Úřady nevědí, kdo může dát ČEZ razítko pro nové Dukovany

Napsal/a Robert Břešťan 21. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

ČEZ chce pro možnou dostavbu nových reaktorů v Dukovanech nastartovat proces EIA, hodnocení vlivu na životní prostředí. Narazil ale na problém. Úřady nevědí, kdo mu má dát nezbytné první razítko.

Prvním krokem v procesu EIA je takzvané zjišťovací řízení, jež vyžaduje mimo jiné razítko vyjádření příslušného stavebního úřadu. ČEZ na něj marně čeká už déle než dva měsíce, i když ze zákona je lhůta 30 dnů.

Nějaké razítko mít musíme

„Pro nás je důležité mít vyjádření, ať už kladné nebo záporné, ale mít ho. Uplynulo nějakých více než šedesát a žádné vyjádření nemáme. Což naše termíny ohrožuje, zejména pokud se v nejbližší době nevyřeší kdo je stavebním úřadem,“ říká ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský.

„Podle nového stavebního zákona by dle našeho názoru mělo být příslušným stavebním úřadem Ministerstvo pro místní rozvoj. Teď kolem toho ale probíhá kompetenční spor,“ upřesňuje Závodský.

ČEZ „pro jistotu“ s žádostí oslovil jak stavební úřad města Hrotovice, tak jeho nadřízený úřad v Třebíči, Kraj Vysočina i Ministerstvo pro místní rozvoj.

„Z Třebíče i z úřadu jsme dostali potvrzení, že záměr je sice v souladu s územním plánem, ale že oni nejsou v tomto případě příslušným stavebním úřadem, protože podle jejich názoru je to MMR,“ konstatuje ředitel Závodský.

„My to tady neřešíme“

Výklad stavebního zákona zveřejněný Ministerstvem vnitra skutečně říká, že po 1. lednu 2013 vykonává Ministerstvo pro místní rozvoj působnost stavebního úřadu k vydání územního rozhodnutí mimo jiné „u staveb souvisejících s úložišti radioaktivních odpadů obsahujících přírodní radionuklidy a u staveb náležejících k provozním celkům, jejichž součástí je jaderné zařízení.“

Ministerstvo však žádost ČEZ předalo k vyřešení zpět do Hrotovic. „Takže jsme trochu v klinči ,“ kosnstatuje ředitel Závodský.

To potvrzuje i dotaz na městu Hrotovice.  „My to neřešíme. Tu žádost jsme tu měli, ale poslali jsme ji zpět na ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedl na dotaz HlídacíPes.org zaměstnanec stavebního úřadu Hrotovice Marcel Horkel.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)