtrhl (a následně byl vyloučen) dosavadní místostarosta Severní Terasy a bývalý náměstek primátora Pavel Dufek. Ve volbách neuspěl – do zastupitelstva Severní Terasy se nedostal, když ho přeskákal boxer Lukáš Konečný. Stejně jako Nechybová tak stál před dilematem svého dalšího profesního uplatnění – ideálně placeného z veřejných peněz.

HlídacíPes.org v minulých dnech popsal, jak se nejprve Dufek stal asistentem Věry Nechybové v její nové funkci náměstkyně primátora. Plus že se stal – ač nikým nikam nezvolen – předsedou komise pro územní plánování. To ale není celý výčet Dufkových úspěchů na trhu práce. Muž, který už před lety nechvalně proslul výrokem, že on přece „neutře nudli“, byl na prvním jednání nové městské rady zvolen členem dozorčí rady Dopravního podniku města Ústí nad Labem. I do orgánů této společnosti si nová koalice obratem navolila své členy. Zástupce UFO, ODS a Vašeho Ústí v orgánech kromě Dufka nahradili Petr Krause (SPD) a Josef Holub (ANO).

Dufek byl navíc na pondělním jednání zastupitelstva zvolen i do čtvrté veřejné funkce, stal se členem finančního výboru.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)