Snímek z pietního místa, které se začalo vytvářet u izraelské ambasády v Praze po útocích radikálního hnutí Hamás na Izrael. Foto: Stanislava Benešová/ Právo/ Profimedia

Úmysl vraždit mne nepřekvapil, překvapilo mne, že to Hamásu vyšlo

Napsal/a Dana Huňátová 17. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Základní poučku, jak nahlížet na region Blízkého východu, vyslovil bývalý ministr zahraničí USA, žijící legenda diplomacie Henry Kissinger. Tvrdí, že na Blízkém východě je vždycky všechno jinak, než si myslíme.

Do Káhiry jsem jako česká velvyslankyně nastoupila v lednu 1998 a zpět do Prahy na ministerstvo jsem se vrátila v dubnu 2002. V lednu 1998 měl ještě každý v paměti brutální masakr turistů, který se odehrál jen několik týdnů předtím, v listopadu 1997 v údolí Dér el-Bahrí v chrámovém komplexu královny Hatšepsut v blízkosti Luxoru.

Skupina ozbrojených islamistických fanatiků nejprve brutálně mučila, a poté zavraždila 68 zahraničních turistů, největší skupinu tvořili klienti japonské cestovní kanceláře, která se specializovala na organizování svatebních cest. Zprávy o masakru byly otřesné.

Podobnost teroru je zřejmá

Egyptský prezident Mubárak tvrdě zasáhl a ve vězení skončily tisíce členů či příznivců zakázaného Muslimského bratrstva. Nepochybuji, že za mřížemi skončili i nevinní, ale od té doby byl od teroristických útoků v Egyptě na několik let klid.

Počet turistů tehdy pochopitelně klesl téměř k nule. Zmiňuji to proto, že podobnost provedení útoku tohoto vraždícího komanda s útokem ozbrojenců Hamásu je zřejmá. Vyjadřuje vztah islamistických radikálů vůči nemuslimům.

Schvalovat vraždy a terorismus není trestný čin? Palestinci žijí v bídných podmínkách a mají samozřejmě právo na normální život, ale jejich radikální vůdci nemohou toto právo vymáhat uřezáváním hlav Izraelcům.

V Egyptě jsem také zažila vlnu optimismu kolem mírového summitu v Camp Davidu v červenci 2000. Americký prezident Bill Clinton, izraelský premiér Ehud Barak a předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat se zde snažili nalézt cestu k urovnání v izraelsko-palestinském konfliktu, tato snaha však po odmítnutí návrhu Jásirem Arafátem skončila nezdarem.

V září 2000 si předseda opoziční strany Likud, bývalý generál Ariel Šaron, pozdější izraelský premiér, vyšlápl na Chrámovou horu, což si muslimové vysvětlili jako potupu, a tím mírová jednání zadupal do země.

Začala druhá intifáda, neboli povstání, násilí se z Jeruzaléma rozšířilo na celé území Izraele i na území Palestinské autonomie.

Intifáda skončila v roce 2005, palestinští extremisté měli na svědomí více než tři stovky teroristických útoků, ve kterých umírali izraelští civilisté, cílovou skupinou byli mladí lidé a děti, stejně jako dnes.

Nepřekvapilo mě, že ozbrojenci hnutí Hamás brutálně přepadli izraelské civilisty v jejich domovech, překvapilo mě, že jim to vyšlo.

Jásot v ulicích měst

Každodenní odpolední zábavou nezletilých palestinských chlapců bylo vrhání kamenů na izraelské hlídky, ty někdy odpovídaly palbou gumovými projektily, na to ovšem čekali palestinští teroristé a násilí pak logicky eskalovalo.

Oblíbenou strategií bojovníků hnutí Hamás bylo schovávat se za děti a nastrčit je do první linie, dobře věděli, že armáda civilizovaného a demokratického státu Izrael nikdy na děti nezaútočí.

Arabské, nejen palestinské děti jsou od útlého věku systematicky vychovávány k antisemitismu. Palestinské ženy plní jinou důležitou strategickou úlohu, mají přivést na svět co nejvíce chlapců, budoucích bojovníků.

Opět se mi nabízí srovnání se současností, izraelská armáda vyzvala civilní obyvatele pásma Gazy k odchodu, ti se zoufale snaží utéci, ale brání jim v tom bojovníci Hamásu, sami se však ukrývají v bezpečí tunelů.

Dovolte ještě jednu vzpomínku: v ranních hodinách 11. září 2001 jsem přistála na káhirském letišti, vracela jsem se z Prahy z porady na ministerstvu. Odpoledne jsem v televizi s hrůzou sledovala jak arabští teroristé zaútočili na Spojené státy.

V káhirských ulicích naopak propukl jásot, dav nadšených Egypťanů pochodoval podél naší ambasády a valil se směrem do centra, zněly oslavné výstřely a proud nadšenců sílil. Radost z povedeného útoku nebrala konce.

Šel mi z toho jásotu mráz po zádech. Nemohla jsem pochopit, jak se z tak zrůdného činu může někdo radovat. Myslím, že tehdy ještě v Evropě ani na jiných kontinentech podobné demonstrace na oslavu terorismu neprobíhaly.

Dnes jsem konsternovaná ze záběrů nejrůznějších demonstrací na podporu hnutí Hamás a děsí mě vlna nenávisti vůči Izraeli a Židům. Naprosto nerozumím důvodům, proč vlády demokratických zemí nevyužijí všech zákonných možností shromáždění podporující terorismus zakázat.

Schvalovat vraždy a terorismus není trestný čin? Palestinci žijí v bídných podmínkách a mají samozřejmě právo na normální život, ale jejich radikální vůdci nemohou toto právo vymáhat uřezáváním hlav Izraelcům.

Ve světě vítězí populismus a jako vždy jedinci posedlí chorobnou touhou vládnout a ovládat vrhají bez zaváhání do nebezpečí nevinné občany svých zemí, jako vždy tuto jejich úchylku zaplatí svými životy civilisté. A jiní mocichtiví vládci si mohou spokojeně mnout ruce.


Autorka je bývalá česká diplomatka. Počátkem prosince 1989 náležela k první skupině nových pracovníků, kteří přišli na tehdejší ministerstvo zahraničí s prvním postkomunistickým ministrem Jiřím Dienstbierem. Působila jako vrchní ředitelka sekce ministra, později na velvyslaneckých postech ve Finsku, v Egyptě či Malajsii, naposledy jako generální konzulka v americkém Chicagu. V listopadu 2019 jí byla udělena rezortní medaile Za zásluhy o diplomacii. O svých zkušenostech z diplomacie napsala dvě knihy: Sametová diplomacie a Matka diplomatka.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)